Witaj! Logowanie Rejestracja

Jaka lektura może być na maturze 2013 z polskiego?
#1
Hej
Podajcie swoje typy dot. tego jaka lektura będzie lub może być na maturze 2013? jaka lektura wg was się pojawi na maturze z polskiego w maju? co pojawi się na maturze z polskiego w 2013 roku? Jaka lektura będzie na maturze 2013? Jeśli macie jakieś typy lektur - zapraszam do wypowiedzi.
 
Reply
#2
"Dzieci z Bullerbyn" albo "Ten obcy"...
A tak na serio:
http://pwsz-tarnow.edu.pl/Co-b%C4%99dzie...olskiego-t
http://pwsz-tarnow.edu.pl/Jaka-lektura-b...rze-2013-t
http://pwsz-tarnow.edu.pl/Matura-2013-przecieki-t
http://pwsz-tarnow.edu.pl/Matura-2013-j%...i-zmiany-t

i dodatkowo ten temat:
http://pwsz-tarnow.edu.pl/Co-mo%C5%BCe-b...olskiego-t
tylko zmień sobie datę z 2012 na 2013 bo to takie samo gdybanie, które do niczego nie prowadzi. Nie wiadomo jaka będzie lektura i typy nic nie zmienią.
 
Reply
#3
Dzięki za fatygę
 
Reply
#4
Na 90% stawiam że będzie "Wesele" na maturze .
 
Reply
#5
A może wkońcu pojawi się moja ulubiona "dżuma"? Chyba "dżumy" nigdy jeszcze nie było. Może też być "Nad Niemnem" - też w miarę ciekawa i fajna lubiana przeze mnie książka.
 
Reply
#6
Z tego co widać, użytkownicy zaczynają już żyć maturą i pojawiają się pierwsze typu lektur. Tak samo dość odważne stwierdzenia odnoszące się do lektur, które rzekomo mają się pojawić na maturze 2013 pojawiły się w tym wątku. Jeśli ktoś chce żyć typami i "przeciekami" - warto by się zapoznał Uśmiech
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#7
Ja mogę Wam postawić na swoje typy Język

Będą "Dziady" lub "Nad Niemnem". Coś z tego na pewno Język
 
Reply
#8
Z dość pewnych źródeł mogę Wam podpowiedzieć, żebyście się przygotowali z lektur z "Młodej Polski" Uśmiech
 
Reply
#9
Z bardzo pewnych źródeł mam informację, że na maturze 2013 z polskiego będzie "Ferdydurke" i "Wesele". Dobrze ogarnijcie te lektury, radzę Wam! Uśmiech
 
Reply
#10
Ja typuję "Ludzi bezdomnych" - to taki mój osobisty typ bo tej lektury dawno nie było na maturze.
 
Reply
#11
A co sądzicie o "Dżumie"? Jest prawdopodobne że się pojawi w końcu na maturze? To moja ulubiona lektura Duży uśmiech
 
Reply
#12
(03-03-2013, 12:08 )krzywosz napisał(a): A co sądzicie o "Dżumie"? Jest prawdopodobne że się pojawi w końcu na maturze? To moja ulubiona lektura Duży uśmiech

Ja bym wolała aby na maturze była "Kamizelka" Uśmiech

A tak na logikę będzie według mnie "Pan Tadeusz" - bo dawno go nie było na maturze i można z niego sporo tematów wyciągnąć.
Tak samo jak ja stawiam na to że na maturze w maju będzie "Nie-boska komedia".
 
Reply
#13
Matura już dawno za mną, ale sądzę, że zdecydowanie na maturze może pojawić się "Ferdydurke" - dość dawno tej lektury nie było na maturze, więc może się pojawić Uśmiech
 
Reply
#14
(11-02-2013, 3:06 )bozenaw napisał(a): Z dość pewnych źródeł mogę Wam podpowiedzieć, żebyście się przygotowali z lektur z "Młodej Polski" Uśmiech

skąd masz takie info?
 
Reply
#15
Przeanalizujmy może jakie lektury były w ostatnich latach.
2012 - Lalka Bolesława Prusa i Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego oraz Dziady III Żeromskiego.
2011 - Granica Z. Nałkowskiej


Osobiście uważam, że może pojawić się Tango , Dżuma, Jądro ciemności oraz nieszczęsne WeseleO matko.
 
Reply
#16
Jeśli już bawimy się w typy, to z pewnością można wykluczyć lektury które były w zeszłych latach. Chyba nie zdarzyło się, że rok w rok się pojawiają. Zdarzyło się jednak że lektury które były na próbnej maturze z Operonu były także na maturze prawdziwej z CKE - są raczej niezależni od siebie, więc mogły się pojawić.

Jeśli już najprędzej lektury mogą powtórzyć się sprzed 2-3 lat.

Klaudia1046 napisał(a):oraz nieszczęsne Wesele
Wcale nie taka zła ta lektura. Jedna z lepszych którą miło wspominam Język
 
Reply
#17
Właśnie dlatego podałam lektury tylko z arkuszy CKE z myślą właśnie o tym, że CKE a Operon nie są od siebie zależni.

Nie lubię lektur gdzie jest zbyt dużo bohaterów. Wiadomo, każdy ma swoje upodobania i typy Uśmiech
 
Reply
#18
Dżuma, Jądro Ciemności jak najbardziej to przyjemne lektury które chyba nie pojawiły się nigdy, a przynajmniej bardzo dawno temu. Tak obserwuję od kilku lat arkusze i zastanawiam się kiedy w końcu się pojawią Język
 
Reply
#19
Kiedyś na pewno to nastąpi. Również "Tango" Uśmiech

Macie jakiś sposób na łatwe zapamiętanie wątków z lektur? Ja czytam streszczenia lektur i później oglądam film.
 
Reply
#20
Ja maturę pisałem kilka lat temu. Wniosek był taki, że miałem bodajże 69% z matury podstawowej z polskiego, lecz akurat niezbyt kojarzyłem temat i ogólnie lekturę która wtedy była. Pamiętajcie, że zawsze lepiej nic nie napisać jeśli czegoś nie jesteśmy pewni niż napisać głupoty.

Ważne jest również, że wystarczy dobrze przeanalizować załączony fragment z lektury i na podstawie fragmentu nie znając lektury można napisać naprawdę dobre wypracowanie.

Matura z porównaniu ze studiami to naprawdę nic. Mówię to Wam po kilku latach studiowania Uśmiech
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka lektura może być na maturze 2016?
Cześć. Jaką lekturę typujecie na maturze 2016? Jak sądzicie, jaka książka i jakie wiersze najprawdopodobniej będą na maturze 2016 z języka polskiego? Zachęcam do podawania swoich typów, może akurat komuś uda się poprawnie wytypować lekturę, która tym razem pojawi się na maturze. Ma ktoś jakieś pomysły i sugestie, jakie lektury albo jaką epokę warto powtórzyć przed maturą 2016? Za wszystkie sugestie bardzo dziękuję.
samiecalfa1995 13 34,350 27-04-2016, 12:19
Ostatni post: aktep130



Browsing: 1 gości