Witaj! Logowanie Rejestracja

Bohaterowie powieści S. Żeromskiego - przedstaw ich postawy i dążenia.
#1
Mam kilka pytań dotyczących bibliografii. Czy uda się wyczerpać temat wykorzystując tylko 3 lektury (mam na myśli "Przedwiośnie", "Syzyfowe prace" i "Ludzi bezdomnych")? Jeśli nie to jaką dodatkową powieść z kanonu lektur można byłoby tu dobrać?
Druga sprawa, z którą mam kłopot, to czy opisywać postawy i dążenia tylko głównych bohaterów, czy też skupić się również na pobocznych?
 
Reply
#2
zależy jaki masz temat. ja bym dodała jeszcze jedną książkę Żeromskiego, dokładnie opisała postawy głównych bohaterów i wpływ pozostałych postaci na ich postawy Uśmiech
 
Reply
#3
(03-04-2014, 18:53 )borsuk8w napisał(a): zależy jaki masz temat. ja bym dodała jeszcze jedną książkę Żeromskiego, dokładnie opisała postawy głównych bohaterów i wpływ pozostałych postaci na ich postawy Uśmiech

To jest dokładnie taki temat, jak ten podany w tytule wątku Uśmiech Wybrałam jednak trzy książki, a oto plan ramowy:

1. Określenie problemu:
a) Różnorodność bohaterów powieści Żeromskiego;
b) Wpływ sytuacji życiowej bohaterów na ich postawy, cele i dążenia.
2. Kolejność prezentowanych argumentów:
a) Ludzie bezdomni:
- ogólna charakterystyka postaw bohaterów powieści;
- postawa Judyma i Joasi wobec ludzi najuboższych i zmęczonych pracą;
- miłość Judyma i Joasi a ich plany życiowe;
- cele i dążenia bohaterów utworu;
b) Przedwiośnie:
- ogólna charakterystyka postaw bohaterów powieści;
- postawa Cezarego wobec rewolucji;
- relacje Cezarego z matką i innymi kobietami;
- konfrontacja głównego bohatera z polską rzeczywistością;
- wpływ różnych idei na życie Baryki;
- cele i dążenia bohaterów utworu.
c) Syzyfowe prace:
- edukacja bohaterów powieści;
- postępująca rusyfikacja w życiu chłopców;
- postawa bohaterów wobec ojczyzny;
- relacja Borowicza z Anną;
- cele i dążenia bohaterów utworu.
3. Wnioski:
- różnorodność sytuacji wokół bohaterów powieści Żeromskiego;
- podobieństwo postaw i celów bohaterów.

Mam nadzieję, że nic nie pominęłam. Ciężko mi było napisać plan ramowy nie mając jeszcze pracy - wolałabym najpierw ją napisać, w końcu to jest baza do prezentacji. Ale niestety, czas mi na to nie pozwolił i muszę zadowolić się tym, co mam Uśmiech

Byłabym wdzięczna za opinię na temat planu.

Pozdrawiam.

EDIT: Jeśli chodzi o poszczególne elementy planu, w każdym z nich chciałabym się odnieść do postaw bohaterów, a nie chciałam powtarzać słowa "postawa" w każdym punkcie planu Uśmiech
 
Reply
  




Browsing: 1 gości