Witaj! Logowanie Rejestracja

Co może być lub co będzie na maturze 2012 z polskiego?
#1
Witam

Jakie lektury obstawiacie, że będa na maturze 2012 z polskiego?? Nie wiem z czego się przygotować a nie nawidzę czytać książek, więc muszę już teraz zacząć czytać jakieś opracowania a trochę tego jest.

Raczej nie będzie tego co było rok temu no nie?
 
Reply
#2
To jest loteria nie można przewidzieć tego, co będzie. W większości przypadków jest właśnie tak, że lektury z ubiegłej matury się nie powtarzają, ale nie jest to reguła. Kilkukrotnie zdarzyło się, że lektury z matury próbnej powtórzyły się na tej właściwej, więc ciężko tutaj jakiś schemat narysować.
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#3
Z polskiego się nie boję Uśmiech Jestem dobrze przygotowana z lektur Uśmiech Wydaje mi się, że będzie "Nad niemnem" lub coś z romantyzmu Uśmiech

Gorzej z matmą! Założyłam wątek : http://pwsz-tarnow.edu.pl/Co-mo%C5%BCe-b...yki-2012-t niech mi ktoś pomoże co na pewno będzie!
 
Reply
#4
izkaa, a skąd my mamy wiedzieć co na pewno będzie ? Wątpię żeby ktoś miał pewne info co będzie na egzaminie dojrzałości. Może z polskiego "Chłopi" będą bo to dość popularny na maturze temat Język
 
Reply
#5
O tyle, o ile z matmy z reguły niektóre rzeczy są co roku, o tyle z j.polskiego to jest naprawdę loteria Uśmiech Możemy tutaj napisać dosłownie każdą lekturę i prawdopodobieństwo, że trafimy wynosi około 4%.

Z pewnością będą wiersze do analizy i jakaś lektura - rzadko się zdarza, że są dwie lektury.
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#6
admin napisał(a):Z pewnością będą wiersze do analizy i jakaś lektura - rzadko się zdarza, że są dwie lektury.
A nie wiesz może z jakiej epoki te wiersze czy lektury?? nie masz jakichś informacji więcej na temat tego co będzie?
 
Reply
#7
Ja tylko tak przypuszczam. Nie wiem nic na temat matur, co na nich będzie. Mogę się jak najbardziej mylić.
To już nie mój problem, swoją maturę zdałem Uśmiech
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#8
ok dzięki
 
Reply
#9
Ja stawiam na to, że będzie "Lalka" , tak jak wtedy, gdy ja pisałem Uśmiech
 
Reply
#10
(18-04-2012, 21:18 )reckefeller napisał(a): Ja stawiam na to, że będzie "Lalka" , tak jak wtedy, gdy ja pisałem Uśmiech

Moim zdaniem za często "Lalka" się pojawiała. Mile bym widział także "Nie-Boską komedię" czy "Potop" Uśmiech
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#11
Tych lektur nie ma znowu tak wiele, więc opracowania wszystkich przeczytać i tyle. Wystarczy, że mniej więcej kojarzysz co się działo, reszty często można się domyślić z załączonego fragmentu.
 
Reply
#12
(19-04-2012, 16:40 )okazik napisał(a): Tych lektur nie ma znowu tak wiele, więc opracowania wszystkich przeczytać i tyle. Wystarczy, że mniej więcej kojarzysz co się działo, reszty często można się domyślić z załączonego fragmentu.

Dokładnie!

Tak w ogóle straszne zamieszanie związane z tymi maturami Uśmiech Każdy się boi itd. a ja mówię Wam, że będą "Chłopi" !
Potrzebujesz fachowca z piłą spalinową do przycięcia kilku gałęzi lub wycięcia całych drzew? Zerknij tutaj
 
Reply
#13
(19-04-2012, 11:47 )admin napisał(a):
(18-04-2012, 21:18 )reckefeller napisał(a): Ja stawiam na to, że będzie "Lalka" , tak jak wtedy, gdy ja pisałem Uśmiech

Moim zdaniem za często "Lalka" się pojawiała. Mile bym widział także "Nie-Boską komedię" czy "Potop" Uśmiech

Wiele lektur się często pojawiało Język Moja dziewczyna zdaje w tym roku maturę i typuje właśnie "Lalkę" Uśmiech
 
Reply
#14
studentPWSZ napisał(a):a ja mówię Wam, że będą "Chłopi" !

teraz wszyscy którzy tu zajrzeli wkują tylko Chłopów na blache.. a w maju mogą się niemile zaskoczyć Oczko
 
Reply
#15
(21-04-2012, 10:37 )okazik napisał(a): teraz wszyscy którzy tu zajrzeli wkują tylko Chłopów na blache.. a w maju mogą się niemile zaskoczyć Oczko

Albo mile zaskoczeni? Uśmiech

Równie dobrze możemy napisać wszystkie lektury i z pewnością się pojawią któreś z nich Uśmiech

Ja stawiam na "Nie-boską komedię" Uśmiech
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#16
Dziękuję za wszystkie lekturki! Przynajmniej wiem z czego się najbardziej przygotować Uśmiech Uśmiech
 
Reply
#17
(21-04-2012, 19:16 )jasia1010 napisał(a): Dziękuję za wszystkie lekturki! Przynajmniej wiem z czego się najbardziej przygotować Uśmiech Uśmiech

Żeby potem nie było na mnie, że coś wytypowałem a tego nie było na maturze Wykrzyknik
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#18
Niech już będzie po tej całej maturze! Będzie 5 miesięcy leniuchowania bo ja mam dość.
 
Reply
#19
"Chłopi" i basta! Czytajcie lepiej charakterystykę Macieja Boryny Duży uśmiech
Potrzebujesz fachowca z piłą spalinową do przycięcia kilku gałęzi lub wycięcia całych drzew? Zerknij tutaj
 
Reply
#20
Skoro już ten wątek zyskał taką popularność, warto posłużyć się analizą przygotowaną przez portal maturzysci.com.pl , która dostępna jest poniżej:

Cytat:Popatrzmy jakie lektury pojawiły się na maturze z polskiego w ostatnich latach:
próbny 2005 – Pan Tadeusz, Chłopi i Dziady III
maj 2005 – Potop i Nie-boska Komedia
próbny 2006 – Lalka, Cierpienia Młodego Wertera
zimowy próbny 2006 – Tango, Przedwiośnie i Chłopi
maj 2006 – Makbet, Chłopi I cz
maj 2007 – Dziady III cz, Przedwiośnie, Granica
maj 2008 – A. Mickiewicz – Oda do młodości, K. Przerwa-Tetmajer – Któż nam powróci, Lalka (wiersze)
maj 2009 – Pan Tadeusz, Chłopi I cz
maj 2010 – Świętoszek, Zdążyć przed Panem Bogiem
maj 2011 – Granica, A. Mickiewicz – Gdy tu mój trup…, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Światło w ciemnościach (wiersze)
próbny 2012 – Makbet i Nie-Boska komedia, Przedwiośnie

Analizując powyższy spis można wyłonić tematy, które prawdopodobnie nie pojawią się na maturze 2012:

Chłopi (t. I)
Granica
Świętoszek
Zdążyć przd panem Bogiem
Makbet
Przedwiośnie

Na jakie lektury zwrócić uwagę?

Próby typowania lektur nie są łatwe. Mimo wszystko proponujemy powtórzyć szczególnie m.in.:

Juliusz Słowacki – Kordian
Maria Konopnicka – Mendel Gdański
Stanisław Wyspiański – Wesele
Stefan Żeromski – Ludzie bezdomni
Witold Gombrowicz – Ferdydurke
Gustaw Herling-Grudziński – Inny świat
Sofokles – Król Edyp
Albert Camus – Dżuma
Bolesław Prus – Lalka
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka lektura może być na maturze 2016?
Cześć. Jaką lekturę typujecie na maturze 2016? Jak sądzicie, jaka książka i jakie wiersze najprawdopodobniej będą na maturze 2016 z języka polskiego? Zachęcam do podawania swoich typów, może akurat komuś uda się poprawnie wytypować lekturę, która tym razem pojawi się na maturze. Ma ktoś jakieś pomysły i sugestie, jakie lektury albo jaką epokę warto powtórzyć przed maturą 2016? Za wszystkie sugestie bardzo dziękuję.
samiecalfa1995 13 34,267 27-04-2016, 12:19
Ostatni post: aktep130



Browsing: 1 gości