Witaj! Logowanie Rejestracja

Czy matura ustna liczy się na studia?
#1
Mam takie pytanie czy matura ustna liczy się na studia i czy jej wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji? Jak tak, to jaki jest przelicznik wyników z matury ustnej w stosunku do wyników z matury pisemnej i na jakie kierunki taka matura ustna może być brana pod uwagę?
 
Reply
#2
Obecnie, odkąd weszła w życie tzw. "nowa matura", to matura ustna nie liczy się w zupełności na studia Uśmiech Zdanie matury ustnej jest wymagane do całkowitego zdania matury ale liczba punktów czy wynik procentowy nie ma zupełnie żadnego znaczenia podczas rekrutacji na studia Duży uśmiech
 
Reply
#3
Nie, matura ustna nie jest i raczej nigdy nie będzie liczona na studia. Aczkolwiek na niektóre kierunki studiów wciąż są egzaminy wstępne na studia, często także i ustne, jednak w tym przypadku do ogólnego wzoru rekrutacyjnego brany jest pod uwagę właśnie wynik z tego egzaminu wstępnego a nie matury ustnej.
 
Reply
#4
(04-08-2012, 11:47 )grzybu napisał(a): Nie jest i raczej nigdy nie będzie Język

Nigdy nic nie wiadomo, czy czasem nie przywrócą egzaminów wstępnych Duży uśmiech
 
Reply
#5
Chyba, że mowa o egzaminach ustnych, to tak a matura ustna to wątpię, aby była brana pod uwagę na studia.
 
Reply
#6
A to są jeszcze na jakimś kierunku egzaminy ustne wstępne?
 
Reply
#7
Na PWSZ nie ma, na niektórych uczelniach wciąż się zdarzają egzaminy wstępne Oczko
 
Reply
#8
O kurczę.. nigdy nie słyszałam o tego typu egzaminach :/ Natomiast o pisemnych tak, bo są dość powszechne np. na architekturę czy na studia II stopnia - magisterskie Uśmiech
 
Reply
#9
Nie no jak to nie ma na PWSZ? Uśmiech Przecież od tego roku podczas rekrutacji na kierunki: Grafika oraz Wzornictwo jest prowadzona "rozmowa ustna z kandydatami" w II etapie Uśmiech

Więcej informacji: Rekrutacja wzornictwo
 
Reply
#10
(08-08-2012, 11:56 )admin napisał(a): Nie no jak to nie ma na PWSZ? Uśmiech Przecież od tego roku podczas rekrutacji na kierunki: Grafika oraz Wzornictwo jest prowadzona "rozmowa ustna z kandydatami" w II etapie Uśmiech

Więcej informacji: Rekrutacja wzornictwo
Fakt Oczko Nie chciało mi się tego sprawdzać, ale w głowie mi gdzieś siedziało czy czasem na te nowe kierunki nie ma rozmowy kwalifikacyjnej Oczko
 
Reply
#11
Egzaminy przed tego typu kierunkami to norma i wszędzie są Uśmiech

*Musimy się przyzwyczaić, że uczelnia się rozrasta i dostosowuje do nowych standardów Duży uśmiech
 
Reply
#12
Szkoda tylko, że w tak kijowe kierunki uczelnia brnie niestety Język Generalnie wracając do sedna wątku, wydaje mi się, że egzaminy ustne maturalne są brane pod uwagę w rekrutacji na niektóre kierunki, np. na filologię. Jeśli komuś matura ustna pójdzie kiepsko i zda ją np. na 40% to chyba taka osoba nie jest dobrym kandydatem na filologię.
 
Reply
#13
Kijowe nie kijowe.. w pobliżu mało jest takich kierunków więc chętni na nie na pewno się znajdą Uśmiech BTW na pewno nie są one dla mnie atrakcyjne Język

Szczerze mówiąc to matura ustna praktycznie w ogóle się nie liczy, no może jedynie w jakiś naprawdę skrajnych przypadkach. Wiem, że na UAM na filologiach liczy się jedynie matura ustna z języka obcego, bo moja koleżanka tam poszła studiować a tak to na innych kierunkach i uczelniach praktycznie nie jest brana pod uwagę. Na UJ w Krakowie np. na żadnych kierunkach matura ustna nie jest brana pod uwagę, nawet na filologiach.
 
Reply
#14
Tak ? Z tego co czytałem zainteresowanie nie było takie jakiego by się spodziewali na tych kierunkach Język
 
Reply
#15
Nie wiem ja się tam nie orientuje widziałam tylko wywiad i czytałam coś ale to było jeszcze przed rozpoczęciem naboru Język

Wracając jeszcze do głównego nurtu wątku, wiem, że na Uniwersytecie Rzeszowskim zwracają uwagę na wynik matury ustnej z polskiego przy rekrutacji nie tylko na polonistykę, ale i na filologię rosyjską od podstaw, zatem wcale nie jest to tak wykluczone. Pamiętam, że tak dawniej było, teraz chyba nie zmienili znacznie swojej strategii rekrutacji.
 
Reply
#16
U nas nie ma artystów! Przynajmniej tak mi się wydaje a zresztą co taki artysta po takich studiach będzie robił? Przecież nie stanie się nagle słynnym artystą. Kolejne durne i kierunki studiów bez przyszłości na PWSZ w Tarnowie. Szkoda, że takie dziadostwo się tutaj otwiera zamiast powiększyć ofertę Instytutu Politechnicznego.
 
Reply
#17
To samo co ludzie po administracji, ekonomii, filologiach różnej maści, fizjoterapii, pielęgniarstwie itp. ogólnie po kierunkach studiów bez przyszłości. Czyli płakać, że jak to z wyższym wykształceniem nie ma dla niego pracy, kończy się kilkuletnie studia a tu nagle zdziwienie, że nie ma dla mnie pracy bo ja przecież jestem licencjat czy magister po uczelni wyższej Oczko
 
Reply
#18
To, ze najwięcej jest pracy dla ludzi z wykształceniem technicznym nie oznacza, ze nie ma pracy dla ludzi z innym wykształceniem.. no bez przesady Język może jest i trudniej ale bez skrajności.. W Tarnowie na pewnie takie osoby pracy nie znajdą.
 
Reply
#19
W innym temacie admin napisał, że jak się chce znaleźć pracę to się znajdzie i to jest prawda. Bez względu na to jakie się ma wykształcenie Oczko
Jednak prawda jest taka, że myśląc o pracy w zawodzie nie idzie się na wyżej wymienione kierunki bo nie jest nam potrzebne aż tyle "specjalistów" z tych dziedzin.
 
Reply
#20
Ale może akurat im się poszczęści i będzie wolne miejsce Uśmiech Chociaż gdzie taki artysta miałby potem pracować? Mi się wydaje że malować portrety ludziom na Krupówkach, chociaż do tego nie potrzeba wyższego wykształcenia Uśmiech
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Matura międzynarodowa w Tarnowie - jaka szkoła?
Obecnie chyba tylko jedna szkoła (II LO) w Tarnowie przygotowuje do pisania matury międzynarodowej. Czy jest jeszcze jakaś inna szkoła? Jak bardzo trudno jest się dostać do tej klasy z maturą międzynarodową? Ktoś ma, miał znajomego który uczęszczał do tej szkoły? Byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki i odpowiedzi na moje pytania.
koneton 2 6,137 11-12-2015, 11:23
Ostatni post: miak75



Browsing: 1 gości