Witaj! Logowanie Rejestracja

Czego unikać w prezentacjach multimedialnych w power-poincie?
#1
Czy ktoś z Was może podzielić się jakimiś skutecznymi poradami związanymi z tym, czego unikać w prezentacjach multimedialnych, które przygotowuje się na obronę pracy dyplomowej? Chciałbym zrobić bardzo dobrej jakości prezentację multimedialną na obronę, dlatego zależy mi na czymś sprawdzonym i na skutecznych poradach z tym związanych.
Pozdrawiam, Kamil
 
Reply
#2
W sieci jest całe mnóstwo dobrych programów do robienia prezentacji multimedialnych. PowerPoint, Keynote, czy Prezi to kilka najpopularniejszych z nich. Są to niewątpliwie świetne programy do tworzenia slajdów, ale nieumiejętnie użyte, mogą pogrążyć prezentację. Poniżej zaprezentuję dziesięć najczęstszych błędów popełnianych przy stosowaniu programów do tworzenia prezentacji.
  1. Podpieranie się slajdami. Wystąpienie publiczne to przede wszystkim komunikacja ustna. Publiczność spodziewa się, że będziesz mówić ty, a nie twoje slajdy. Jeśli jednak zamieścisz treść swojej prezentacji, lub tylko jej główne punkty na slajdach, spodziewaj się, że publiczność (a) będzie czytać, zamiast słuchać, (b) zupełnie się wyłączy i zajmie czym innym (np. zabawą telefonem komórkowym).
  2. Tona slajdów. Czy byłeś kiedyś na prezentacji, gdzie prezenter przygotował 20, 40, a nawet 60 slajdów? Ile z nich pamiętasz? Założę się, że mniej, niż 3. Czy pamiętasz to, o czym mówił prezenter? Też bym nie dała głowy. Choćby na slajdach były najbardziej fascynujące obrazy, wykresy, i informacje, nasze możliwości przetwarzania informacji są ograniczone. No i taka "przeklikana" prezentacja jest po prostu nudna.
  3. Gęsty maczek na slajdzie. Slajdy to pomoce audiowizualne. Naprawde nie są najlepszym miejscem do zamieszczania tekstu, a już na pewno nie do wklejania całych jego paragrafów. Gwarantuję ci, że niewielu z twoich słuchaczy będzie je czytało. Guru marketingu, Seth Godin radzi, aby nigdy nie zamieszczać więcej, niż 6 słów na każdym slajdzie.
  4. Szaleństwo animacji. Programy do prezentacji dają wiele możliwości zabawy z animacją, ale nie daj się ponieśc fantazji. Wirujące na ekranie linijki lub efektowne dźwięku z pewnością odwrócą uwagę od tego, co chcesz powiedzieć.
  5. Graf na grafie.Tabele i wykresy są równie trudne do czytania, co linijki tekstu. Jeśli masz do zaprezentowania wyniki pracy pięciu działów Twojej firmy w czterech kwartałach roku, zamieść je raczej w konspekcie, który rozdasz uczestnikom - nie zamieszczaj ich na slajdach.
  6. A po co ten obrazek? Obraz jest wart tysiąc słów, ale tylko wtedy, gdy skutecznie ilustruje to, o czym mówisz i tylko wtedy, gdy występuje bez otoczenia tekstu. Kiedy slajd wydaje ci się nudny, pewnie taki jest i należy się go po prostu pozbyć. Nie dodawaj do niego obrazka, tylko po to, aby go ożywić. Takie ozdobne ilustracje często wywołują dezorientację słuchaczy.
  7. Nie ćwiczyłeś? Poćwicz! Masz piękny stos slajdów, pracowałeś nad nim kilka dni. Właśnie skończyłeś, ale do prezentacji zostało kilka minut. Ponieważ nie ćwiczyłeś swojego wykonania, twoja prezentacja nie przebiega płynnie i polega głównie na czytaniu slajdów. W takiej sytuacji możesz równie dobrze wysłać slajdy twoim słuchaczom i wypuścić ich do domu.
  8. Odczyt slajdów. en problem to wynik błędów 1-7. Dobra wiadomość? Wyeliminuj te błędy, a nie będziesz miał problemów z czytaniem. Czytanie slajdów równa się najnudniejszej prezentacji pod słońcem.
  9. Prezentacja na siedząco. To kardynalny błąd prezentacji w ogóle, ale jest szczególnie fatalny, gdy posiłkujemy się slajdami. W momencie, gdy usiądziesz, to PowerPoint przejmie Twoje miejsce na podium. W takiej pozycji bardzo trudno ci będzie odzyskać kontrolę nad uwagą słuchaczy.
  10. Wyręczanie się innymi. Jeżeli zlecisz przygotowanie slajdów komuś innemu, spodziewaj się, że znajdzie się w nich wiele błędów opisanych powyżej. Poza tym będzie Ci o wiele trudniej zarządzać takimi pomocami. Jeżeli już musisz korzystać z gotowych slajdów, spędź większą, niż normalnie, ilość czasu na przećwiczenie swojej prezentacji.
Pamiętaj, wystąpienie publiczne, to bezpośrednia komunikacja pomiędzy ludźmi. Skoncentruj się więc najpierw na stworzeniu wysokiej jakości treści i gruntownym przećwiczeniu swojego wykonania. Przygotowanie pomocy wizualnych pozostaw na koniec i stosuj je z umiarem.
 
Reply
  




Browsing: 1 gości