Witaj! Logowanie Rejestracja

Branża IT po studiach
#1
Witam
Przepraszam że zakładam drugi temat, ale wygodniej będzie na forum Uśmiech
Z góry przepraszam za skomplikowanie wiadomości, ale proszę o wyrozumiałość.

Mam parę pytań: mianowicie

1.Wiele osób mówi mi żeby iść programistę, bo lepsze zarobki, ale u adminów (Chodzi mi o sieci, administracja, serwery .... )nie chyba złych zarobków jak ktoś jest dobry to mu będzie się powodziło+wszystko zależy też od firmy , Wiadomo na początku trzeba się wspinać, prawda? Uśmiech
Jest się co zrażać tymi zarobkami programistów i tymi gadkami? Czy wypuścić to drugim uchem? Uśmiech

2. Czy trzeba jakąś szczególną uwagę zwracać na certyfikaty? Microsoft, cisco ccna itp.
Czy one są po prostu na początku rekrutacji ważne, a potem liczą się już wiedza i doświadczenie?

3. Czy na początek kariery administratora optymalny mógłby być helpdesk? a potem np. junior admin? A potem jakieś wyższe stanowiska?
4. Aktualnie jestem w technikum nie specjalizuje się szczególnie jeszcze, na razie wszystko po trochu, ale to chyba dobry pomysł żeby się sprawdzić we wszystkim, prawda?
5. Czy na studiach jest jakiś program nauczania odnośnie sieci, systemów, bo większość to matematyka i programowanie.
Pozdrawiam
 
Reply
#2
1. Najbardziej potrzeba programistów, dlatego to właśnie oni mają najwięcej ofert pracy. Brakuje też doświadczonych specjalistów, stąd programistów kusi się wysokimi zarobkami. Jeżeli Cię to nie interesuje, to moim zdaniem nie ma co na siłę uczyć się na programistę. Administratorzy (np. baz Oracle'a) są w stanie również zarobić bardzo dobre pieniądze - jednak zależy to od firmy. Przykładowo: jeżeli firma jest zagraniczna i nie jest to duża korporacja - początkujący administrator baz danych może zarobić np. w Krakowie 6-8 tys. brutto na umowę o pracę. Mówię tutaj o osobie po studiach, bez dużego doświadczenia, ale posiadającego jakąś wiedzę jak dany system baz danych działa.

2. Certyfikaty nie są obowiązkowe. Przeglądając oferty pracy certyfikaty są zawsze wymienione jako "mile widziane". Dla pracodawcy liczą się Twoje umiejętności i doświadczenie. Certyfikaty mogą jednak znacznie podnieść Twoje szanse na zdobycie pracy (wyróżnienie na tle innych CV) oraz są dużym bodźcem do negocjowania wyższego wynagrodzenia. W mojej ocenie warto zainteresować się certyfikatami gdy już będziesz trochę "siedział" w danej technologii - z samą wiedzą teoretyczną (bez dużego doświadczenia) moim zdaniem może być ciężko.

3. Tutaj zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji. Osobiście wydaje mi się, że każde stanowisko w którym masz kontakt z daną technologią będzie bardzo dobre na początek. Ważne, aby dana firma miała możliwości rozwoju, awansu i najlepiej określoną ścieżkę kariery.

4. Studia dają Ci ogólną wiedzę ze wszystkiego. Wszystkiego po trochę. A co później Ty z tym zrobisz, to już zależy od Ciebie. Dzisiaj potrzeba specjalistów specjalizujących się w konkretnej wąskiej dziedzinie (np. programista JAVA czy Python). Informatycy (ludzie od wszystkiego) dostają grosze. Na studiach powinieneś już wybrać to co Cię interesuje i we własnym zakresie poszerzać swoją wiedzę - uczelnia tego za Ciebie nie zrobi, da Ci tylko podstawy. Możesz już zacząć teraz, jeśli wiesz co Cię interesuje i czym chciałbyś się zajmować w przyszłości.

5. Na pierwszym roku są przedmioty ogólne: matematyka, elektrotechnika, fizyka, statystyka itd. W kolejnych latach jest więcej przedmiotów typowo informatycznych. Na niektórych uczelniach są do wyboru specjalizacje np. sieci i systemy baz danych, programowanie aplikacji mobilnych itd. jednak specjalizacja ta obowiązuje dopiero zazwyczaj od 3 roku studiów.
 
Reply
#3
Rozumiem, dziękuje za wszelkie informacje.
Napewno przemyślę to sobie wszystko.

Jeszcze mam pytanie:
-A jak sytuacja wygląda z np. Administratorami sieci albo Systemów serwerowcyh? mam na myśli Windows Server albo Linux np. Debian

Btw tak z ciekawości jak widzisz przyszłość php? Bo widze też dużo ofert, ale nie jest chyba takie przyszłosiowe jak JAVA, c++ chyba też, mam racje?
Sorka ale w programowaniu nie jestem obeznany Oczko
 
Reply
#4
Rynek rozwija sie tak, ze prawdopodobnie to python niedlugo będzie pierwszy na liście najbardziej przyszłościowych języków.
A wracając do sedna, jeśli Cie to nie interesuje, a pójdziesz na studia informatyczne to i tak będziesz sie programowania uczyl. I to paru języków. A co wybierzesz później, to zobaczysz dopiero po drugim roku, może później. Jak kogoś programowanie nie pociągnie to nigdy nie będzie dobrym programistom.
 
Reply
#5
Masterix napisał(a):A jak sytuacja wygląda z np. Administratorami sieci albo Systemów serwerowcyh? mam na myśli Windows Server albo Linux np. Debian
Podobnie. Wciąż są dla nich oferty pracy i nadal zapewne będą, bo ktoś te wszystkie systemy musi nadzorować i utrzymywać.

Masterix napisał(a):Btw tak z ciekawości jak widzisz przyszłość php? Bo widze też dużo ofert, ale nie jest chyba takie przyszłościowe jak JAVA, c++ chyba też, mam racje?
PHP na pewno przez jakiś czas będzie się jeszcze liczył na rynku pracy. Każda technologia z biegiem lat będzie wypierana przez nowsze. Dawniej Delphi było dość popularne, dzisiaj znaleźć ogłoszenie o pracę dla programistów Delphi graniczy z cudem.
 
Reply
#6
Na razie Administrator jest moim "guru", programować jako tako nie programowałem jeszcze, ale to już trzeba czuć, bo bez tego by się tylko człowiek marnował z grupą programistów, prawda?

@admin
Nie wiem jak jest w firmach, nie miałem jeszcze styczności, ale jakie systemy stoją na serwerach?
Strzelam że Linuxy, czy to zależy od polityki firmy?
 
Reply
#7
Masterix napisał(a):Nie wiem jak jest w firmach, nie miałem jeszcze styczności, ale jakie systemy stoją na serwerach?
Strzelam że Linuxy, czy to zależy od polityki firmy?

To zależy jaki jest to system. Głównie są to faktycznie Linuxy (albo i jeszcze Unixy) ze względu na wysoką wydajność, łatwość w konfiguracji i "darmowość".
Jeżeli chodzi o systemy bazodanowe, to Oracle zazwyczaj stawiany jest na Linuxach, ale zdarzają się także przypadki Windowsowe. Jeżeli jest to Microsoft SQL Server, to oczywiście stoi to na Windowsie.

Ciężko powiedzieć, czy zależy to od polityki firmy. Być może częściowo tak (jeżeli jest to np. jakiś partner Microsoftu) ale wiele zależy też od kosztów - jeżeli coś można dostać za darmo, to jest to zazwyczaj lepsze dla managerów niż jeżeli trzeba by wykupić licencję windowsową.
 
Reply
#8
Rozumiem, więc możemy już chyba zamknąć temat, chyba że ktoś coś jeszcze dopowie? Uśmiech
 
Reply
#9
Mówisz ze admin jest twoim guru, ale skoro jesteś narazie w technikum i nawet nie programowałeś to spodziewam się ze jest to 1 klasa, zanim skończysz technikum twoje zamilowanie może się diametralnie zmienić. Programowania i tak uczyc sie będziesz musiał. A nawet jeśli w przyszłości będziesz adminem to programować będziesz musiał umieć, np w czystym C aby pisać na linuxa na którym na 90% będziesz pracowal.

Ja przez dwa ostatnie lata technikum bylem zapalonym sieciowcem, chcialem byc adminem bo wybór ten opieral sie na wrażeniach wyniesionych z praktyk w międzynarodowej firmie gdzie dobrze moglem zobaczyć jak dziala admin, a jak programista. Teraz jestem na 2gim roku studiów i narazie jest tylko programowanie; systemy bazodanowe i sieciowka dopiero sie zaczną, wtedy będę wiedzial kim chce i kim może zostanę. Wiec jeśli zamierzasz studiować bez podejmowania pracy w zawodzie zaraz po technikum, to ucz sie wszystkiego, a z uplywem lat wszystko Ci się wyklaruje.
 
Reply
#10
Aktulalnie druga klasa, tak z innych dziedzin oprócz adminki to tylko w htmlu robiłem coś i trochę w css, także słabo trochę.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zarobki po studiach informatycznych
Ile wynoszą zarobki po studiach informatycznych? Czy zarobki po informatyce są wysokie? Ile wynoszą? Czy warto generalnie studiować informatykę aby po jej skończeniu nie narzekać na zarobki i wynagrodzenie?
twele 24 21,709 15-09-2013, 21:56
Ostatni post: admin



Browsing: 1 gości