Czy indeks uprawnia do zniżek i ulg?
Czy jeżeli przedstawię komuś indeks (a nie legitymację) to na podstawie indeksu uprawnia mnie to do ulg i zniżek, ulgowe bilety itd.? Oczywiście w indeksie jestem wpisany na kolejny semestr studiów.

Nie, nie. Indeks ani żadne inne papiery czy dokumenty nie uprawniają do zniżek! Dokumentem uprawniającym do ulg jest legitymacja w tym przypadku studencka.

Ale dlaczego nie uprawnia? Przecież jest to dowód na to , że jestem studentem!

Niekoniecznie. Na legitymacji masz napisane, że "uprawnia do ulgowych przejazdów do 50% ... itd" a w indeksie tego nigdzie nie ma napisanego. Indeks zostaje na stałe, a więc jeśli zrezygnujesz ze studiów indeks nadal zostanie dla Ciebie, natomiast legitymację musisz oddać.

Wszystko zależy tak naprawdę od dobrej woli kontrolującego bilety. Jeśli przymknie na to oko, że pokażesz indeks a nie legitymację, to OK bo indeks także świadczy o tym, że ktoś jest studentem.