Witaj! Logowanie Rejestracja

Czy warto studiować kognitywistykę?
#1
Zainteresował mnie dość nowy kierunek studiów a mianowicie kognitywistyka. Może ktoś wie więcej, czy warto go studiować? Czy zapewni nam później pracę po jego skończeniu? Pytam, bo w tej rekrutacji na studia było mnóstwo chętnych osób właśnie na kognitywistykę. Czyli wydaje się, że kierunek ten jest mocno przyszłościowy. A Wy jak uważacie?
 
Reply
#2
Wbrew pozorom to kognitywistyka nie jest taką nową nauką. Jest nauką młodą, bo rozwiniętą w latach 70-tych XX wieku a same studia na kierunku kognitywistyka zaczęto prowadzić od lat 90-tych.
Odpowiadając na pytanie, oczywiście, że warto studiować kognitywistykę. Wiedza absolwenta kognitywistyki będzie na pewno poszukiwana wśród pracodawców w najbliższych latach. Takich zawodów nie ma jeszcze za wiele, jednak wraz z rozwojem kierunków np. informacyjnych, sztucznej inteligencji, pracy dla takich osób będzie na pewno przybywało.
Jeżeli tylko Cię ten kierunek interesuje, warto go studiować. W ostatnich latach bardzo zyskuje on na popularności, jak sam stwierdziłeś - liczba chętnych rośnie z każdym rokiem. Jednakże warto również zwrócić uwagę na to, iż z racji tego, iż jest to wciąż nowy kierunek, nie ma jeszcze dużo ofert pracy dla osób po tego typu studiach, przez co po ich skończeniu może być za wcześnie, aby znaleźć pracę w zawodzie.
 
Reply
#3
Dokładnie. Mnie wciąż martwi ten fakt, że może i kierunek na chwilę obecną jest fajny, brzmi ciekawie, zachęcająco i przyszłościowo, ale że jest na niego u nas w Polsce jakby trochę za wcześnie i pracodawcy póki co nie oferują ofert pracy dla absolwentów kognitywistyki. Zatem chyba po skończeniu kognitywistyki pozostaje poszukiwanie pracy zagranicą... a tego wolałbym uniknąć.
 
Reply
#4
Właśnie dlatego, że nie jest to jeszcze kierunek zawodowy na naszym rynku, ja osobiście bym nie szła na takie studia, które nie dość, że są trudne to jeszcze nie ma po nich pracy. Sama też myślałam o tym kierunku, ale zrezygnowałam, bo rodzice mi doradzili, że Polska rozwija się zbyt wolno, aby za 5 lat była praca dla absolwentów kognitywistyki. Może faktycznie, praca dla osób po tym kierunku będzie, ale za jakieś 10-20 lat, gdy i u nas rozwinie się ta gałąź nauki. Póki co po kognitywistyce pracę można znaleźć tylko zagranicą, gdzie tego typu badania i stanowiska są już prowadzone od jakiegoś czasu. Tobie też odradzam ten kierunek, pracy na pewno po nim się nie da znaleźć. Zresztą w Polsce chyba tylko 2-3 uczelnie ten kierunek oferują.
 
Reply
#5
Chyba faktycznie macie rację. Fakt faktem, że kognitywistyka może i jest przyszłościowa, jest fajnym kierunkiem i ciekawym ale chyba pracy po niej nie znajdę... Generalnie kognitywistyka to jest nauka o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu, więc zapewne będzie to dobry kierunek dla osoby po profilu biologicznym i chemicznym. Teraz tylko pozostaje pytanie, skoro nie kognitywistyka, to jaki kierunek?
 
Reply
#6
Czy kognitywistyka to jest kierunek techniczny czy np. humanistyczny?
Oferuję skuteczne, tanie, profesjonalne i dokładne zabiegi związane z renowacją antyków w Zielonej Górze i okolicach. Posiadam lata doświadczenia dlatego bez obaw możesz powierzyć mi swój skarb a ja doprowadzę go do jeszcze lepszego stanu.
 
Reply
#7
Na pewno warto studiować takie kierunki, które są przyszłościowe. To, że teraz nie ma za wiele ofert pracy (a zapewniam Was, że jest praca po kognitywistyce) dla absolwentów kognitywistyki, nie oznacza, że ich nie będzie za kilka lat. Przecież przemysł w Polsce i nauka wciąż się rozwijają, a sztuczna inteligencja, próby zbudowania sztucznego ludzkiego mózgu, i wiele innych spraw sprawiają, że na pewno warto studiować kognitywistykę. Poniżej postaram się napisać, jaka praca czeka dla osoby po kognitywistyce.

Jedną z podstawowych prac dla absolwentów kognitywistyki to analityk danych. Osoba taka zajmuje się gromadzeniem, analizą, przetwarzaniem i prezentacją wszystkiego rodzaju danych - zarówno tych pod względem ilości jak i jakości. Absolwent kognitywistyki ma solidne przygotowanie do wykonywania tego typu pracy.

Kognitywistyka idealnie sprawdza się w branży informatycznej. Po skończeniu kognitywistyki można zajmować się np. projektowaniem interfejsów aplikacji, stron internetowych czy przetwarzania języka naturalnego. Absolwent kognitywistyki świetnie sprawdzi się także jako osoba zajmująca się projektowaniem sloganów reklamowych - pisaniem tekstów perswazyjnych, aby ludzie skorzystali z oferty danej firmy Uśmiech
Polecam Państwu solidne, wykonane z najwyższej jakości drewna pod indywidualny wymiar. Realizujemy również nietypowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu!
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jakiego języka obcego warto się uczyć?
Cześć ostatnio pytałem [url=http://pwsz-tarnow.edu.pl/Jakiego-j%C4%99zyka-programowania-warto-si%C4%99-uczy%C4%87-w-2012r-t]tutaj[/url] o język programowania, teraz zależy mi na języku obcym. Jakiego języka obcego warto zatem się teraz uczyć? angielski powiedzmy, że już coś tam umiem - co teraz? Jaki drugi język? który przyda się w pracy zawodowej?
twele 9 14,637 02-07-2022, 22:58
Ostatni post: Zdzich



Browsing: 1 gości