Czy piorun może spalić komputer - laptopa?
Widzę że nadchodzi burza z piorunami. Czy grzmot i uderzenie pioruna może spalić komputer (laptopa) oraz inne urządzenia elektroniczne elektryczne? Na jakiej zasadzie to działa? Piorun spali wszystko w około czy jak?
Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. Najlepszej jakości wyroby stolarskie drzwi drewniane, drzwi zewnętrzne/wewnętrzne, schody drewniane czy balustrady. Zapraszam do kontaktu.

Tak może. Jednak wszystko zależy od zabezpieczeń w domu oraz dookoła. Jednak jest to prawdopodobne.

No właśnie to jak się przed tym zabezpieczyć?

Listwa przepięciowa, wyłącznik różnicowo-prądowy, odgromnik na dachu, piorunochron w pobliżu. Albo po prostu odłączyć od ładowarki i podczas burzy siedzieć na baterii i wi-fi, lub całkowicie odłączyć od źródła zasilania i nie włączać podczas burzy.

Ale jeżeli będę siedział na wi-fi to router musi być podłączony do prądu... A co jeżeli piorun pójdzie po liniach elektrycznych albo telefonicznych?

To spalisz router, a nie komputer wtedy. Piorun nie przeleci pomiędzy antenką wi-fi a anteną u Ciebie w komputerze.

A no właśnie. A czy jeżeli piorun spali mi router to mogę domagać się odszkodowania od np. Netii albo TP albo wymiany na nowy?

A jak udowodnisz Netii czy TP że to z ich winy a nie Twojej (bo nie odpiąłeś kabla telefonicznego oraz zasilającego od routera) router został spalony? W moim przypadku tak się właśnie stało. Piorun uderzył w (zapewne) kable, spalony został router (modem wbudowany do którego podłączony jest kabel telefoniczny) oraz dodatkowo karta sieciowa w komputerze PC który był podłączony kablem sieciowym do routera.

Wiele osób właśnie zapomina odłączając urządzenia jedynie z zasilającego gniazda sieciowego a nie odłącza np. kabla antenowego od dekodera czy wspomnianego już kabla telefonicznego od routera.

No nie wiem jak im to udowodnić ale chyba technicy z telekomunikacji będą wiedzieć że na konkretnych kablach było jakieś wyładowanie bo im mogło spalić centralkę czy coś podobnego Duży uśmiech

Czyli nawet jeżeli piorun spali mi laptopa to nie ma szans na naprawienie jego albo na odzyskanie danych?

Odzyskanie danych jest możliwe. Naprawienie też, ale raczej będzie to płatne.
Hobbysta, rowerzysta, człowiek ceniący ciszę i święty spokój przede wszystkim w życiu.

Rozumiem Język A wspominałeś coś o listwach antyprzepięciowych tak? Ile one kosztują i czy one gwarantują mi że sprzęt się nie spali przez uderzenie pioruna i skok napięcia?

Nie gwarantują. Nie ma gwarancji 100%, dopóki nie wyłączysz wszystkiego z prądu. Jednak jest to jakieś tam zabezpieczenie. A listwa kosztuje od 30złotych do 300zł.

Zabezpieczenie, że "stłumi" to wysokie napięcie? A i rozumiem że im wyższa cena tym lepszy sprzęt? Język

Nic nie stłumi. Po prostu przepali się bezpiecznik i będzie przerwa i tyle.
A nie zawsze idzie jakość w parze z ceną. Więc te za 300 też mogą się spalić.

(13-08-2013, 15:24 )admin napisał(a): No właśnie. Tak samo jeżelibyś jakikolwiek router (nie mówię tutaj akurat o produktach dedykowanych od TP czy Netii - NetiaSpot, Livebox) wysłał na gwarancję, to albo obciążą Cię kosztami za naprawę, albo odeślą nienaprawione urządzenie. Technicy dobrze wiedzą kiedy nastąpiła awaria urządzenia ze względu na jakąś usterkę a kiedy jest to spowodowane spaleniem urządzenia w wyniku zmiany napięcia.

W przypadku Orange (TP) istnieje duże prawdopodobieństwo, że wymienią Liveboksa za darmo Oczko.

A nie wiesz, czy Netia również to praktykuje? Co w przypadku gdy ktoś ma własny router, raczej nie dadzą nam w prezencie Liveboxa czy NetiaSpot Język

Odnośnie Netii to nic mi nie wiadomo. Nie tak dawno kolega miał spalonego Lieveboksa (przez burzę) i po przetestowaniu przez nich linii mógł wymienić go za darmo Uśmiech.

(15-08-2013, 21:17 )Cubaza napisał(a): Nic nie stłumi. Po prostu przepali się bezpiecznik i będzie przerwa i tyle.
A nie zawsze idzie jakość w parze z ceną. Więc te za 300 też mogą się spalić.

A czy UPS może np. równocześnie pełnić funkcję chroniącą przed tego typu zdarzeniami?

Czy administrator sieci LAN widzi odwiedzane strony? Co może zobaczyć?
Na wstępie zaznaczę, że nie znam się na sieciach komputerowych i technicznych aspektach ich działania, jednak mam pytanie ogólne: co widzi administrator sieci LAN, wifi bądź radiowych? Czy może on zobaczyć, jakie oglądam strony albo moje wszystkie odwiedzone strony z zeszłego miesiąca, co mam zainstalowane w komputerze bądź z jakich programów korzystam? Proszę o opinię specjalistów w tym zakresie :)
maciejo 5 37,412 29-05-2014, 22:05
Ostatni post: piotrow