• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja


Czy po numerze IMEI można namierzyć telefon?
#1
Jeśli posiadam tylko numer IMEI, to czy na jego podstawie mogę namierzyć telefon korzystając z pomocy innych osób, programów bądź służb? Czy mogę zrobić sam, czy dopiero operator mając sam numer IMEI telefonu - bo kartę SIM mógł włożyć kto inny z innym numerem telefonu jest w stanie namierzyć telefon czy jest to fizycznie niemożliwe?
 
Reply
#2
Raczej nie da się namierzyć telefonu na podstawie samego numeru IMEI. O tyle o ile w przypadku, gdy ktoś ma włożoną kartę SIM, namierzenie na podstawie numeru telefonu jest łatwe, gdyż telefon o danym numerze jest podłączony zawsze do jakiegoś nadajnika, BTSA.

Dlatego często policja sprawdza numery IMEI telefonów, czy nie są kradzione. Służby dysponują numerami IMEI telefonów i tylko "ręcznie" sprawdzając telefon można je zidentyfikować, na odległość jest to mało prawdopodobne.
 
Reply
#3
Czyli nie da się namierzyć nawet mając numer IMEI danego telefonu? Gdzieś słyszałem, że po numerze imei można kogoś namierzyć, tylko że nikt takiej usługi nie udostępnia. Ale zastanawia mnie to czy np. policja bądź inne służby specjalne są w stanie dokonać takiego namierzenia? Bardzo mnie to ciekawi, bo po numerze telefonu wiadomo, że bardzo łatwo kogoś namierzyć, sprawdzić w logach operatora, gdzie logował się dany telefon, itd.
 
Reply
#4
Można namierzyć ponieważ do rejestracji w sieci potrzebny jest wlasnie numer IMEI. Można wykupić usługę która jeżeli wykryje że karta sim jest inna niż przypisana wlasnie tego numeru wysyła sms jaka karta sim sie logowala do sieci. Czyli czas miejsce rejon i nr telefonu, który się logował
 
Reply
#5
(18-02-2014, 21:33 )benydt napisał(a): Można namierzyć ponieważ do rejestracji w sieci potrzebny jest wlasnie numer IMEI. Można wykupić usługę która jeżeli wykryje że karta sim jest inna niż przypisana wlasnie tego numeru wysyła sms jaka karta sim sie logowala do sieci. Czyli czas miejsce rejon i nr telefonu, który się logował

Ale z drugiej strony przecież smartfony mają coś takiego jak SMS blokujący. Wystarczy wysłać na dany telefon SMS o określonej treści i telefon się blokuje, staje się dla złodzieja ponoć bezużyteczny, czy to prawda? Ktoś wie o tym więcej czy działa to z inną kartą SIM i jak ten telefon jest blokowany?
Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam do zapoznania się z moją ofertą: http://urbanski-drzwi.pl/. Najlepszej jakości wyroby stolarskie: drzwi drewniane, drzwi zewnętrzne/wewnętrzne, schody drewniane czy balustrady. Zapraszam!
 
Reply
#6
Tak, smartfony posiadają możliwość zablokowania go poprzez wysłanie SMS-a o ustalonej wcześniej treści, jednak nie każdy posiadasz smartfonu korzysta z takiej opcji. Ja chociażby jej nie mam uaktywnionej. Ale wracając do tematu, może ktoś z Was wie dokładniej, jakie funkcje/usługi telefonu są blokowane podczas wysłania takiego SMSa blokującego? Czy po wymianie karty SIM nadal można z takiego smartfona korzystać czy jest to już definitywna hardware'owa blokada?
 
Reply
#7
Wszystkie numery identyfikujące naszą kartę SIM jak i telefon są przechowywane u operatora, gdy jesteśmy zalogowani do sieci (np. w stanie IDLE - czyli czuwania). Mowa tutaj np. o numerze IMSI, który jednoznacznie identyfikuje każdą kartę SIM w sieci operatora.

Wchodząc bardziej w szczegóły, numer IMSI składa się z następujących numerów: IMEI = TAC + FAC + SNR + SP, co pozwala zidentyfikować każde urządzenie mobilne. Jak zatem widać, operator telekomunikacyjny jest w stanie bez problemu namierzyć włączony telefon komórkowy. W przypadku, gdy jest on wyłączony, takie namierzenie jest niemożliwe, gdyż telefon nie wysyła wtedy żadnych sygnałów kontrolnych do stacji nadawczej.

sident napisał(a):Ale wracając do tematu, może ktoś z Was wie dokładniej, jakie funkcje/usługi telefonu są blokowane podczas wysłania takiego SMSa blokującego?
Blokowany jest cały telefon, tak, że uniemożliwia to korzystanie z niego. Wydaje mi się, że zdalne wysłanie SMS-a zablokuje cały telefon, tak, że wymiana karty SIM na nową nie pomoże.

Gdy zostanie nam np. skradziony smartfon, musimy zgłosić ten fakt na policji, wtedy mając odpowiedni dokument będziemy mogli udać się do operatora, który zablokuje nasz telefon na podstawie numeru IMEI. Warto przy tej okazji przytoczyć informację, że smartfony Samsunga posiadają wbudowaną aplikację, która totalnie zabezpiecza nasz telefon przed kradzieżą.

Otóż w momencie zmiany karty SIM, w telefonie zostaje określone jego położenie na podstawie trzech najbliższych anten telekomunikacyjnych. Zostaje też wtedy wysłana wiadomość zawierająca IMEI i nowy numer telefonu do wcześniej określonych przez nas odbiorców. Można także kontrolować zgubione urządzenie, zlokalizować je, zdalnie wymazać pamięć oraz zablokować.
 
Reply
#8
A co zrobić jeśli skradziono mi zupełnie nowego Samsunga S6, którego jeszcze nawet nie rozpakowałem z pudełka, a pozostała mi jedynie faktura z numerem IMEI?
 
Reply
#9
(28-09-2015, 12:15 )robert 123 napisał(a): A co zrobić jeśli skradziono mi zupełnie nowego Samsunga S6, którego jeszcze nawet nie rozpakowałem z pudełka, a pozostała mi jedynie faktura z numerem IMEI?

W takim wypadku nic a nic nie zrobisz. Pozostaje jedynie zgłoszenie tego faktu na policję - oni zarejestrują w swoich bazach numer IMEI skradzionego urządzenia i jeżeli podczas legitymowania policja będzie sprawdzała numery IMEI telefonów ktoś będzie posługiwał się skradzionym telefonem - zostanie złapany.

W praktyce nie liczyłbym jednak na szansę na odzyskanie telefonu. Tak przy okazji, zastanawiam się, jak to możliwe, że ktoś ukradł Ci pudełko z telefonem. Wyrwali Ci go, gdy opuszczałeś salon? Uśmiech
 
Reply
#10
A czy istnieje może jakiś program, dzięki któremu możemy namierzać telefony po podaniu numeru IMEI? A może istnieje jakaś strona online, która taką funkcjonalność umożliwi? Byłbym wdzięczny za wypowiedzi w tym temacie, może ktoś kiedyś korzystał z jakiejś strony i wypowie się, czy to działa i jest warte uwagi. Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję.
 
Reply
#11
hubert716: Nie, nie istnieje żadna strona ani program, dzięki któremu będziesz mógł namierzyć telefon po numerze IMEI. Jeżeli już uda Ci się taką stronę przypadkiem znaleźć, będzie to fejk i zapewne aby poznać rzekomą lokalizację telefonu na podstawie numeru IMEI będziesz musiał wysłać płatnego i drogiego SMS-a (zazwyczaj koszt jednej wiadomości przekracza 30 zł) a lokalizacja i tak będzie wybrana zapewne losowo z jakiejś bazy miast i ulic.

Nie da się namierzyć wyłączonego telefonu po numerze IMEI - gdy taki telefon nie jest zarejestrowany w żadnej sieci nadawczej. Jeżeli tak się już stało, to takie możliwości mają jedynie operator telekomunikacyjny i odpowiednie służby. Z poziomu zwykłego użytkownika nie masz takiej możliwości.
 
Reply
#12
Rozumiem, czyli wszystkie takie strony czy programy lokalizujące nasz telefon to jedna wielka ściema i naciąganie tylko i wyłącznie na kasę?
 
Reply
#13
Oczywiście, nie oczekuj, że ktoś da komuś takie narzędzie zupełnie za darmo. Co więcej, zazwyczaj wysyłając takiego SMS-a na fejkowej stronie umożliwiającej rzekome namierzanie telefonu powoduje uruchomienie płatnej subskrypcji jakiegoś gówna - horoskopy, senniki, życzenia itd. gdzie otrzymanie jednego z tych SMS-ów kosztuje zazwyczaj przynajmniej z 6 złotych.
 
Reply
#14
(08-01-2016, 12:11 )hubert716 napisał(a): Rozumiem, czyli wszystkie takie strony czy programy lokalizujące nasz telefon to jedna wielka ściema i naciąganie tylko i wyłącznie na kasę?

Czyli podsumowując - wszystkie strony, które świadczą możliwość zlokalizowania telefonu przez numer telefonu, wysyłanie SMSów czy coś podobnego, to po prostu wyłudzanie pieniędzy.
Na przyszłość warto dla własnego spokoju ducha zainstalować na telefonie aplikację lokalizującą.
 
Reply
#15
Każdy telefon komórkowy może być namierzony nie tyle za pomocą samego numeru IMEI, ale przy jego wykorzystaniu. Każdy z operatorów przechowuje informacje o karcie SIM, do którego BTS-a jest podłączona. Jeżeli jest podłączona do kilka stacji nadawczych, to na podstawie czasu odpowiedzi można określić w przybliżeniu lokalizację telefonu. Namierzanie telefonu coraz częściej jest możliwe przy wykorzystaniu aplikacji dostarczanych nam przez producenta danego telefonu. Chyba BlackBerry coś takiego umożliwia. Dzięki tej aplikacji jesteśmy w stanie ustalić położenie telefonu, odtworzyć dźwięk na telefonie, zablokować urządzenie lub wyczyścić pamięć, dzięki czemu nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do naszych danych.

Taką samą funkcję mamy dzięki menedżerowi urządzeń Android, do którego możemy dostać się poprzez nasze konto w Google Play, do którego wcześniej podpięliśmy telefon. W tym przypadku również możemy zadzwonić na swoje urządzenie, określić ostatnie miejsce położenia lub całkowicie usunąć dane.
 
Reply
#16
Numer IMEI może być wykorzystywany jedynie do zablokowania telefonu. Jeżeli zgubiłeś telefon lub ktoś Ci go ukradł, powinieneś wziąć pudełko czy inną fakturę przedstawiającą dowód zakupu, w którym jest wyszczególniony numer IMEI i zgłosić kradzież telefonu na policję. Jeżeli telefon zostanie zagubiony, to policja nie przyjmie takiego zgłoszenia. Gdy otrzymamy potwierdzenie na policji, udajemy się do salonu operatora, w którym wypełniamy formularz zgłoszenia zablokowania telefonu lub innego urządzenia (w zależności od tego co zgłaszasz). Następnie zgłoszenie jest przesyłane wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami do centrali sieci i tam aktywowana zostaje blokada IMEI uniemożliwiająca korzystanie z telefonu we wszystkich polskich sieciach GSM.

Polskie prawo zabrania operatorom GSM umożliwianie korzystanie ze skradzionego telefonu. Zatem informacja o nałożeniu blokady urządzenia (blokada numeru IMEI) przesyłana jest między wszystkimi operatorami telekomunikacyjnymi w ciągu 24 godzin.
Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam do zapoznania się z moją ofertą: http://urbanski-drzwi.pl/. Najlepszej jakości wyroby stolarskie: drzwi drewniane, drzwi zewnętrzne/wewnętrzne, schody drewniane czy balustrady. Zapraszam!
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy w nowych smartfonach trzeba formatować baterię?
Nawiązując do mojego poprzedniego wątku chciałbym się od Was dowiedzieć czy w nowym smartfonie trzeba formatować baterię? Formatowanie baterii czyli to pierwsze ładowanie po bodajże 12 godzin jak to miało miejsce parę lat temu gdy kupowałem nowy telefon. Formatowanie nowych baterii w telefonach jeżeli jest konieczne, to czy przebiega na takich samych zasadach co dawniej, że należy ładować nowy telefon po 8 godzin a następnie rozładowywać do zera i znowu ładować i tak kilka razy?
lewka 25 190,857 22-05-2017, 10:24
Ostatni post: gimberBrowsing: 1 gości