Witaj! Logowanie Rejestracja

Czy programista musi mieć skończone studia wyższe?
#1
Czy programista musi mieć skończone kierunkowe studia wyższe na danym kierunku? Obecnie programista może już pracować chociażby po technikum informatycznym albo po liceum czy pracodawca nie przyjmie takiej osoby choćby nie wiadomo jakie umiejętności posiadała?
Druga kwestia to to, czy wykształcenie wyższe otwiera możliwość negocjowania zarobków? Absolwent uczelni wyższej zarobi więcej niż absolwent po szkole średniej?
 
Reply
#2
Programista nie musi mieć ukończonych studiów wyższych. Wyżej stawiane są certyfikaty niż studia. Jeśli ktoś miałby OCPJP, ale nie miał zrobionych studiów to dostanie wyższe zarobki niż osoba po studiach. Jednak wielu pracodawców wymaga żeby być po studiach wyższych. Po studiach kierunkowych ma się jako taki warsztat.
 
Reply
#3
Cubaza napisał(a):Jednak wielu pracodawców wymaga żeby być po studiach wyższych.
No dobrze, wymagają aby ktoś miał skończone studia wyższe, ale co to im daje? Przecież teraz wiele jest osób teoretyków po studiach wyższych którzy nic nie umieją, nie lepiej dla takiego pracodawcy byłoby zatrudnienie osoby wykwalifikowanej praktycznie niż wyedukowanej?
 
Reply
#4
Po kierunkowych studiach wyższych masz jakąś teorię. I dla pracodawcy jest to jakiś tam bodziec z informacją, że nie trzeba będzie uczyć od początku kogoś takiego. Natomiast na rozmowie kwalifikacyjnej i tak masz test do napisania. I to jest najbardziej wiążące, jeśli chodzi o Twoją wiedzę. To Ci pójdzie dobrze to zostaniesz być może zatrudniony.
 
Reply
#5
Zawsze na wszystkich rozmowach kwalifikacyjnych na programistę jest test do rozwiązania? Czyli uważasz, że nawet jeśli ktoś przejedzie na samych 3.0 studia to również ma jakąś tam wiedzę teoretyczną? Nie rozumiem toku myślenia pracodawcy, przecież dzisiaj na studiach jest masa przedmiotów niezwiązanych z kierunkiem studiów które tylko niepotrzebnie czas zajmują studentom i niby taki student ma mieć wiedzę specjalistyczną?

Równie dobrze osoba po technikum informatycznym może przeczytać setki książek specjalistycznych i też będzie mieć wiedzę techniczną i specjalistyczną. W branży IT (czyli także takiej, w której pracuje programista) liczy się przede wszystkim doświadczenie. Wystarczy chyba zatem, aby przyszły programista uczył się (czyt. robił projekty), zrobił jakieś kursy specjalistyczne (np. OCA z Javy) i już ma wręcz gwarancję zatrudnienia. Tak uważasz?
 
Reply
#6
Zawsze jest test. Ja się nie spotkałem z pracą, jako programista, żeby nie trzeba było rozwiązywać testu.

I tak uważam, że osoba z samymi 3.0 na studiach wie więcej niż osoba, która przeczytała książki. Książki nie nauczą Cię myślenia, tak jak to jest w przypadku obcowania z innymi programistami, którzy zarzucą Cię swoimi pomysłami. Dawniej sam myślałem, że wystarczy przeczytać kilka książek i będę coś wiedział. Potem poszedłem do pracy i bardzo szybko życie zweryfikowało to, że prawdziwa osoba przekaże Ci więcej niż niejedna książka.
 
Reply
#7
Dokładnie. Jestem tego samego zdania co Cubaza. Żadna osoba nawet najlepsza na studiach która zna tylko teorię a nie tzw. "dobrą praktykę w programowaniu" nie zastąpi i nie będzie równała się z poziomem umiejętności osoby doświadczonej jako programista, która wcześniej brała udział w prawdziwych projektach programistycznych.
 
Reply
#8
Nie musi, ale programista powinien mieć skończone studia. Daje mu to większą szansę na znalezienie pracy (teraz praktycznie każdy pracodawca wymaga, aby programista był co najmniej inżynierem lub licencjatem) oraz wykształcenie wyższe może dać solidną podstawę do negocjowania wynagrodzenia. Mówimy tutaj oczywiście o dużych, zagranicznych korporacjach. W mniejszych firmach nie musisz mieć wykształcenia wyższego - liczy się doświadczenie oraz umiejętności, które możesz nabyć pomijając czas potrzebny na studia. Wynagrodzenie osób po studiach w mniejszych firmach także wcale nie odbiega od tych rynkowych.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy w CV musi być zdjęcie?
Może ktoś z Was wie i jest bardziej zorientowany w temacie, czy w CV musi być zawsze dołączone zdjęcie? Pytam, bo nie wiem czy muszę wyrabiać sobie nowe - aktualne zdjęcie, żeby wkleić je do CV, gdyż raczej nie wypada dawać tam zdjęcia sprzed 5 lat, skoro jest wymagane.
beatris-13 4 5,837 02-07-2022, 23:03
Ostatni post: Zdzich



Browsing: 1 gości