Witaj! Logowanie Rejestracja

Ile zarabia programista ABAP/SAP? Ile wynosi jego wynagrodzenie miesięczne w Polsce?
#1
Witam
Pragnę się dowiedzieć, ile zarabia w Polsce programista SAP lub ABAP? Czy w ogóle warto się uczyć jednego z tych języków - a może obu?
Czy firmy w Polsce szukają w ogóle programistów SAP/ABAP?
 
Reply
#2
A na czy ten cały język SAP/ABAP polega? Tam programuje się aplikacje czy jakieś systemy? Jest to może technologia webowa?
Proszę o więcej informacji na ten temat.
Polecam Państwu solidne, wykonane z najwyższej jakości drewna pod indywidualny wymiar. Realizujemy również nietypowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu!
 
Reply
#3
(14-10-2012, 13:56 )brajek napisał(a): Witam
Pragnę się dowiedzieć, ile zarabia w Polsce programista SAP lub ABAP? Czy w ogóle warto się uczyć jednego z tych języków - a może obu?
Czy firmy w Polsce szukają w ogóle programistów SAP/ABAP?

(22-10-2013, 19:19 )spamer24 napisał(a): A na czy ten cały język SAP/ABAP polega? Tam programuje się aplikacje czy jakieś systemy? Jest to może technologia webowa?
Proszę o więcej informacji na ten temat.

Nie chcę być złośliwi ale z takim podejściem to nie radzę w ogóle zabierać się za naukę ABAPa lub innego języka programowania/technologii. Kilka powodów dlaczego tak sądzę:
- po pierwsze nie wybierajcie technologii tylko dlatego, iż zarabia się w niej dużo. Programować trzeba z pasji lub przynajmniej z zainteresowania inaczej będziecie słabymi specjalistami i praca po dłuższym czasie przestanie cieszyć
- po drugie SAP to nie język ale system klasy ERP, a ABAP to jego wewnętrzny język, ale tego dowiedzielibyście się w 30 sekund wpisując jedno z dwóch haseł w google. Skoro zatem nie potraficie/chcecie korzystać z internetu jako źródła wiedzy, jaki będzie z Was specjalista, który co chwilę musi poszerzać wiedzę z różnych źródeł, w tym z internetu?
- po trzecie aby naprawdę dużo zarabiać trzeba być dobrym jak we wszystkim co się w życiu robi. Inaczej zarobki będą dobre (jak na programistę), ale słabe jak na SAPowca.
- po czwarte w myśl zasad najbardziej znanego serwisu SAP scn.sap.com, proszę nauczcie się dobrze zadawać pytania. Tzn. najpierw zrobić któri przegląd co już jest w internecie (jak w pkt.2), a następnie nie mając odpowiedzi zapytać aby rozwiać dalsze wątpliwości.

Pozdrawiam i czekam na konkretne pytania Uśmiech
 
Reply
#4
empe Duży uśmiech A mówią, że to ja na tym forum studzę zapały innych odnośnie pracy Uśmiech Poprawiłeś mi dzisiaj dzień swoją odpowiedzią Uśmiech
 
Reply
#5
Czepiacie się Język

Wiem, że chodzi w systemy ERP/MRP, jednak wszyscy posługują się terminologią "programista ABAP/SAP" stąd terminy ABAP/SAP są dość niepowiązane nazwą z np. wspomnianym ERP. Nie można by używać po prostu: "Programista systemów ERP" i każdy by wiedział o co chodzi. Ciekawe zatem jak wygląda praca takiego "programisty" bądź "operatora" systemu ERP - IFS i ile zarabia - to jest moje pytanie do kolegi: "empe".

Chciałbym także, aby mi opisał jak wygląda praca takiego programisty tych systemów Uśmiech
Polecam Państwu solidne, wykonane z najwyższej jakości drewna pod indywidualny wymiar. Realizujemy również nietypowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu!
 
Reply
#6
(29-04-2014, 11:19 )Cubaza napisał(a): empe Duży uśmiech A mówią, że to ja na tym forum studzę zapały innych odnośnie pracy Uśmiech Poprawiłeś mi dzisiaj dzień swoją odpowiedzią Uśmiech

Cubaza: cieszę się, choć podkreślam, iż nie było moją intencją nikogo obrażać. Po prostu mały google search pozwoliłby pytającemu na bardziej precyzyjne pytania i zorientowania się czym jest SAP/ABAP. Dlatego postanowiłem wylać odrobinę zimnej wody Uśmiech

(29-04-2014, 13:15 )spamer24 napisał(a): Nie można by używać po prostu: "Programista systemów ERP" i każdy by wiedział o co chodzi.

Nie do końca, gdyż programista ERP to pojęcie ogólne, a SAP/ABAP szczególne. Sam zauważyłeś, że jest system ERP - IFS i system ERP - SAP. W tym pierwszym to nawet nie wiem w czym się programuje, do tego drugiego po prostu przypięty jest ABAP. Stąd też widząc ofertę pracy SAP/ABAP masz pewność, że chodzi o ten konkretny system.

Kolejnym powodem, dla którego nie podaje się tak ogólnej nazwy jest to, iż chyba nie ma przypadku, w którym dany klient posiadałby dwa systemy tej samej klasy. To jakby kupić Windowsa i zainstalować Linuxa. O ile użycie obu na PC jest zrozumiałe, o tyle nikt w firmie nie wyda podwójnej (i to dużej) kasy na dwa systemy do tego samego celu. Jedyną uzasadnioną sytuacją dla stanowiska programista ERP byłaby praca w firmie konsultingowej, która świadczy wdrożenia/serwis w obu tych środowiskach, ale z taką nie spotkałem się na polskim rynku.

(29-04-2014, 13:15 )spamer24 napisał(a): Ciekawe zatem jak wygląda praca takiego "programisty" bądź "operatora" systemu ERP - IFS
I tu już konkretniejsze pytanie, dlatego postaram się udzielić konkretniejszej odpowiedzi, ale na przykładzie SAP Uśmiech

Wszystko zależy od profilu firmy w której pracuję się z SAPem. Jeśli jesteś zatrudniony w firmie konsultingowej jak BCC, ICG, Gavdi itp. to pracujesz jako konsultant techniczny i najczęściej uczestniczysz w drożeniach systemu razem z konsultantami funkcjonalnymi (tzw. modułowymi) dla różnych klientów, którzy posiadają własną instalację i licencję SAP (tzw. on-premise). Na marginesie dodam, iż istnieją firmy outsourcujące SAP (tzw. on-demand), które udostępniają swoją instalację wraz z pakietem własnych rozwiązań (jeśli tak zawarto w kontrakcie) w powiązaniu z umową serwisową systemu i np. części jego funkcjonalności (np. dla modułu HR może być to naliczanie płac, administracja danym kadrowymi itp).
Innym sposobem na zatrudnienie w SAP jest znalezienie firmy, która taki system posiada (najczęściej duże przedsiębiorstwa) i załapanie się tam jako specjalista, który będzie miał okazję pogrzebać trochę w systemie. Niestety tutaj raczej ciężko wystartować bez doświadczenia, więc zazwyczaj aby tu trafić trzeba zacząć od konsultingu.

Wracając do SAPowców. Jak wspomniałem możesz podzielić ich na trzy części:
- użytkownicy często nazywani operatorami, to ludzie z jakaś wiedzą biznesową ad. danego procesu, którzy wprowadzają dane i realizują różne transakcje w systemie na potrzeby tego procesu (np. dział sprzedaży musi realizować zlecenia klienta i pilnować terminów ich realizacji, aby organizować wysyłkę towaru w odpowiednim czasie)

- konsultanci funkcjonalni to osoby, które poza przygotowaniem konfiguracji systemu dla GO LIVE (moment, od którego system pracuje produkcyjnie w danej firmie) mogą zajmować się serwisem systemu po tym jak już system pracuje u klienta. Realizują wtedy różne zgłoszenia operatorów i innych użytkowników SAP i pracują w bliskim kontakcie z tzw "biznesem", aby wdrażać nowe funkcjonalności. Ci goście to specjaliści modułowi, najczęściej znają się na jednym lub max kilku obszarach np. Sprzedaż (SD), Gospodarka Materiałowa (MM), Gospodarka Magazynowa (WM), Kadry i Płace (HR), Finanse (FI), Controlling (CO), Zarządzanie Kontaktami z Klientem (CRM) itp. W nawiasach są to skróty modułów, z którymi można się spotkać szukając ofert pracy. Czyli jak będziesz widział Konsultant SAP-FI, to wiesz, że szukają specjalisty od modułu Finanowego w SAP. Potrzebna Ci wtedy jakaś wiedza na temat finansów i specjalistyczna wiedza jak to przełożyć na SAP. Najczęściej są to ludzie nietechniczni, choć zdarzają się osoby, które wiedzą co zrobić, gdy się wysypie program ABAPowyOczko

- konsultanci techniczni to programiści ABAP lub twz. Basisowcy (administratorzy). Powiem o tym pierwszy. To ludzie którzy jeśli uczestniczą we wdrożeniu realizują różne techniczne zadania w ramach przygotowań do GO-LIVE np. migracja danych, rozszerzenia standardowej funkcjonalności o tzw. exity i rozszerzenia i wszelkiej maści techniki umożliwiające ingerencję w system tak, aby był on "szyty na miarę" dla klienta, dla którego wdraża się ten system. Najczęściej współpracują oni z konsultantami funkcjonalnymi aby realizować kolejne wycinki biznesowej funkcjonalności. Po wdrożeniu to również elementy utrzymania systemu, raporty, wszelkiej maści "tuning" systemu, interfejsy z innymi systemami itp. W nieco innym charakterze pracują tzw. Application Developers. To także programiści ABAP, którzy jednak pracują nad projektami całkowicie budowanymi od początku na bazie różnych technologii SAP (np. Web Dynpro, BSP, ostatnio SAPUI5). Klient może np. uruchomić projekt, w którym poprzez Portal (kolejny moduł SAP), chce oddać użytkownikom pewną funkcjonalność systemu, aby sami mogli z tego poziomu np. administrować swoimi danymi. Przykładem z modułu HR może być system wprowadzania nieobecności i ich akceptacji przez managera. Najczęściej są to wtedy duże projekty które angażują kilku(nastu) programistów SAP. Takie projekty wymagają jednak dużego budżetu dlatego bardziej są spotykane u zagranicznych klientów. Dlatego szanse na udział w takowych znajdziesz tylko w firmach, którzy mają bogatych klientów. Ten charakter pracy wydaje się bardziej rozwojowy z punktu widzenia rasowego programisty, jednak jak wspomniałem w Polsce rzadziej występujący.

(29-04-2014, 13:15 )spamer24 napisał(a): i ile zarabia - to jest moje pytanie do kolegi: "empe".

Zanim o zarobkach:

- w firmach konsultingowych dostaniesz trochę więcej. Z obserwacji rynku wydaje mi się, że konsultanci funkcjonalni też zarabiają ciutkę więcej od technicznych jednak jest to mała różnica.
- praca jako konsultant funkcjonalny będzie wymagała częstych podróży, dlatego to ciężki kawałek chleba dla domatorów (lub zwolenników rodzinnego ogniska)
- praca jako programista ABAP nie wymaga tak częstych podróży, gdyż większość prac można wykonać zdalnie. Czasem jednak klient życzy sobie pracę u niego w siedzibie (tzw. on-site), lub trzeba pojechać zobaczyć się z klientem i coś ustalić. Jest to jednak bardziej wycieczka niż nieustanne podróże. W zależności od pracodawcy i wymagań klienta programista może zatem teoretycznie pracować z domu i czasem pokazać się w siedzibie firmy lub klienta.

I wreszcie zarobki Uśmiech

Od Juniora przez Seniora do Eksperta. Tak jak rośnie Twoja wiedza i staż tak rosną Twoje zarobki. Możesz zacząć od 3tyś brutto, a dojść nawet do 20tyś jako freelancer. Moim zdaniem realne są mniej więcej kwoty:
- na start - 3-4k
- 2-4 lata - 4-8k
- 4 > - 8 -11k
Oczywiście nie bez znaczenia jest miasto, w którym pracujesz. W Wawie możesz liczyć na 50-100% wyższe wynagrodzenie niż w innych częściach kraju (te górne granice to właśnie z Wawy lub na kontrakt). W innych regionach może być różnie. Generalnie popyt na programistów ABAP jest spory zważywszy na ich podaż. Porównując z liczbą programistów Java to jak 1:10. Stąd też zarobki są wyższe, bo ciężej pracodawcom znaleźć dobrego programistę. Ponadto ABAPa nie nauczysz się na studiach tylko w realnym kontakcie z SAPem, a ten nie nawiążesz inaczej niż poprzez zatrudnienie wspomniane wyżej.

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości i zakreśliłem bardziej czym się para taki programista Uśmiech

PS: Mała rada: jeśli uda Ci się wejść w ten "hermetyczny" świat skup się na nauce i nie myśl o pieniądzach. One przyjdą same jeśli swoje zainteresowania będziesz kierował we właściwym kierunku.

PS: Pamiętaj, aby mieć radość, z tego co robisz. Wtedy 3k wynagrodzenia będzie cieszyć Cię bardziej niż 10k jeśli zajmujesz się czymś, czego nie lubisz.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jakich zawodów brakuje w Polsce?
Powiedzcie mi - jakich zawodów brakuje w Polsce? Którzy fachowcy będą najbardziej potrzebni w 2015, 2016 roku a także i w kolejnych? Dla jakich zawodów nie powinno zabraknąć ofert pracy w obecnym roku kalendarzowym? Dodam, że nie tylko chodzi mi o zawody związane ze studiami, ale podejrzewam, że takie królują.
przemx 10 12,209 20-03-2017, 12:30
Ostatni post: janko22



Browsing: 1 gości