Witaj! Logowanie Rejestracja

Ile zarabia programista COBOL?
#1
Generalnie teraz spotyka się coraz mniej programistów języka COBOL, który to powoli zaczyna wymierać. Są jednak osoby, które wciąż zajmują się programowaniem w tym języku, gdyż jak wiadomo w ubiegłym stuleciu ten język programowania królował w finansach i bankowości. Czy ma ktoś z Was dane o zarobkach tych programistów i porównania ich z obecnymi zarobkami programistów?
 
Reply
#2
Teraz praktycznie nikt nie poszukuje programistów COBOL, w ogłoszeniach o pracę bardzo rzadko można ich znaleźć. Może dlatego, że język programowania COBOL jest dość archaiczny w składni, ciężki do nauki przez to mało kto go dziś używa. Dzisiaj królują języki wysokiego poziomu.

Oczywiście aplikacje napisane w języku COBOL wciąż są wykorzystywane. Ten język powstał jeszcze w latach bodajże 60-70 tych XX wieku, zatem obecnie na rynku praktycznie nie ma zbyt wiele osób, które ten język programowania znają. Z tego też powodu jeżeli ktoś poszukuje programistów COBOL, to będzie mu bardzo ciężko taką osobę znaleźć, gdyż może już jej nie być na rynku pracy. Jeżeli natomiast taka osoba się znajdzie, to może liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenie.

Programista COBOL może zarobić nawet i kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Z racji tego, że w tym języku programowania napisane są aplikacje finansowe obsługujące różnego rodzaju banki i giełdy, praca i wiedza programistów COBOL są wysoko wynagradzane. Ale największym problemem jest mimo wszystko znalezienie takich osób.
Oferuję skuteczne, tanie, profesjonalne i dokładne zabiegi związane z renowacją antyków w Zielonej Górze i okolicach. Posiadam lata doświadczenia dlatego bez obaw możesz powierzyć mi swój skarb a ja doprowadzę go do jeszcze lepszego stanu.
 
Reply
#3
Racja, w Polsce jednak nie ma praktycznie w ogóle ofert pracy dla programistów COBOL-a. Jeśli już to rekrutują firmy outsourcingowe dla swoich zagranicznych klientów. W COBOL-u napisane są aplikacje finansowe i dawne systemy bankowe. Owszem, prawdą jest, że teraz jest "ciśnienie" na Javovców, gdyż przykładowo 600 linijek COBOL-a możemy zapisać w Javie w 50 linijkach, ale nie sądzę, aby od razu instytucje finansowe zaczęły przepisywać swoje systemy bankowe do innej technologii. Praktyka pokazuje, że jak coś działa i działa dobrze, to lepiej tego nie ruszać.
Wciąż zapewne będą potrzebne osoby od COBOL-a, aby w razie problemów te systemy utrzymywać lub rozbudowywać. Owszem, programistów mainframe ciężko znaleźć, gdyż każdy wchodzący na rynek programista nie uczy się języków retro, tylko tych wysokiego poziomu, w której znajdzie kiedyś pracę. Pisząc w COBOLU w Polsce jesteś w stanie zarobić 20-30 tysięcy złotych miesięcznie. Zagranicą oczywiście znacznie więcej, dlatego programiści COBOL jeśli chcą zarobić jeszcze większe pieniądze - powinni pracy szukać zagranicą.

Zastanawia mnie natomiast jedna kwestia. Czy nowe banki, które np. dopiero wchodzą na rynek usług bankowych także używają systemów i aplikacji bankowych napisanych właśnie w COBOL-u? Czy może stawiają już na bardziej popularne języki programowania, jak właśnie Java? Może ktoś ma wiedzę w tym temacie i się nią pochwali?
 
Reply
#4
Nie bardzo... Nie ma tak, że jak system bankowy działa dobrze to się go nie rusza. W technologii jest tak, że jak nie idziesz do przodu to się cofasz. Z bankami jest identycznie. Jeśli system został napisany kilka-kilkanaście lat temu w COBOL to jest dusza szansa, że w najbliższym(o ile już o tym nie myślą) zostanie przepisany na bardziej popularny język.

Aczkolwiek jeśli do tej aplikacji mają dostęp tylko i wyłącznie ludzie z banku. Nie ma do niej dostępu nikt z zewnątrz to takie aplikacje się zostawia dłużej ze względu na wygodę. Jak widziałem jak ludzie z banku operują na systemie, w którym nie trzeba operować myszką, to nie mogłem pozbierać szczęki z podłogi. Przy aplikacji, w której klika się myszką taka szybkość działania nie jest możliwa do osiągnięcia, a najnowsze technologie niestety to wprowadzają Smutny

W dzisiejszych czasach w bankowości najczęściej jednak stawia się na popularne języki. JAVA króluje z tego co wiem i co widzę. Siedzę w bankowości już kilka lat i widzę co tam się dzieje.
 
Reply
#5
No proszę, czyli jednak zdarzają się "przesiadki". Zawsze sądziłem, że jak coś napisane w latach 90-tych działa dobrze, szczególnie w bankowości to zwykle ze względu na brak błędów czy ryzyko błędów w nowej aplikacji (albo problemy z wydajnością) się nie robi zbyt chętnie takich przesiadek.
Oferuję skuteczne, tanie, profesjonalne i dokładne zabiegi związane z renowacją antyków w Zielonej Górze i okolicach. Posiadam lata doświadczenia dlatego bez obaw możesz powierzyć mi swój skarb a ja doprowadzę go do jeszcze lepszego stanu.
 
Reply
#6
Nie ma takiej możliwości żeby zostać na tym samym systemie od lat 90-tych. Prawda jest taka, że na każdy system to jest zbyt długi czas żeby siedzieć na tym samym systemie. Poprawki bezpieczeństwo nowe funkcjonalności, dużo jest aspektów które powodują, że system trzeba jednak zmienić i nieraz też język w którym jest napisany.
Hobbysta, rowerzysta, człowiek ceniący ciszę i święty spokój przede wszystkim w życiu.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ile zarabia copywriter?
W ostatnich czasach mocno na znaczeniu zyskuje zawód copywritera. Ile zarabia copywriter? Zarobki copywritera w agencji reklamowej w dużym mieście wynoszą najczęściej około 2-3 tysięcy złotych. Co najważniejsze, jako copywriter mogą pracować osoby bez specjalnego wykształcenia, jednak preferowane jest wykształcenie humanistyczne - filologia polska, dziennikarstwo, komunikacja społeczna i media internetowe. W przypadku, gdy copywriter pracuje jako freelancer i ma dużo zleceń, cieszy się popularnością, może zarobić nawet i 5 tysięcy złotych miesięcznie.
e-zarobki 10 15,000 09-11-2016, 15:01
Ostatni post: Cubaza



Browsing: 1 gości