Witaj! Logowanie Rejestracja

Ile zarabia osoba po studiach doktoranckich?
#1
Zastanawia mnie to, ile zarabia osoba mająca doktorat, która skończyła studia doktoranckie III stopnia. Tak jak już wcześniej pytałem w poprzednim wątku, zastanawiam się, czy faktycznie jest sens iść na studia III stopnia i jaka jest motywacja innych osób, które na takowe studia się wybrały.
 
Reply
#2
Nie jest wcale powiedziane, że mając doktorat w kieszeni zarobi się więcej w firmach na polskim rynku. Ja osobiście bardziej bym powiedział, iż w dzisiejszych czasach bardziej niż studia III stopnia ważniejsze jest doświadczenie zawodowe, które dla pracodawcy jest cenniejsze niż np. kolejny stopień w karierze naukowej. Dawniej faktycznie było tak, że im wyższe wykształcenie się miało, tym było łatwiej dostać pracę oraz negocjować zarobki. Dzisiaj jak wspomniałem - bardziej liczy się doświadczenie zawodowe.

Oczywiście w wielkich korporacjach takich jak IBM, Nokia, Microsoft, Yahoo czy Google tytuł doktora jest bardzo ceniony. Wszędzie tam, gdzie prowadzone są badania w przemyśle osoby z tytułem doktora są najbardziej cenieni i poszukiwani.
Najmniej zarabia doktor na uczelni, gdyż jego średnie zarobki kształtują się w granicach 2 - 4 tysiące złotych.

Dla porównania w mediach i PR osoby z tytułem doktora zarabiają średnio około 5 tysięcy złotych. Najwięcej jednak zarobią lekarze i medycy po studiach doktoranckich. Takie osoby mogą liczyć na zarobki miesięczne na pułapie 5-7 tysięcy złotych. Branża IT nie jest gorsza. Tutaj mając doktorat zarobki wahają się od 6 do nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie.
 
Reply
#3
Nie można powiedzieć że mając doktorat zarobi się o ileś więcej niż mając tylko magisterium. Zarobki zależą od wielu innych czynników, przy czym w obecnych czasach chyba najmniej od poziomu wykształcenia. Ważne żeby mieć wykształcenie kierunkowe, wiedzę i doświadczenie. Czasem nawet to pierwsze nie jest potrzebne.
Często zdarza się, że firmy niechętnie zatrudniają ludzi z doktoratami. Wychodzą z założenia, że taka osoba będzie mieć wyższe wymagania, szybko znudzi się pracą albo będzie stanowiła zagrożenie dla swojego kierownika, który jest tylko magistrem Uśmiech
Lekarz z doktoratem, jak najbardziej zgodzę się, zarobi więcej. Natomiast czy doktorat w branży IT pozwoli uzyskać wyższe zarobki? Nie sądzę. To jest branża, w której liczy się co innego niż tytuły i stopnie naukowe. Tym bardziej że mógłbym powiedzieć z doświadczenia własnego, że w IT zarobki dla inżyniera wahają się od 5 do 15 tysięcy miesięcznie, a dla magistra od 4,5 do 18 tysięcy. Jednym słowem nie warto robić doktoratu jeżeli chce się pracować w branży IT, a i nad mgr bym się zastanowił. Ja akurat mgr nie mam przed nazwiskiem. Mam kolegę bez studiów, który pracując w IT zarabia około 11 tysięcy miesięcznie. I nie jest programistą. Jego żona ma doktorat, pracuje na uczelni i ledwo dobija do 3 tysięcy.
Jednym zdaniem, poziom wykształcenia już dawno przestał determinować poziom wynagrodzenia. Chcesz robić doktorat to rób. Ale jeżeli chcesz go robić ze względu na przyszłe zarobki, to jeżeli nie jesteś lekarzem, odpuść sobie Uśmiech
 
Reply
#4
Tutaj istotna jest też kwestia samego zatrudnienia. Są pewne olbrzymie firmy badawcze, korporacje, które na określone stanowiska preferują właśnie osoby mające doktorat w określonych gałęziach przemysłu w których takowe osoby miałyby być zatrudniane. Sama kwestia zarobków nie jest sprecyzowana, bo zależy dużo od doświadczenia, jednak na uczelni osoba z tytułem doktora, na stanowisku adiunkta zarabia około 3000 zł na rękę, zatem nie są to zarobki najwyższych lotów. W korporacjach jest to już kilku krotność tej kwoty, gdyż takie osoby zazwyczaj mają duże doświadczenie.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ile zarabia copywriter?
W ostatnich czasach mocno na znaczeniu zyskuje zawód copywritera. Ile zarabia copywriter? Zarobki copywritera w agencji reklamowej w dużym mieście wynoszą najczęściej około 2-3 tysięcy złotych. Co najważniejsze, jako copywriter mogą pracować osoby bez specjalnego wykształcenia, jednak preferowane jest wykształcenie humanistyczne - filologia polska, dziennikarstwo, komunikacja społeczna i media internetowe. W przypadku, gdy copywriter pracuje jako freelancer i ma dużo zleceń, cieszy się popularnością, może zarobić nawet i 5 tysięcy złotych miesięcznie.
e-zarobki 10 14,345 09-11-2016, 15:01
Ostatni post: Cubaza



Browsing: 1 gości