Liczba postów: 10
10
Dołączył: Jun 2015
Cześć. Zastanawiam się poważnie nad studiami technicznymi (matura poszła mi bardzo dobrze). W oko wpadł mi właśnie kierunek automatyka i robotyka. Czy jest to przyszłościowy kierunek? Jaka jest możliwa praca po skończeniu automatyki i robotyki, tzn. co mogłabym robić i jako kto pracować? Jeśli macie jakiś znajomych (a może sami studiowaliście właśnie automatykę i robotykę to może doradzicie mi w wyborze drogi życiowej?
Za wszystkie cenne wypowiedzi z góry bardzo serdecznie dziękuję.
Liczba postów: 2,918
294
Dołączył: Jan 2012
W ostatnich czasach, gdy nastąpił właśnie tzw. wszechobecny boom i akcje typu: dziewczyny na politechniki to właśnie automatyka i robotyka stała się jednym z najczęściej wybieranych kierunków studiów. Praca po tego typu studiach zazwyczaj wiąże się z pracą w przemyśle, lub dla przemysłu (ciężko określić tutaj, jakiego - praktycznie każdego).
Kim można zostać po automatyce i robotyce? Już Ci piszę. Możesz pracować chociażby jako programista robotów przemysłowych i pracować w fabryce, konfigurując i serwisując roboty przemysłowe, które wykorzystywane są np. do spawania, przenoszenia czy paletowania. Wiele absolwentów automatyki pracuje jako konstruktorzy (zobacz: ile zarabia konstruktor maszyn), konstruując w programach graficznych do projektowania rozmaite części do maszyn. W ostatnich latach bardzo dobrze można także zarobić jako programista sterowników PLC, które są bardzo szeroko wykorzystywane w automatyce.
Prawdą jest, że absolwenci robotyki mogą pracować wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są systemy automatyzujące. Zatem automatyk może znaleźć pracę np. w hucie, elektrowni, kopalni czy zwykłej firmie produkcyjnej. To od Ciebie zależy, jaką specjalność wybierzesz na studiach i w jakim kierunku pokierujesz swoim wykształceniem.
Jak zatem widzisz, to tylko garstka możliwości pracy po automatyce i robotyce. To od Ciebie zależy, jak dalej pokierujesz swoją karierę i czy to naprawdę Cię interesuje. Tak naprawdę kierunek studiów nas zupełnie w niczym nie ogranicza, gdyż możesz po skończeniu AiR chociażby zostać programistą, piszącym oprogramowanie, niekoniecznie związane z przemysłem.