Wbrew pozorom studiowanie metalurgii wcale nie jest takie złe. Patrząc na dane opublikowane przez AGH, to 100% absolwentów metalurgii znalazło zatrudnienie w zawodzie. Perspektywy zawodowe są o wiele lepsze niż po kierunkach ściśle humanistycznych, typu: filologia polska, historia, marketing i zarządzania czy ochrona środowiska.
Generalnie studiowanie Metalurgii ma sens jeśli w czasie studiów dodatkowo "zainwestujesz" w siebie i nauczysz się więcej niż to, co oferuje uczelnia. Od siebie dodam, abyś uczył się praktycznego zastosowania nowoczenych narzędzi inżynierskich (np. modelowanie CAD, CAE itd.). Zdecydowanie warto uczyć się języków obcych: angielski i niemiecki to podstawa. Kraje niemieckojęzyczne mają bardzo wiele do zaoferowania inżynierom za świetne pieniądze, jednak trzeba znać język. Ważne jest także odbycie dłuższych (kilkumiesięcznych) praktyk w dużych i "poważanych" firmach. Nie muszą być to firmy w 100% związne z kierunkiem studiów. Ważne, abyś poznał zasady i nauczył się pracować.
Jeśli chodzi natomiast o możliwe branże oraz zawody, w których możesz pracować po skończeniu metalurgii, to są to:
- produkcji przemysłowej
- przetwórstwie metali i stopów
- laboratoriach specjalistycznych
- biurach projektowych
- jednostkach gospodarczych
Dodatkowo w czasie trwania studiów możesz wybrać różnorakie specjalności i specjalizacje takie jak:
- odlewnictwo metali, tworzyw sztucznych i ceramiki po której możesz pracować np. jako konstruktor form wtryskowych (polecam wątek: Ile zarabia konstruktor form wtryskowych)
- obróbka cieplna i powierzchniowa
- techniki grzewcze
- obróbka artystyczna