Witaj! Logowanie Rejestracja

http://auris.pl/oferta-auris-3.html
Jakie kierunki humanistyczne warto studiować?
#1
Mam poważny dylemat, gdyż nie wiem, jakie kierunki humanistyczne warto studiować aby po ich skończeniu móc znaleźć jakąkolwiek pracę? Które z tych kierunków studiów są obecnie najbardziej perspektywiczne i w przyszłości zapewnią nam godziwą pracę? Wiele osób raczej odradza filologie, czy naprawdę nie ma teraz aż tak dużego zapotrzebowania na osoby znające języki obce? Prosiłbym Was o dyskusję na ten temat.
 
Reply
#2
Nie ma co się oszukiwać, ale obecnie nie ma żadnego kierunku humanistycznego, którego skończenie gwarantowałoby nam pracę. Dlatego nie warto studiować kierunków humanistycznych, gdyż będzie nam bardzo ciężko później na rynku pracy.

Na Twoim miejscu skupiłbym się bardziej na kierunkach technicznych, po których jest bardzo duży wybór pracy. Fakt, są to studia o wiele bardziej trudniejsze niż humanistyczne, ale przynajmniej możemy liczyć na możliwość pracy w zawodzie.
 
Reply
#3
Co ja będę więcej pisać. Ja tylko to potwierdzę, co admin napisał Duży uśmiech

Nie ma co się oszukiwać, ale to właśnie studia humanistyczne w dzisiejszych czasach wiążą się niemal z dużym prawdopodobieństwem bezrobocia po ich zakończeniu. Każdego roku na kierunki humanistyczne idą rzesze studentów i nie da się ich wszystkich obsadzić na miejscach pracy związanych z ich zawodem, bo aż tyle miejsc po prostu nie ma.
 
Reply
#4
Oj tam, już tak nie dyskryminujcie tych kierunków humanistycznych. Bez przesady z drugiej strony, moim zdaniem liczą się przede wszystkim ambicje i fart w życiu (znajomości też sporo mogą pomóc). Nikt nie zagwarantuje pracy po kierunkach technicznych, tak samo jak po humanistycznych, przyrodniczych czy lekarskich. Aczkolwiek praca po nich jest bez wątpienia dużo łatwiej dostępna niż po kierunkach humanistycznych Uśmiech

Czyli w skrócie: jeśli masz znajomości albo przynajmniej jesteś pewien/pewna, że właśnie to chcesz robić w życiu, to jak najbardziej warto studiować kierunki humanistyczne Uśmiech

Z drugiej strony zobacz, jak szeroki wachlarz masz do wyboru. Poniżej zamieszczam listę kierunków humanistycznych, one bardzo poszerzają nasze horyzonty życiowe, dlatego nie jest napisane nigdzie, że po ich skończeniu musisz tylko uczyć w szkole...
  • Archeologia
  • Dziennikarstwo i PR
  • Etnologia
  • Filozofia
  • Historia
  • Historia sztuki
  • Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
  • Italianistyka
  • Judaistyka
  • Ochrona dóbr kultury
  • Retoryka stosowana
  • Rosjoznawstwo
  • Studia wschodnioeuropejskie
  • Wiedza o teatrze
  • Wschodoznawstwo
  • Kulturoznawstwo
 
Reply
#5
Owszem, po kierunkach technicznych również nie ma gwarancji pracy. Zresztą żadne studia i żaden kierunek nie zapewni nam gwarancji pracy. Przynajmniej takiej gwarancji na pewno nie ma w Tarnowie. W innych miastach jest o wiele większy wybór ofert.

Studia humanistyczne wcale nie są też takie łatwe jak się wszystkim wydaje. Osoby, które idą na nie tylko dlatego, aby "mieć papierek" zazwyczaj bardzo szybko po nich odpadają. Na tych studiach trzeba wejść w głąb literatury, studiować ją, czytać, omawiać - to nie jest przyjemne dla każdego.
 
Reply
#6
Ja od siebie dodam jeszcze, że osoby, które idą na studia humanistyczne, zazwyczaj robią to dlatego, że nie wiedzą na jaki kierunek się zdecydować.
W trakcie studiów powinniśmy się ukierunkować na jakiś aspekt, obszar zainteresowań i już samemu rozwijać się w nim. Uczestniczyć w kółkach, spotkaniach, działać, wywyższać się - to bardzo dobrze działa w oczach innych i jest dużym motywatorem do znalezienia szybko pracy po studiach. Nawet jeśli są to kierunki mało przyszłościowe, to sam fakt, że na studiach robiło się coś więcej niż tylko zaliczało przedmioty już działa na naszą korzyść w oczach pracodawcy.

Studia humanistyczne oferują bardzo szeroki wybór różnych dziedzin naszego życia, ale to my powinniśmy się zdecydować, co nas najbardziej interesuje i co chcielibyśmy kiedyś robić w przyszłości. Gdy już uda nam się to ustalić, należy samemu się rozwijać i nad tym pracować, gdyż studia za nas tego nie zrobią ani tym bardziej nie zagwarantują pracy.
 
Reply
#7
Tylko zauważcie, że nie każdy ma predyspozycje do studiowania tych wychwalanych wszędzie kierunków technicznych. Nie każdy czuje się mocny z matematyki i fizyki, aby móc poradzić sobie na tego typu studiach.

Wracając jeszcze do sedna wątku, laura wymieniła sporo kierunków humanistycznych, jak zatem widzimy, jest to bardzo rozległa grupa kierunków, przez co także i możliwości zatrudnienia ich absolwentów będą chyba dość zróżnicowane i trudno po nich nie powinno być, ale co ja tam wiem.

Ja uważam, że jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, czy warto studiować kierunki humanistyczne, to ja odpowiem, że warto. Dlaczego? Bo poszerzają horyzonty, dają przyjemność ze studiowania tego, co nas naprawdę interesuje, kształtują nasz światopogląd, uwrażliwiają nas na otaczające zjawiska będąc przy tym jednocześnie bardzo ciekawym.
 
Reply
#8
To po co iść na studia ? Dla samego studiowania? Studia nie są wymagane do wielu prac. Jednak trzeba pamiętać, że jak się wybiera studia humanistyczne to żeby potem nie płakać, że jak to z wyższym wykształceniem nie ma dla mnie pracy ? Jak to możliwe.
 
Reply
#9
Po co iść na studia? Hmm... a co mam robić po liceum? Do fachowej pracy dla osób z wykształceniem mnie nie wezmą po liceum ogólnokształcącym i w dodatku tylko ze średnim wykształceniem. Nie będę zmieniał szkoły bo tylko rok do końca mi został.

Poza tym zawsze lepiej wygląda, gdy ma się wykształcenie wyższe i jest co wpisać w CV. No i też wstyd w rodzinie by był chyba, gdybym jako jedyny nie poszedł na studia.
 
Reply
#10
Kocham to przeświadczenie, że byłby wstyd w rodzinie jak się nie ma studiów zrobionych. Nie byłoby wstydu bo studia nie są wymagane i nie wszyscy w kraju muszą je mieć. To właśnie przez to przeświadczenie mamy tak jak mamy. Że multum magistrów ekonomii, administracji, fizjoterapii, filologii itp. siedzi z tytułami magistra i płacze, że jak to dla ludzi z ich wykształceniem nie ma pracy. A wystarczyło pomyśleć wcześniej. Jednak tak wygląda system nauczania w Polsce, że promuje się licea, bo to jest takie fajne chodzić do liceum bo się ma maturę. A potem idzie się na licencjackie studia i tytuł po nich jest tyle samo wart co matura.
 
Reply
#11
No cóż, ale jeżeli wszyscy w rodzinie mają skończone studia a tylko ja bym ich nie miał to zaraz to by było głównym tematem wszystkich spotkań rodzinnych a także moja dalsza przyszłość, itd.
 
Reply
#12
I mówi się trudno. Ludzie powinni zrozumieć, że nie wszyscy powinni mieć studia Oczko Przynajmniej takie jest moje zdanie Uśmiech Jednak tak jak mówię, jest to wina polskiego systemu edukacji Oczko Gdyby dostęp do studiów był bardziej ograniczony to wykształcenie wyższe by coś znaczyło. Na teraźniejszą chwilę niestety nic nie znaczy.
 
Reply
#13
Na teraźniejsza chwilę to chyba jednak mimo wszystko ułatwiają dostęp do studiów. Matury stają się przecież coraz prostsze, brak egzaminów wstępnych na studia a potem dziwne, że mamy wykształconych młodych takich jakich mamy.
 
Reply
#14
I dla mnie to jest właśnie błąd. Już od szkoły średniej to się zaczyna. Za moich czasów ocena dopuszczająca na świadectwie była za zero punktów do wszystkich szkół średnich. Kilka lat później już była punktowana.... Co dla mnie jest żałosne powiem szczerze.
Tak samo ze studiami. Wystarczy napisana matura, po prostu zdana nawet na 30% z wszystkiego żeby dostać się na studia i zdobyć dyplom licencjata czegoś tam. Moim zdaniem tak nie powinno być.
 
Reply
#15
I tu się zgadzam. Studia tylko po to żeby mieć wyższe wykształcenie dla mnie są po prostu zupełnie bez sensu.

Zawsze po liceum zamiast studiów istnieje przecież możliwość wyboru szkoły policealnej. Biorąc pod uwagę studia humanistyczne, po których o pracę jest bardzo ciężko, to ta opcja nie wygląda źle Język
 
Reply
#16
Tylko co taka szkoła policealna nam daje? Jakieś tam praktyki czy dodatkowy zawód i to też wcale nie za wiele...
 
Reply
#17
Każde wykształcenie się liczy.
Pracę jest o wiele łatwiej znaleźć i to jest już jest mocny argument.
 
Reply
#18
Święta racja Uśmiech , a co do szkoły policealnej , to warto ją wybrać ze względu na tytuł technika (zawsze ma się ten zawód) wiele osób u mnie na roku IS studiuje i jednocześnie robi technika informatyki. Ja w kolejnym roku wybieram się na roczny kurs grafiki, zawsze to ładniej wygląda w CV później a i doświadczenie większe.
 
Reply
#19
Widać, że masz myślenie przyszłościowe Uśmiech
A ten kurs grafiki jest w Tarnowie? Język

Ja też zamierzam coś zrobić policealnie, ale to dopiero za rok Duży uśmiech
Na pewno coś związanego z siecią, więc być może się gdzieś tam stykniemy Język
 
Reply
#20
Właśnie się zastanawiam nad ofertami w Tarnowskich szkołach jeszcze jest trochę czasu na wybór Język
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jakiego języka obcego warto się uczyć?
Cześć ostatnio pytałem [url=http://pwsz-tarnow.edu.pl/Jakiego-j%C4%99zyka-programowania-warto-si%C4%99-uczy%C4%87-w-2012r-t]tutaj[/url] o język programowania, teraz zależy mi na języku obcym. Jakiego języka obcego warto zatem się teraz uczyć? angielski powiedzmy, że już coś tam umiem - co teraz? Jaki drugi język? który przyda się w pracy zawodowej?
twele 9 13,211 02-07-2022, 22:58
Ostatni post: Zdzich



Browsing: 1 gości