Witaj! Logowanie Rejestracja

izolacje rurociągów
Kiedy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty?
#1
Mam pytanie, kiedy powinienem złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego? Przy założeniu, że w lipcu upływa termin jego ważności, to ile dni przed tym terminem muszę złożyć wniosek, aby nie okazało się tak, że nowy dowód będą mi wyrabiali dłużej niż wynosi różnica do tego terminu i okaże się, że mój obecny dowód osobisty straci ważność a nowy dokument nie będzie jeszcze wydany. Jaki jest maksymalny czas, tzn. kiedy najwcześniej mogę złożyć taki wniosek - to też mnie interesuje.
 
Reply
#2
Wniosek możesz złożyć na miesiąc przed upływem terminu ważności starego dowodu. To w zupełności wystarczy. Czyli w czerwcu składasz wniosek i cieszysz się nowym dowodem po dwóch - trzech tygodniach od złożenia wniosku.
 
Reply
#3
Od 1 marca 2015 roku weszły w życie nowe przepisy odnośnie wydawania dowodów osobistych (początkowo miały być wprowadzone 1 stycznia 2015 roku, ale jak to wiadomo, w naszym kraju wszystko musi być opóźnione). Wśród tych przepisów istnieje także zapis, dzięki którym wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego będziemy mogli złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy zameldowani i gdzie mieszkamy. Czyli jeśli jesteśmy zameldowani w Tarnowie a mieszkamy we Wrocławiu, to nie trzeba już przyjeżdżać do Tarnowa i tutaj składać wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego, tylko można będzie to zrobić we Wrocławiu.

Wniosek o nowy dowód osobisty można składać zarówno osobiście jak i też elektronicznie a dokument nie musi być odebrany przez nas osobiście, ale np. przez pełnomocnika. Co ciekawe, najważniejszą zmianą w nowych dowodach osobistych jest fotografia - musi być zrobiona najpóźniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o nowy dowód osobisty i nie może być to fotografia z profilu, tylko "na wprost".

Wracając jednak do sedna wątku i Twojego pytania, wniosek o nowy dowód osobisty musisz złożyć miesiąc przed upływem terminu ważności starego dowodu osobistego. Tyle zazwyczaj maksymalnie trwają bowiem wszystkie formalności związane z jego wydaniem, dlatego jeśli nie chcesz aby Twój stary dowód osobisty stracił ważność a Ty pozostał bez nowego, musisz dotrzymać tego terminu.
 
Reply
#4
Nie ma określonego minimalnego terminu, kiedy najwcześniej trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Możesz taki wniosek złożyć zarówno 2 miesiące przed upływem terminu ważności starego dokumentu a równie dobrze możesz to zrobić nawet i 2 tygodnie przed końcem. To zależy od Ciebie, jednak najbezpieczniejszym terminem byłoby 1 miesiąc przed upływem terminu ważności starego dokumentu.
 
Reply
#5
Okej, dzięki za wyjaśnienie. A mam teraz pytanie, czy odbierając już ten nowy dowód osobisty stary dokument trzeba im zostawić? Czy trzeba płacić za wydanie nowego dowodu osobistego?
 
Reply
#6
Nie, odbierając nowy dowód osobisty stary dokument sobie zostawiasz. Nie ma potrzeby oddawania go, gdyż za chwilę i tak straci ważność i nawet jeśli byś go zgubił to będzie i tak nieważny a zatem i bezużyteczny.
Dowody osobiste są wydawane bezpłatnie. Ponosisz jedynie koszt zrobienia fotografii (na nowych zasadach opisanych przez Dobromira), które zazwyczaj trzeba wykonać.
 
Reply
#7
To co robi się wtedy ze starym dowodem osobistym? Chodzi tutaj o bezpieczeństwo. Można go zostawić czy trzeba zniszczyć tak jak np. kartę bankomatową?
 
Reply
#8
Możesz go sobie zostawić na pamiątkę a możesz (tak jak napisałeś) go po prostu zniszczyć. Dokument i tak będzie bezwartościowy, gdyż straci wtedy swoją ważność, więc jeśli chodzi o bezpieczeństwo możesz być teoretycznie spokojny.
 
Reply
#9
U mnie stary dokument został przecięty na pół. Przez urzędnika z urzędu miasta ;-) a potem możesz sobie go zostawić
Hobbysta, rowerzysta, człowiek ceniący ciszę i święty spokój przede wszystkim w życiu.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy pociągi kursują w sylwestra i nowy rok?
Pytanie nie na czasie, ale ciekawi mnie fakt czy pociągi jeżdżą i normalnie kursują w sylwestra oraz w nowy rok? Czy może wtedy są jakoś odwołane niektóre pociągi a inne nie kursują.
adam 11 13,971 26-12-2015, 10:48
Ostatni post: miak75Browsing: 1 gości