Odpowiedz 

Las "Buczyna" w Zbylitowskiej Górze k. Tarnowa

28-08-2014, 20:44
Post: #1
Las "Buczyna" w Zbylitowskiej Górze k. Tarnowa
Las "Buczyna" w Zbylitowskiej Górze koło Tarnowa jest niezwykłym miejscem. Jest to miejsce pamięci narodowej, z którym wiąże się tragiczna historia. Jest to jedno z miejsc masowej zagłady tarnowskich Żydów. Podczas akcji likwidacyjnej ludności żydowskiej, w latach 1942-1945 roku hitlerowcy zamordowali w tym miejscu około 8-10 tysięcy osób, w tym około 800 dzieci.

W miejscu zbrodni i zbiorowych mogił wybudowane zostało symboliczne mauzoleum, widoczne na zdjęciu poniżej. Znajduje się ono około 200 metrów od szosy Zgłobice - Zbylitowska Góra, na skraju bukowego lasu.

[Obrazek: Buczyna_mauzoleum.JPG]

Pierwsze egzekucje w lesie Buczyna miały miejsce już w 1939 roku, kiedy zamordowano tutaj 42 osoby, a w tym 34 mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którzy byli oskarżeni o posiadanie broni. Rozstrzelania w Buczynie przeprowadzano aż do 1944 roku, a największe z nich miało miejsce w dniach 11-19 czerwca 1942 roku, w związku z decyzją władz niemieckich o częściowej likwidacji dzielnicy żydowskiej w Tarnowie.

Właśnie wtedy Buczyński las stał się miejscem kaźni około ośmiu tysięcy Żydów. Byli to w większości starcy, osoby chore i dzieci z żydowskich sierocińców. Rozstrzelani zostali nawet osiemnastoletni chłopcy, czy żołnierze kampanii wrześniowej z 6. Pułku Strzelców Podhalańskich. Jak wspominali świadkowie tamtych wydarzeń, oprawcy zabijali najmłodsze dzieci, roztrzaskując ich główki o pnie pobliskich drzew.


[Obrazek: Pusta_ciezarowka_wracajaca_z_Buczyny.jpg]
Pusta ciężarówka wracająca z "akcji" w Zbylitowskiej Górze


Z powodu tego, iż masowe groby na cmentarzu żydowskim w Tarnowie były wypełnione po brzegi, starców i dzieci pędzono do Zbylitowskiej Góry koło Tarnowa. Oddziały polskiego Baudienstu musiały pod nadzorem SS-manów kopać groby dla żydowskich trupów. Jak pisze w swojej książce Stanisław Potempa - "Zagłada tarnowskich Żydów": Jeden strzał musiał wystarczyć. Kata hitlerowskiego nie obchodziło, czy ofiara została uśmiercona pierwszym strzałem. Jeden strzał i od razu do masowego grobu. Hitlerowskie bestie w większości przypadków oszczędzały kule dla dziecka i wrzucały żywcem do dołu. Okoliczni chłopi opowiadali później, że spod ziemi słyszano ludzkie jęki.


Z tego właśnie powodu będąc na spacerze w "Buczynie", przechodząc obok mauzoleum wspomnijcie to okropne w skutkach wydarzenie, które miało miejsce na tych ziemiach przeszło 75 lat temu. Zwróćcie także uwagę na ciekawe zjawisko - w tym lesie nie śpiewają żadne ptaki (potwierdzone osobiście).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2014, 8:31
Post: #2
Las "Buczyna" w Zbylitowskiej Górze k. Tarnowa
Faktycznie, miejsce to jest dość przerażające i czasami aż trudno jest uwierzyć, że ta ziemia po której stąpamy jest tak bardzo skażona krwią niewinnych osób. Zastanawia mnie tylko co wcześniej było w miejscu, gdzie teraz jest ten stawek (poniżej pomnika). Czy może ktoś wykopywał i prowadził w tym miejscu jakieś prace archeologiczne? Ktoś dysponuje danymi na ten temat?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
 
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki dobry (i tani) serwis laptopów w Tarnowie możecie polecić?
Cześć! Pojawiły się poważne (sprzętowe) problemy z prawie 3-letnim laptopem które wymagają ingerencji elektronika/informatyka w serwisie. W związku z tym mam do Was pytanie: który, jaki [url=http://pwsz-tarnow.edu.pl/Dobry-serwis-laptop%C3%B3w-t]dobry serwis laptopów[/url] możecie polecić w Tarnowie? Taki aby nie naprawiali tego miesiąc oraz aby nie wzięli za to połowy wartości laptopa :) Gwarancja też dobrze, aby była na ich "robotę" przynajmniej 3 miesięczna.
admin 6 2,438 03-01-2017 14:20
Ostatni post: kaski
  Stomatolog Tarnów OFTALDENT
Nie i nie skorzystam, tak samo jak i odradzam wszystkim. A czemu ? Za gównianą reklame
kasia033 1 620 28-09-2016 13:45
Ostatni post: miniek15m
  Ikea w Tarnowie
Hej Nie wiecie czy w Tarnowie jest już IKEA? słyszałem wielokrotnie że coś miało być ale nic więcej w tym temacie nie wiem- ktoś objaśni?
adam 8 6,581 22-09-2016 11:59
Ostatni post: Megan
  Gdzie w Tarnowie kupić rower? Sklep rowerowy w Tarnowie
Generalnie w Tarnowie jest dużo sklepów rowerowych. Wydaje mi się, że Bieniasz-Bike na Rydza Śmigłego. Jest to chyba jeden z większych sklepów w mieście, gdzie wybór jest całkiem spory. Dodatkowo TANDEM przy Narutowicza/Krakowskiej. To tyle, gdzie ja kupowałem swoje rowery ;) Generalnie OK.
coolszach 14 13,813 13-07-2016 15:08
Ostatni post: miniek15m
  Najtańsza księgarnia w Tarnowie
Zatem zapytanie tutaj o to, gdzie jest najtańsza księgarnia w Tarnowie i czekanie na odpowiedź będzie szybsze niż zamówienie książki przez internet, gdzie w 90% przypadków dotrze ona na następny dzień roboczy?
pgrobel 5 2,051 06-03-2016 17:11
Ostatni post: miniek15mUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Zaprzyjaźnione strony
Forum tarnowskie - Agora Moscice.pl - lokalna społeczność w internecie BTSY.EU - Stacje Bazowe Telefonii Komórkowej w Tarnowie
16 LO w Tarnowie im. Armii Krajowej Miasto i ludzie Moje miasto Tarnów