Witaj! Logowanie Rejestracja

Programista w wieku 40 lat?
#1
Witam po długiej przerwie.
Czy uważacie, że programista w wieku 40 lat ma wciąż szanse na zdominowanie rynku i spełnianie się zawodowo? Czy można zostać w ogóle programistą w wieku 30,40 czy nawet 50 lat? Czy to jest już wiek, w którym człowiek nie myśli już tak jak w wieku 20 lat i przekwalifikowanie się na programistę jest raczej niemożliwe? Oczywiście to przekwalifikowanie byłoby z branży energetycznej, inżynieryjnej, więc nie byłoby to jakieś zupełne zmienianie branży.
 
Reply
#2
Tak ma szansę. U mnie w firmie programuje osoba około 45-50 letnia(Nie jestem w stanie powiedzieć ile ma lat, bo nie pytałem dokładnie). Więc nie widzę problemów z przekwalifikowaniem się. Po prostu trzeba przysiąść do tego i jesteś w stanie to zrobić.
 
Reply
#3
Czyli da się. Tylko jak wtedy z doświadczeniem? Czy jeśli ktoś by chciał zostać programistą a pracował wcześniej w branży energetycznej, to czy pracodawca będzie patrzył na to wcześniejsze zatrudnianie i pracę? Czy dopiero gdy będzie to doświadczenie typowo związane z pracą informatyczno - programistyczną?
 
Reply
#4
Teraz jest potrzebna masa programistów. Na początku będziesz miał do rozwiązania test z wiedzy ogólnej o danym języku i kilku szczegółów. Jak Ci to pójdzie dobrze to nie będzie przeciwwskazań do zatrudnienia Ciebie. Nie ważne czy będziesz miał doświadczenie czy nie.
Wiadomo, dostaniesz mniejsze pieniądze niż ktoś z kilku/kilkunasto letnim doświadczeniem, ale pracę prawdopodobnie dostaniesz.
 
Reply
#5
Cubaza napisał(a):ale pracę prawdopodobnie dostaniesz.
To się liczy najbardziej i jest najważniejsze. Po prostu w branży energetycznej są trochę bardziej praktyczne zagadnienia i praca związana chociażby z budowaniem i eksploatacją transformatorów a ostatnio sporo czytałem o pracy programistów. Sam zresztą mówisz, że teraz jest zapotrzebowanie na programistów.

Jak sądzisz, jak długo trzeba uczyć się danego języka, aby móc w nim programować? Wprawdzie podstawy są opanowane, ale nie w każdym języku jest to to samo. Jak ta praca wygląda? Czy ktoś mówi Ci: dzisiaj masz napisać i zakodować to jak aplikacja ma przetwarzać dane i tyle?
Czy ktoś otrzymuje jakieś szczegóły krok po kroku jak wykonać daną aplikację lub jej fragment krok po kroku?
Czy praca programisty jest stresująca?
 
Reply
#6
Polecam przeczytać wątek: jak wygląda praca programisty - dowiesz się tam, jak wygląda codzienna praca programisty. Jeżeli masz jakieś pytania pisz tutaj albo w tym wątku.

milek napisał(a):Czy praca programisty jest stresująca?
Bywa i tak, że bardzo często praca programisty jest stresująca. W szczególności w firmach zajmujących się głównie produkcją oprogramowania, gdzie gonią terminy i zbliża się tzw. deadline. Czasami oczywiście zostaje się po godzinach.
 
Reply
#7
milek napisał(a):Czy praca programisty jest stresująca?
Tak, jest. W szczególności gdy pracujesz w sektorze bankowym, w którym przetwarzana jest kasa. Jeden mały zgrzyt i ktoś może nie mieć kasy i potem jesteś pociągany do odpowiedzialności. I dokładnie tak jak napisał admin. Jak gonią terminy to i w weekend się siedzi, w domu i po godzinach byleby oddać projekt w odpowiednim czasie.
milek napisał(a):Czy ktoś otrzymuje jakieś szczegóły krok po kroku jak wykonać daną aplikację lub jej fragment krok po kroku?
Dostajesz najczęściej wymagania funkcjonalne. Czyli to co aplikacja ma robić. Reszta zależy od Ciebie bądź projektantów. Jak masz projektantów to jest łatwiej bo oni wymyślą jak to zrobić a Ty to programujesz.
 
Reply
#8
Zatem projektant tylko wymyśla co i jak i nie zajmuje się kodowaniem? Jakich użyć klas, gdzie ma być okienko z wpisywaniem czegoś w dane pole, itd. ?

Cubaza napisał(a):Jeden mały zgrzyt i ktoś może nie mieć kasy i potem jesteś pociągany do odpowiedzialności.
Ale czy to nie jest zadaniem osób które testują produkt?
 
Reply
#9
Generalnie osoby w wieku powyżej 35 czy to 40 lat raczej nie sprawdzają się dobrze jako programiści. Mają już swoje lata, ich spostrzegawczość oraz umiejętność myślenia czy kreatywność jest dość mocno nadszarpana przez wiek. Uważam, że w wieku 40 lat nie powinno się już być takim typowo programistą - który klepie kod. Od tego były lata świetności w wieku 20-35 lat. W wieku powyżej tego zakresu powinno już być się jakimś kierownikiem, osobom która tylko nadzoruje pracę pozostałych członków zespołu programistów.
 
Reply
#10
Mam w firmie kilkanaście osób, które są grubo powyżej 40 roku życia i radzą sobie lepiej niż niejeden młodszy wiekowo programista. Takie osoby są bardziej skrupulatne. Niby schodzi im troszkę dłużej na programowaniu, ale potem ten czas rekompensuje się na testach i u klienta.
 
Reply
#11
Tak, to też racja, że takie osoby z racji swojego doświadczenia (zawodowego i życiowego) wykonują wszystko bardziej skrupulatnie i dokładnie, ale mimo wszystko uważam, że ktoś kto ma ponad 40 lat powinien być już kierownikiem i tylko nadzorować pracę młodszych programistów. Albo jeżeli jeszcze nie kierownikiem, to przynajmniej pracować na stanowisku starszego programisty, który drobnostkami się raczej nie zajmuje Uśmiech
 
Reply
#12
Pracowałeś w zespole programistów? Owszem też chciałbym być kierownikiem w wieku 40 lat. Albo przynajmniej Scrum Masterem dla zespołu developerskiego. Ale starszy programista nie zajmuje się tylko poważnymi rzeczami. Drobnostki też się zdarzająOczko
 
Reply
#13
W firmach zazwyczaj jest tak, że awansuje się cyklicznie po kilku latach gdy w firmie są masowe awanse spowodowane, że np. ktoś z kierownictwa zwolnił miejsce i wtedy ludzie z gałęzi pod nim wskakują wyżej. Tak to najczęściej bywało, albo po jakiś szczególnych zasługach również można awansować.

Cubaza napisał(a):Ale starszy programista nie zajmuje się tylko poważnymi rzeczami. Drobnostki też się zdarzają
Poniekąd nie zajmuje się takimi rzeczami, jednakże zawsze może je zlecić komuś z zespołu.
 
Reply
#14
Tylko teraz pozostaje pytanie, czy osoba w wieku 40 lat jest w stanie tak szybko się nauczyć jak osoba młoda? Nie ma co ukrywać, ale to właśnie osoby młode najszybciej przyswajają wiedzę a przecież pracując jako programista uczymy się tak naprawdę cały czas. Jeżeli tylko ktoś uważa, że jest w stanie nauczyć się wszystkiego w wieku 40 lat, to jak najbardziej może starać się przekwalifikować na programistę.

Generalnie jeżeli mamy do czynienia z osobami wiekowymi, które poszły w IT z pasji, to naprawdę nie muszą widzieć konkurencji wśród osób młodych. Wszędzie zaczęto trąbić, że zarobki w IT są wysokie - owszem, są ale spowodowało to prawdziwy wzrost osób, które poszły na studia informatyczne a tak naprawdę w ogóle się do tego nie nadają. Programista powinien cechować się logicznym myśleniem, które niestety coraz bardziej wymiera i staje się cechą charakteru spotykaną u coraz rzadszej grupy osób.

Wciąż mamy do czynienia z niżem demograficznym, który powoduje ogromny niedobór pracowników w IT. Generalnie sporo osób interesuje się informatyką, ale tak naprawdę niewiele z nich się na tym zna. W samej Unii Europejskiej brakuje około pół miliona programistów, to naprawdę sporo i jest wciąż mnóstwo miejsc do obsadzenia.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ile zarabia programista Delphi?
Orientuje się ktoś z Was, ile zarabia programista Delphi? Z tego co się rozglądam po ofertach pracy, bardzo często można znaleźć ogłoszenia o pracę dla programistów Delphi, C czy mikrokontrolerów. Zazwyczaj tego typu programista pracuje w jakiś zakładach przemysłowych (co poniekąd zawsze było moim marzeniem, aby pracować z dużymi i zautomatyzowanymi urządzeniami). Teraz pozostaje zatem pytanie: czy warto uczyć się Delphi? Jest to już chyba dość rzadki język, czy zatem programiści tego języka są dobrze opłacani, skoro nie ma ich zbyt dużo na rynku pracy, a wciąż jest na nich zapotrzebowanie?
jozefina_abc 0 2,473 29-12-2015, 13:15
Ostatni post: jozefina_abc



Browsing: 1 gości