Witaj! Logowanie Rejestracja

Wpływ miasta na psychikę bohatera, mała pomoc...
#21
NoNamee napisał(a):Myślę, że jak to powiem że starał się zmienić świat ale mu nie wyszło i źle się z tym czuł będzie ok
Możesz to dopowiedzieć jak najbardziej.


Po poprawce:
NoNamee napisał(a):Następny utwór to „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego. Wywodzi się z epoki "Młodej Polski", jednym z pojęć które dostrzegamy to realizm na przykładzie ciężko pracujących robotników czy też samych bezdomnych. Głównym bohaterem jest idealista - Tomasz Judym – syn ubogiego szewca pijaka, który dzięki determinacji staje się lekarzem. Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku w Warszawie i to ona ma główny wpływ na jego psychikę. Tutaj zdobywa wykształcenie średnie, a później w Paryżu rozpoczyna studia lekarskie. Już od najmłodszych lat musiał nauczyć się polegać wyłącznie na sobie. Widząc potrzebujące osoby z niższej klasy społecznej zawsze próbował im pomóc – próbując się z nimi zjednoczyć. Judym chciał zmienić świat, aby to zrobić zrezygnował nawet z własnego życia dla obcych – co potwierdza rozstanie ze swoją ukochaną. Walkę z nędzą najbiedniejszych zaczął od wygłoszenia referatu podczas spotkania z elitą medyków w Warszawie na temat higieny dotyczącej życia biedoty. Nie poprali jednak oni tego, gdyż twierdzili, że lekarze są tylko dla ludzi bogatych, a biedni nie mogą mieć żadnego wsparcia od lekarzy. Często miał bardzo różniące się od innych poglądy bo mimo swojego wykształcenia, talentu czy umiejętności nie żył na takim poziomie na jaki go stać. Sam jednak był tylko bardzo małym elementem tego świata więc jego wysiłek praktycznie nic nie dawał. Mimo tego nie poddawał się. Judym jest postacią rozdartą wewnętrznie, po takim ogromnym wysiłku i małym efekcie już sam nie wie czy to co robi jest słuszne. Na końcu kończy jako lekarz zakładowy – spada w hierarchii. Tomasz Judym bardzo angażował się w życie społeczeństwa. Chciał pomóc ponieważ czuł, że miał dług społeczny gdyż jemu się udało wybić wyżej. Bardzo dobrze wiedział co czują ludzie najniższej warstwy społecznej bo sam się w niej kiedyś znajdował. Bohater jest czystym przykładem zwolennika hasła „praca u podstaw”. Sam jednak nie mógł zmienić świata i to bardzo go bolało.
 
Reply
#22
Dzięki bardzo za pomoc ;D
 
Reply
#23
Tak ogólnie patrząc na cała prezentacje w takiej formie. (Troche streszczenia i taki opis) wystarczy?;D
 
Reply
#24
Wystarczy. Znając życie i tak 1/4 z tego zapomnisz i nie powiesz w stresie na maturze Uśmiech
 
Reply
#25
hah pewnie tak ;D Tylko tak do upewnienia pytalem xD
 
Reply
#26
Ogólnie jest bardzo dobrze. Tak naprawdę na maturze ustnej nikt nie patrzy na poprawność stylistyczną bo wiadomo - stres i nauczyciele o tym wiedzą. Liczą się fakty co i jak i odpowiedzi na zadane pytania. Życzę powodzenia, daj znać jak poszło Uśmiech Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to pytaj.
 
Reply
#27
Jeszcze prosiłbym jak ktoś w miare ogarnia to jakich pytań mogę się spodziewać. Jakieś uniwersalne występują do wszystkich tematów ? A jak ktoś miał podobny temat to proszę o konkretne które dostał / pamięta / obstawia... Duży uśmiech

z góry dziękuje
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ukaż sposób i cel kreacji negatywnego bohatera. - matura ustna
Witam. Moim tematem na maturę ustną jest "Ukaż sposób i cel kreowania negatywnego bohatera na podstawie wybranych przykładów literackich i filmowych". Lektury, które wybrałam to "Makbet" , "Świętoszek" oraz "Granica" natomiast jako film "Pachnidło". Czy byłby ktoś taak miły i dał mi jakieś wskazówki, o czym mogę pisać? Wiem, że to nie jest charakterystyka, muszę umieścić zabiegi którymi posługiwał się autor w przedstawianiu tych postaci jednak nie mogę znaleźć zbyt dużo informacji na ten temat. Może ktoś podsunie mi jakieś wnioski lub cel tego kreowania? Mam również wątpliwości co do filmu więc może ktoś ma jakiś inny pomysł?
oll.killjoy 1 2,477 03-03-2014, 14:22
Ostatni post: admin



Browsing: 1 gości