Witaj! Logowanie Rejestracja

Co może być na egzaminie gimnazjalnym w 2014 roku?
#1
Hej
Jak typujecie - co może być Waszym zdaniem na egzaminie gimnazjalnym 2014 z polskiego albo matematyki? Jakich zadań i trudności oczekiwać? Czy uważacie, że w części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego będzie list, rozprawka czy może opowiadanie? Jak czujecie się z części matematyczno-przyrodniczej?
 
Reply
#2
Tak samo jak w przypadku matur - nie da się przewidzieć tego, co będzie na egzaminie gimnazjalnym, gdyż nie ma przecieków i zapewne nie będzie. Trzeba się uczyć regularnie całe gimnazjum, wtedy jest większa szansa i prawdopodobieństwo, że trafi się jakieś pytanie, na które będziesz znał odpowiedź.

Przygotuj się z tego co było w zeszłych latach, rozwiąż te zadania, poćwicz na podstawie repetytoriów a będzie dobrze. Trudno nie powinno być, jednak nieraz matury są łatwiejsze niż egzamin gimnazjalny.
 
Reply
#3
Mi się wydaje, że z polskiego na egzaminie gimnazjalnym może być do napisania list albo opowiadanie. Takie mam przeczucie, rok temu była do napisania charakterystyka więc w tym roku obstawiam, że pojawi się właśnie list albo opowiadanie. Rozprawkę ja osobiście bym wykluczył, będzie ciężko gdyby się pojawiła bo nie jest to moją mocną stroną. A co Wy typujecie? Podzielcie się swoimi typami, będzie nam łatwiej bo do egzaminu gimnazjalnego 2014 został już tylko około miesiąc czasu... dużo się uczycie? Co powtarzacie?
 
Reply
#4
Na egzaminie gimnazjalnym w 2014 roku najnowsze przecieki i domysły mówią, że będzie do napisania list albo opowiadanie. Charakterystyka z racji tego, że była w zeszłym roku na pewno w obecnym roku się nie powtórzy (przynajmniej tak się chyba nie zdarzyło, aby to co w zeszłym roku powtórzyło się w roku kolejnym, tzn. ta sama forma wypowiedzi).

Moje typowania to na 60% opowiadanie i 30% list i 10%, że pojawi się rozprawka do napisania na egzaminie gimnazjalnym w kwietniu 2014.

A jak uważacie, co będzie na egzaminie gimnazjalnym z matematyki?

Ponoć z tego co mówiła nam nauczycielka mająca dostęp do arkuszy bądź jakieś inne przecieki (z innych źródeł), mówiła nam, żeby na egzamin gimnazjalny z części matematycznej przygotować się z geometrii, bo jej będzie na pewno kilka zadań (niektórzy mówią, że geometrii ma być w tym roku mało, ale to jest mało prawdopodobne, bo geometria pojawia się co roku i to przynajmniej kilka zadań). Na 100% będzie zadanie z trójkątami o kątach 90,60,30,45 stopni itd. Trzeba będzie jakoś to zastosować albo wprost albo będzie zadanie w którym trzeba będzie to wykorzystać - np. obserwator patrzy na latarnię pod kątem 45 stopni itd.

Najbardziej z matematyki nie lubię zadań, w których trzeba coś udowodnić, mam nadzieję, że tego typu zadań nie będzie w tym roku na egzaminie gimnazjalnym.

Na egzaminie gimnazjalnym na 100% będzie też zadanie z ułamkami - to będzie na bank, bo co roku są i w tym nie może być wyjątku. Tak samo jak w programie nauczania dla gimnazjum są objętości, pola powierzchni różnych figur geometrycznych płaskich i przestrzennych, tak i takie zadanie na 100% również się pojawi - to są pewne informacje jakie rzeczy koniecznie musicie sobie powtórzyć przed egzaminem gimnazjalnym z matematyki - bo na pewno się pojawią tego typu zadania - można być tego pewnym.

Czekam na Wasze komentarze.
 
Reply
#5
Wszystkim, którzy myślą, że na egzaminie gimnazjalnym będzie do napisania coś związanego z "Kamieniami na szaniec" (w związku z premierą filmu w tym roku) radziłbym nie iść tym tropem, gdyż z reguły jest to zawsze błędny trop. Tak samo jest z maturami: nigdy nie zdarzyło się tak, że jeśli mamy rok np. Miłosza, Szymborskiej to zarówno na maturze jak i egzaminie gimnazjalnym pojawiają się do analizy utwory danych poetów. To jest na pewno zły trop.

Ja sam również stawiam na opowiadanie chociaż jakoś tak krąży mi w głowie rozprawka (może to przeczucie? Język). Spodziewam się, że spośród lektur na egzaminie gimnazjalnym mogą pojawić się utwory Henryka Sienkiewicza albo "Zemsta" Aleksandra Fredry. To byłoby dość optymistycznie jak dla mnie Oczko
 
Reply
#6
damian563 napisał(a):Spodziewam się, że spośród lektur na egzaminie gimnazjalnym mogą pojawić się utwory Henryka Sienkiewicza albo "Zemsta" Aleksandra Fredry.

Zemstę myślę, że można wykluczyć, gdyż była na egzaminie gimnazjalnym w 2012 roku. Aczkolwiek może zdarzyć się tak, że pojawi się ponownie w tym roku, 2 lata to mimo wszystko trochę różnicy jest. W 2013 roku był "Potop" Henryka Sienkiewicza, więc faktycznie, w 2014 roku na egzaminie gimnazjalnym mogą pojawić się utwory tegoż autora takie jak: Quo Vaddis czy Krzyżacy.

Dawno nie było Biblii na egzaminie gimnazjalnym (ostatnio chyba w 2010 roku) zatem jest bardzo prawdopodobne, że coś z niej może pojawić się zatem w tym roku.
Ja osobiście postawiłbym na: Biblię i jakiś wiersz bądź tren, pieśń. Wydaje mi się, że w tym roku może nie być nawet i żadnej lektury, chociaż utwory Sienkiewicza - kto wie Uśmiech

Idąc tokiem analizy i odrzuceń.

W 2009 roku była rozprawka, 2010 roku znowu była rozprawka, w 2011 również rozprawka, 2012 roku na egzaminie gimnazjalnym także rozprawka, w 2013 roku była to charakterystyka, zatem w 2014 roku na 80% będzie to opowiadanie a na 20% list Uśmiech
Nie ma szans aby i 2014 roku była rozprawka, gdyż w ostatnich latach pojawiała się ona po prostu zbyt często Uśmiech
 
Reply
#7
Ale idąc tym samym tropem, skoro przez 4 lata co roku była rozprawka, to może w tym roku znowu będzie do napisania rozprawka? Albo może powtórzyć się charakterystyka. Nie ma tutaj widzę żadnej reguły, CKE specjalnie tak robi, aby nie można było przewidzieć formy wypowiedzi, która będzie do napisania.
 
Reply
#8
(15-04-2014, 18:06 )damian563 napisał(a): Ale idąc tym samym tropem, skoro przez 4 lata co roku była rozprawka, to może w tym roku znowu będzie do napisania rozprawka? Albo może powtórzyć się charakterystyka. Nie ma tutaj widzę żadnej reguły, CKE specjalnie tak robi, aby nie można było przewidzieć formy wypowiedzi, która będzie do napisania.

Nie przesadzajmy, kiedyś musi się skończyć ta era rozprawek, których ja osobiście nie lubię, dlatego mam nadzieję (i tak wychodzi z analizy), że w końcu na egzaminie gimnazjalnym w 2014 roku nie będzie rozprawki Uśmiech

Moim zdaniem będzie albo opowiadanie do napisania, albo list. Z naciskiem na opowiadanie, które dla mnie byłoby czymś co by mnie ucieszyło Oczko
 
Reply
#9
Wracając do matematyki na egzaminie gimnazjalnym. W tym roku mogą pojawić się na pewno ułamki, o czym wspomniał kolega wyżej. Koniecznie trzeba powtórzyć sobie pojęcia średniej i mediany - może się również trafić. Potęgi, procenty, proporcje również mogą się przytrafić w części matematycznej. Koniecznie powtórzcie sobie także wyrażenia algebraiczne na podstawie zadań tekstowych.

Jeśli ktoś nie umie czytać i analizować zadań tekstowych to też będzie miał pecha, bo na egzaminie gimnazjalnym co roku jest masa zadań tekstowych.
 
Reply
#10
Żarówka 
O matko NIE BĘDZIE OPOWIADANIA! NIGDY! BĘDZIE ROZPRAWKA LUB LIST. W OPOWIADANIU NIE MA MOŻLIWOŚCI UŻYCIA ARGUMENTACJI I DOBREGO ROZWINIĘCIA INFORMACJI. NIE IDŹCIE W TYM KIERUNKU. Ściana OGARNIJCIE HELOŁ ELO ELO SIEMA NARA XD
tematem przewodnim może być na 75% BAJKA czyli Krasicki i te sprawy Śpiący historia hmm słyszałam że może być jakieś powiązanie biblia (bo dawno nie było a jest w podstawie) i papież (kanonizacja) a z maty co roku jest mediana, więc o niej też nie zapomnijmy :3
 
Reply
#11
Nie krzycz...
 
Reply
#12
Wielokrotnie już wspomniano, że z racji faktu, iż mamy rok Miłosza, Szymborskiej, Kochanowskiego, premierę kinową "Kamieni na Szaniec", kanonizację papieża i inne święta i jubileusze wcale nie oznacza, że będzie utwór danej osoby na maturze bądź egzaminie gimnazjalnym. To w praktyce jest błędny trop.
 
Reply
#13
Nie będzie rozprawki, tak na logikę biorąc nie może rozprawka powtórzyć się któryś raz z rzędu od 5 lat - bez przesady, trzeba jakiegoś urozmaicenia przecież Oczko
Polecam Państwu solidne, wykonane z najwyższej jakości drewna pod indywidualny wymiar. Realizujemy również nietypowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu!
 
Reply
#14
Skoro się powtarzała, to czemu miałaby się znowu nie powtórzyć? Uśmiech
 
Reply
#15
Witajcie, specjalnie założyłem konto na tym forum, aby udzielić się w tym konkretnym temacie.
Moim zdaniem na egzaminie gimnazjalnym na 80% będzie rozprawka - temat powiązany z jakąś lekturą (boje się, że Krzyżacy) Zdezorientowanyad: Nie możemy tego sobie tłumaczyć w sposób taki, że owa forma wypowiedzi powtarzała się przez wiele lat. Skoro się powtarzała, to chyba ma ona jakieś znaczenie dla CKE? Według mnie rozprawka jest najlepszą formą, ponieważ potrafi sprawdzić nasze rozumowanie, inteligencję oraz bogaty zasób słów.
Co do historii, nie mam bladego pojęcia co może być... Zastanawiam się, zastanawiam... i nic mi nie przychodzi do głowy. No, może na początku coś o starożytnej Grecji/Rzymie, a potem 1si królowie Polski?
Matematyka - na pewno będą funkcje - są na egzaminie co roku, trzeba powtórzyć wartości i argumenty Oczko następną rzeczą, której nie lubię zapewne będą kąty, ponadto trzeba będzie znać wzory na pola figur płaskich i obrotowych, wyliczyć jakąś objętość Oczko Myślę, że nie będzie najgorzej, wydaje mi się że z roku na rok te egzaminy są coraz łatwiejsze - ale to tylko moja opinia. Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia jutro - mam nadzieję, że podzielicie się swoimi wrażeniami po części humanistycznej. Uśmiech
 
Reply
#16
Powodzenia wszystkim jutro. Ja stawiam mimo wszystko na list albo opowiadanie, rozprawko - uciekaj i się jutro nie pojawiaj! Uśmiech
 
Reply
#17
Toś Cie się zdziwili. Jednak rozprawka Uśmiech
I tutaj ładnie widać gdzie możecie sobie wsadzić wszystkie przecieki Uśmiech
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kiedy będą wyniki egzaminu gimnazjalnego 2014?
Czy jest już wiadomo kiedy będą wyniki egzaminu gimnazjalnego 2014? Kiedy otrzymamy informację o tym ile kto uzyskał punktów z tego egzaminu? W jakiej formie się dowiemy? Czy dostaniemy jakieś zaświadczenie czy tylko słowną informację od wychowawcy?
kuba55.122 1 3,766 22-04-2014, 20:45
Ostatni post: miniek15m



Browsing: 1 gości