• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja


Czy Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?
#1
Powitać
Czy w Wielki Czwartek, Wielką Sobotę i Wielki Piątek jest obowiązek uczestniczenia we mszy świętej i obowiązek w ogóle pójścia do kościoła? Czy trzeba iść w te dni do kościoła czy jest to tylko taka możliwość bez obowiązku? Chciałbym wiedzieć, czy kościół katolicki nakazuje katolikom pójście w tym dniu na modlitwę?
 
Reply
#2
Generalnie to w Wielki Piątek mszy świętej nie ma. W tym dniu nie odprawia się nabożeństw. Nie ma zatem obowiązku uczestnictwa w żadnych z tych nabożeństw, ale dla pewności radziłbym Ci sprawdzić tzw. "święta nakazane", w których katolicy powinni uczestniczyć we mszy świętej.

Sprawdziłem i wynika, że obowiązek uczestnictwa we mszy świętej jest tylko w Wielkanoc, czyli w Wielką Niedzielę. Co ciekawe, w poniedziałek wielkanocny nie ma już takiego obowiązku.
 
Reply
#3
Okej, skoro nie ma obowiązku to nie trzeba iść do kościoła w te dni. Dobrze wiedzieć, przynajmniej będę mógł spokojnie w te trzy dni pomóc w przygotowaniach i sprzątaniu do świąt a także zająć się pracą i swoimi sprawami. Oczywiście jeśli uda mi się znaleźć trochę wolnego czasu, postaram się przyjść do kościoła w Wielki Piątek.
 
Reply
#4
Wielki Czwartek nie jest świętem nakazanym, więc w Wielki Czwartek nie trzeba iść do kościoła. Tak samo jest z Wielkim Piątkiem oraz Wielką Sobotą - w te dni również nie trzeba uczestniczyć we mszy świętej, ani tym bardziej iść do kościoła. Jednakże są to święta raz do roku, stąd wiele osób po prostu idzie w te dni do kościoła.
 
Reply
#5
No tak, dzięki za odpowiedź wyjaśniającą wszystko. Czyli jak w wielki czwartek zostanę w domu bo mi się nie chce nigdzie iść to nie będę miał grzechu?
 
Reply
#6
Nie, nie będziesz miał grzechu. Wielki Czwartek, Wielki Piątek czy Wielka Sobota to nie są święta nakazane, więc nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.
 
Reply
#7
(29-03-2013, 20:02 )admin napisał(a): Nie, nie będziesz miał grzechu. Wielki Czwartek, Wielki Piątek czy Wielka Sobota to nie są święta nakazane, więc nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.

No w końcu konkretna odpowiedź na konkretne pytanie Język
 
Reply
#8
Do kościoła trzeba iść tylko w Wielkanoc, czyli Wielką Niedzielę oraz w poniedziałek wielkanocny. Nikt nie każe nam iść do kościoła w Wielki Czwartek, Wielki Piątek czy Wielką Sobotę. Oczywiście jednak dobrze byłoby pójść w Wielki Piątek chociaż na chwilę do kościoła na 30 minut na drogę krzyżową lub pomodlić się chociaż przez krótki okres czasu.

W Wielką Sobotę nie trzeba wprawdzie iść do kościoła, ale dobrze byłoby z rodziną wybrać się z koszykiem i pokarmami do święcenia. To jest taka tradycja i w tym dniu nawet najwięksi ateiści chodzą do kościoła. Święcenie pokarmów wielkanocnych trwa raptem 20 minut, więc na ten czas każdy chyba znajdzie chwilę czasu, aby podejść do kościoła.
 
Reply
#9
Wydaje mi się, że sakrament pokuty, czyli spowiedź jest najistotniejszym sakramentem w okresie świąt Wielkanocnych. Dobrze jest w okresie tych trzech dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę znaleźć chociaż chwilę na modlitwę, przyjście do kościoła, może trochę rozmyśleń nad ludzkim żywotem. Mi często taka chwila refleksji własnie w trakcie tych trzech dni pomaga. No ale każdy jest inny, ja piszę to co ja robię.
 
Reply
#10
moim zdaniem nie trzeba iść do kościoła, wypada tylko pójść w niedzielę
_______________________
http://www.oftaldent.pl/
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Tablica magnetyczna czy ceramiczna
Do pokoju - chodzi o możliwość zapisywania i wspólnego rozwiązywania zadań matematycznych. Taka swoista burza mózgów. Jaki może być koszt? Ktoś już to może przerabiał?
gimber 1 235 25-09-2017, 13:17
Ostatni post: janko22Browsing: 1 gości