• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja


Czy Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?
#1
Powitać
Czy w Wielki Czwartek, Wielką Sobotę i Wielki Piątek jest obowiązek uczestniczenia we mszy świętej i obowiązek w ogóle pójścia do kościoła? Czy trzeba iść w te dni do kościoła czy jest to tylko taka możliwość bez obowiązku? Chciałbym wiedzieć, czy kościół katolicki nakazuje katolikom pójście w tym dniu na modlitwę?
 
Reply
#2
Generalnie to w Wielki Piątek mszy świętej nie ma. W tym dniu nie odprawia się nabożeństw. Nie ma zatem obowiązku uczestnictwa w żadnych z tych nabożeństw, ale dla pewności radziłbym Ci sprawdzić tzw. "święta nakazane", w których katolicy powinni uczestniczyć we mszy świętej.

Sprawdziłem i wynika, że obowiązek uczestnictwa we mszy świętej jest tylko w Wielkanoc, czyli w Wielką Niedzielę. Co ciekawe, w poniedziałek wielkanocny nie ma już takiego obowiązku.
 
Reply
#3
Okej, skoro nie ma obowiązku to nie trzeba iść do kościoła w te dni. Dobrze wiedzieć, przynajmniej będę mógł spokojnie w te trzy dni pomóc w przygotowaniach i sprzątaniu do świąt a także zająć się pracą i swoimi sprawami. Oczywiście jeśli uda mi się znaleźć trochę wolnego czasu, postaram się przyjść do kościoła w Wielki Piątek.
 
Reply
#4
Wielki Czwartek nie jest świętem nakazanym, więc w Wielki Czwartek nie trzeba iść do kościoła. Tak samo jest z Wielkim Piątkiem oraz Wielką Sobotą - w te dni również nie trzeba uczestniczyć we mszy świętej, ani tym bardziej iść do kościoła. Jednakże są to święta raz do roku, stąd wiele osób po prostu idzie w te dni do kościoła.
 
Reply
#5
No tak, dzięki za odpowiedź wyjaśniającą wszystko. Czyli jak w wielki czwartek zostanę w domu bo mi się nie chce nigdzie iść to nie będę miał grzechu?
 
Reply
#6
Nie, nie będziesz miał grzechu. Wielki Czwartek, Wielki Piątek czy Wielka Sobota to nie są święta nakazane, więc nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.
 
Reply
#7
(29-03-2013, 20:02 )admin napisał(a): Nie, nie będziesz miał grzechu. Wielki Czwartek, Wielki Piątek czy Wielka Sobota to nie są święta nakazane, więc nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.

No w końcu konkretna odpowiedź na konkretne pytanie Język
 
Reply
#8
Do kościoła trzeba iść tylko w Wielkanoc, czyli Wielką Niedzielę oraz w poniedziałek wielkanocny. Nikt nie każe nam iść do kościoła w Wielki Czwartek, Wielki Piątek czy Wielką Sobotę. Oczywiście jednak dobrze byłoby pójść w Wielki Piątek chociaż na chwilę do kościoła na 30 minut na drogę krzyżową lub pomodlić się chociaż przez krótki okres czasu.

W Wielką Sobotę nie trzeba wprawdzie iść do kościoła, ale dobrze byłoby z rodziną wybrać się z koszykiem i pokarmami do święcenia. To jest taka tradycja i w tym dniu nawet najwięksi ateiści chodzą do kościoła. Święcenie pokarmów wielkanocnych trwa raptem 20 minut, więc na ten czas każdy chyba znajdzie chwilę czasu, aby podejść do kościoła.
 
Reply
#9
Wydaje mi się, że sakrament pokuty, czyli spowiedź jest najistotniejszym sakramentem w okresie świąt Wielkanocnych. Dobrze jest w okresie tych trzech dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę znaleźć chociaż chwilę na modlitwę, przyjście do kościoła, może trochę rozmyśleń nad ludzkim żywotem. Mi często taka chwila refleksji własnie w trakcie tych trzech dni pomaga. No ale każdy jest inny, ja piszę to co ja robię.
 
Reply
#10
moim zdaniem nie trzeba iść do kościoła, wypada tylko pójść w niedzielę
_______________________
http://www.oftaldent.pl/
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy warto jechać na wakacje do Łeby?
Planujemy wspólnie ze znajomymi jechać w tym roku na wakacje nad polskie morze do Łeby. Czy ktoś z Was był w Łebie w okresie wakacyjnym i mógłby na ten temat się wypowiedzieć? Czy jest tam ładnie, czy warto tam jechać? Równie dobrze możecie polecić inne miejscowości nad polskim morzem nad które koniecznie warto się wybrać. Czekam na propozycje.
maciejo 4 2,239 23-05-2017, 7:45
Ostatni post: janko22Browsing: 1 gości