01-08-2013, 23:40
Witam!
Proszę o odpowiedź, czy post w piątek został może już w 2013 roku zniesiony? Chodzi o zakaz spożywania mięsa w piątek - obowiązuje to jeszcze czy zostało już zniesione?
02-08-2013, 16:24
Czy post w piątek został zniesiony?
Rozumiem, że chodzi Ci o post mięsny w piątek, tak? Z tego co się orientuję to chyba nikt nie wpadł na pomysł aby znieść ten post. Zresztą i tak niewiele osób go przestrzega. Zatem post w piątek nie został zniesiony
09-08-2013, 10:16
Czy post w piątek został zniesiony?
Tak, chodzi mi o jedzenie mięsa w piątek. Czyli nadal nie został zniesiony, pewnie i tak zniosą go w ciągu kilku najbliższych lat
28-08-2013, 7:45
Czy post w piątek został zniesiony?
Czasem biskup udziela dyspensy więc jak widać różnie do tego postu w piątek się podchodzi. Jedni go mocno przestrzegają, ale wystarczy, że biskup powie, że wolno jeść i już post nie obowiązuje.
29-08-2013, 10:31
Czy post w piątek został zniesiony?
Znaczy tak w piątek postu nie muszą przestrzegać małe dzieci i osoby starsze po którymś roku życia nie pamiętam dokładnie. Z tego co wiem no niby w każdy piątek jest post, ale najważniejszy to jest w Adwent i Wielki Post
06-09-2013, 20:22
Czy post w piątek został zniesiony?
Poza tym nigdzie w Biblii nie jest napisane, że należy pościć. Bóg nam nie nakazuje pościć, a jeżeli już w Piśmie Świętym jest wspomniane o poście, to jest to w znaczeniu 'nic niejedzenia' a nie np. zakazu spożywania pokarmów mięsnych.
16-12-2013, 19:25
Czy post w piątek został zniesiony?
A mnie zastanawia kwestia, czy muszę się spowiadać z tego, że jadłem mięso w piątek?
14-01-2016, 22:25
RE: Czy post w piątek został zniesiony?
Tak. Chyba, że jest to wyjątkowa konieczność z taką sytuacją organizmu, że jeśli nie zjesz czegoś, a masz tylko mięso, to umrzesz ze względu na nie dostarczenie rzeczy potrzebnych do przeżycia organizmowi, wtedy, ale to sprawdź bo nie jestem pewny jak wtedy jest.. Albo chyba że ma się udzieloną dyspensę. Jeśli się nie ma, to w piątek obowiązkowo nie nie spożywa się pod jakąkolwiek postacią (czy to stałą, płynną czy jakąkolwiek inną) mięsa i pokarmów mięsnych, czyli łamiąc to przykazanie, jest materia ciężka. Wraz z dobrowolnością i świadomością jest to ciężki grzech.
16-01-2016, 22:36
Czy post w piątek został zniesiony?
Myślę, że w obecnych czasach jest to raczej martwe "przykazanie".
31-01-2016, 17:13
Czy post w piątek został zniesiony?
Ja o zniesieniu słyszałem gdzieś koło 2008 roku. Potem o tym ucichło. Przyznam się, że nie wiem jak jest.

Czy w czasie postu można pić alkohol?
W Wielkim Poście nie chodzi o to, aby czegoś zabronić, że kościół zabrania w tym czasie imprez, szaleństw czy chociażby picia alkoholu. Cała idea Wielkiego Postu jest taka, że kościół zaprasza nas właśnie w okresie Wielkiego Postu do podjęcia wyzwania, do postanowienia sobie czegoś. Wcale nie jest to równoznaczne z tym, że koniecznie trzeba chodzić smutny, umartwiać się i nie korzystać z żadnych przyjemności z życia.
memento_mori 8 6,247 18-08-2016 14:10
Ostatni post: Aseretrik
  "U Czesława" - Okuninka, Włodawa - opinie
Witam Wybieram się w najbliższym czasie na wakacje do Okuninki w gminie Włodawa. Znalazłem nocleg: "U Czesława". Czy ktoś mógłby mi napisać jakieś opinie o tym miejscu? Czy warto się tam wybrać? Był tam ktoś, gdyż nie mogę znaleźć nawet adresu tego miejsca na mapie. Czy to miejsce istnieje tak naprawdę? u czesława przystań klawa okuninka włodawa opinie
spamer24 0 87 12-08-2016 21:53
Ostatni post: spamer24
  Czy można iść do kościoła w krótkich spodenkach?
Sporo nawet dorosłych osób przyszło dzisiaj w niedzielę do kościoła w krótkich spodenkach. Oczywiście dobrze, jeśli byłyby to spodnie dłuższe niż za kolana. Nikt się tym nie przejmuje czy przyszedłeś w długich czy krótkich spodniach.
memento_mori 15 11,978 09-07-2016 9:14
Ostatni post: miniek15m
  Jak dojechać z dworca na ulicę traugtta?
Autobus nr. 9 albo 14. Prawdopodobnie :) 60 znaków 60 znaków
Waxy 1 217 25-05-2016 15:27
Ostatni post: miniek15m
  Jaki prezent dla dziadka na 80 urodziny?
Dziadkowi na 80-te urodziny dobrze byłoby kupić coś, co mu się przyda. Nie są mu potrzebne żadne słodkości, zważywszy na to, że jest już w podeszłym wieku i cukier może być zbyt szkodliwy. Dziadkowi można kupić np. dobre wino czy jakiś 'napój na serce' (np. Biovital), ogólnie coś na lepsze krążenie. Oprócz tego dobrym prezentem byłoby Wasze wspólne zdjęcie, ładnie oprawione w ramkę. Oprócz tego możesz kupić dziadkowi portfel, skórzany pasek czy nowe okulary.
mateusz_z93_1993 7 1,262 12-05-2016 11:59
Ostatni post: daniel299