01-08-2013, 23:40
Witam!
Proszę o odpowiedź, czy post w piątek został może już w 2013 roku zniesiony? Chodzi o zakaz spożywania mięsa w piątek - obowiązuje to jeszcze czy zostało już zniesione?
02-08-2013, 16:24
Czy post w piątek został zniesiony?
Rozumiem, że chodzi Ci o post mięsny w piątek, tak? Z tego co się orientuję to chyba nikt nie wpadł na pomysł aby znieść ten post. Zresztą i tak niewiele osób go przestrzega. Zatem post w piątek nie został zniesiony
09-08-2013, 10:16
Czy post w piątek został zniesiony?
Tak, chodzi mi o jedzenie mięsa w piątek. Czyli nadal nie został zniesiony, pewnie i tak zniosą go w ciągu kilku najbliższych lat
28-08-2013, 7:45
Czy post w piątek został zniesiony?
Czasem biskup udziela dyspensy więc jak widać różnie do tego postu w piątek się podchodzi. Jedni go mocno przestrzegają, ale wystarczy, że biskup powie, że wolno jeść i już post nie obowiązuje.
29-08-2013, 10:31
Czy post w piątek został zniesiony?
Znaczy tak w piątek postu nie muszą przestrzegać małe dzieci i osoby starsze po którymś roku życia nie pamiętam dokładnie. Z tego co wiem no niby w każdy piątek jest post, ale najważniejszy to jest w Adwent i Wielki Post
06-09-2013, 20:22
Czy post w piątek został zniesiony?
Poza tym nigdzie w Biblii nie jest napisane, że należy pościć. Bóg nam nie nakazuje pościć, a jeżeli już w Piśmie Świętym jest wspomniane o poście, to jest to w znaczeniu 'nic niejedzenia' a nie np. zakazu spożywania pokarmów mięsnych.
16-12-2013, 19:25
Czy post w piątek został zniesiony?
A mnie zastanawia kwestia, czy muszę się spowiadać z tego, że jadłem mięso w piątek?
14-01-2016, 22:25
RE: Czy post w piątek został zniesiony?
Tak. Chyba, że jest to wyjątkowa konieczność z taką sytuacją organizmu, że jeśli nie zjesz czegoś, a masz tylko mięso, to umrzesz ze względu na nie dostarczenie rzeczy potrzebnych do przeżycia organizmowi, wtedy, ale to sprawdź bo nie jestem pewny jak wtedy jest.. Albo chyba że ma się udzieloną dyspensę. Jeśli się nie ma, to w piątek obowiązkowo nie nie spożywa się pod jakąkolwiek postacią (czy to stałą, płynną czy jakąkolwiek inną) mięsa i pokarmów mięsnych, czyli łamiąc to przykazanie, jest materia ciężka. Wraz z dobrowolnością i świadomością jest to ciężki grzech.
16-01-2016, 22:36
Czy post w piątek został zniesiony?
Myślę, że w obecnych czasach jest to raczej martwe "przykazanie".
31-01-2016, 17:13
Czy post w piątek został zniesiony?
Ja o zniesieniu słyszałem gdzieś koło 2008 roku. Potem o tym ucichło. Przyznam się, że nie wiem jak jest.
28-09-2016, 5:34
został zniesiony

Prawko na kat. B
Za którym razem zdaliście prawo jazdy kat. B? Dużo się uczyliście do egzaminu teoretycznego? Czy można takie prawko ogarnąć w ciągu 1 miesiąca?
janko22 3 137 10-01-2017 8:41
Ostatni post: gimber
  Jaki prezent dla dziadka na 80 urodziny?
Dziadkowi na 80-te urodziny dobrze byłoby kupić coś, co mu się przyda. Nie są mu potrzebne żadne słodkości, zważywszy na to, że jest już w podeszłym wieku i cukier może być zbyt szkodliwy. Dziadkowi można kupić np. dobre wino czy jakiś 'napój na serce' (np. Biovital), ogólnie coś na lepsze krążenie. Oprócz tego dobrym prezentem byłoby Wasze wspólne zdjęcie, ładnie oprawione w ramkę. Oprócz tego możesz kupić dziadkowi portfel, skórzany pasek czy nowe okulary.
mateusz_z93_1993 10 2,537 09-01-2017 12:54
Ostatni post: janko22
  Jak sprawdzić biuro podróży?
Witam, czy ktoś z was kiedyś sprawdzał firmę w jakimś rejestrze, np. BIG? Bo ja w sumie trafiłem na to przypadkiem, a chcemy z żoną wykupić wyjazd na narty i pomyślałem, że możnaby sprawdzić nasze biuro podróży. Jeszcze nigdy tego robiłem, na razie tylko trochę czytałem - https://erif.pl/promocja/jak-sprawdzic-firme-big/ . Nie orientuje się może ktoś jak to wygląda?
Aseretrik 0 66 28-12-2016 12:27
Ostatni post: Aseretrik
  Czy Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?
Wielki Czwartek nie jest świętem nakazanym, więc [b]w Wielki Czwartek nie trzeba iść do kościoła[/b]. Tak samo jest z Wielkim Piątkiem oraz Wielką Sobotą - w te dni również [b]nie trzeba uczestniczyć we mszy świętej, ani tym bardziej iść do kościoła[/b]. Jednakże są to święta raz do roku, stąd wiele osób po prostu idzie w te dni do kościoła.
memento_mori 9 18,746 28-09-2016 5:36
Ostatni post: kasia033
  "U Czesława" - Okuninka, Włodawa - opinie
Witam Wybieram się w najbliższym czasie na wakacje do Okuninki w gminie Włodawa. Znalazłem nocleg: "U Czesława". Czy ktoś mógłby mi napisać jakieś opinie o tym miejscu? Czy warto się tam wybrać? Był tam ktoś, gdyż nie mogę znaleźć nawet adresu tego miejsca na mapie. Czy to miejsce istnieje tak naprawdę? u czesława przystań klawa okuninka włodawa opinie