Czy ksiądz ma pensję?
Wiecie czy ksiądz ma jakąś stałą pensję? Czy ksiądz dostaje normalną pensję - wynagrodzenie od biskupa? Ile tak średnio miesięcznie zarabia ksiądz? Dlaczego jego pensja nie jest jeszcze opodatkowana?

Jeśli ksiądz uczy w szkole to dostaje normalną pensję jak nauczyciel. Ksiądz, który pracuje na etacie jako nauczyciel dostaje pensję miesięczną w wysokości pensji zwykłego nauczyciela - ok. 2000 zł brutto. Ksiądz pracując na uczelni (tytuł profesora, doktora) może liczyć na pensję nawet na poziomie 3000 zł brutto w górę nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Oczywiście to jest tylko pensja nauczycielska, należy też pamiętać, że ksiądz zarabia na pogrzebach, ślubach, mszach i innych nabożeństwach, przez co najczęściej w zależności od parafii miesięcznie ksiądz zarabia nawet i 10 tysięcy złotych. Od tych pieniędzy za nabożeństwa nie musi nawet odprowadzać podatku.

I to jest niestety złe. Nie dość, że ksiądz dostaje z tacy pieniądze to jeszcze ma pensję nauczycielską... I gdzie tu sprawiedliwość? Mam na myśli wysokich hierarchów w kościele, biskupów, którzy naprawdę mają limuzyny, pałace i apartamenty. I wszystko to z naszych pieniędzy.
Polecam Państwu solidne, wykonane z najwyższej jakości drewna pod indywidualny wymiar. Realizujemy również nietypowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu!

Nie przesadzajmy, księża w małych, wiejskich parafiach, gdzie nie ma zbyt dużo mieszkańców, którzy w dodatku nie są zamożni nie zarabiają nie wiadomo jak dużych pieniędzy. Jeśli proboszcz bądź wikary nie dostaje pensji za pracę w szkole (bo w niej po prostu nie pracuje) wtedy musi się utrzymać za kilkaset złotych miesięcznie.

Tak naprawdę księża nie zarabiają kokosów, jeśli nie mają wysokiej pozycji w hierarchii kościelnej, czyli nie są na wysokich stanowiskach. Nie posiadają oni stałej, zagwarantowanej pensji, a ich zarobki zależą w dużej mierze od zamożności parafian i od tego, czy są religijni albo jakim autorytetem cieszą się wśród wiernych.

Ksiądz ma też przecież wydatki, musi sobie opłacić ZUS, podatek, wpłacić jakieś pieniądze na fundusz pomocy starym kapłanom, przekaże jakieś datki do seminarium. Dodatkowo każdego miesiąca ze składek w kościele kilkadziesiąt procent idzie do kurii skąd potem są opłacani biskupi i inni dostojnicy kościelni.

Warto też zwrócić uwagę, że zarobki księży rosną wraz z ich wykształceniem. W przypadku księży - zwykłych magistrów na wiejskich parafiach faktycznie zarobki nie zawsze są na dobrym poziomie, ale to też zależy od danej wioski czy miejscowości.

Wracając do zarobków wysoko postawionych księży - najczęściej jest tak, iż im ksiądz jest bardziej wykształcony, tym przede wszystkim jego parafia jest w mieście. Biskup nie daje (albo zdarza się to bardzo rzadko) wykształconych księży do wiosek i małych miejscowości. W związku z tym, że taki ksiądz ma parafię w mieście - dostaje wyższą pensję.

Oprócz tego, że ksiądz dostaje wynagrodzenie za udzielane sakramenty, odprawiane msze, w większości przypadków wykształconych księży - są oni także i gdzieś zatrudnieni w charakterze wykładowcy, nauczyciela np. w szkole bądź jak to bywa w przypadku księży posiadających stopień naukowy - na katolickich uniwersytetach i w seminariach duchownych.

Zatem ksiądz, który pracuje jako nauczyciel dostaje pensję zwykłego nauczyciela, zwykle jest to od 1000-2000 zł. Gdy ksiądz posiada tytuł naukowy doktora bądź doktora habilitowanego - jego pensja wynosi już co najmniej 3000 zł wzwyż - taki ksiądz pracuje na wyższej uczelni jako wykładowca, nauczyciel akademicki.
Zarobki księży na uniwersytecie zależą także od jego stopnia naukowego oraz ilości zajęć. Jeżeli jest zatrudniony na "pełnym etacie" i posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego - zarobki takiego księdza mogą dochodzić nawet i do 8 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć datki do wiernych z okazji mszy, nabożeństw i już taki ksiądz ma pensję miesięczną grubo ponad 10 tysięcy złotych. Ksiądz z tytułem doktora na katolickim uniwersytecie raczej nie ma co liczyć na pensję wyższą niż 4 tysiące złotych.

Warto też dodać, że biskupi wcale nie zarabiają najwięcej. Najwięcej spośród wszystkich księży zarabiają ci wykładający na uczelniach.
Jeżeli chodzi o wynagrodzenie księdza, to warto wiedzieć, że to co dajemy na tacę nie idzie do księdza ale do kurii. Kuria już rozdziela te pieniądze, o czym napisano powyżej.