W zależności od tego, jaką szkołę pożarną wybrałeś (studia lub studium) rekrutacja jest prowadzona w semestrze letnim na zajęcia rozpoczynające się w semestrze zimowym. W Polsce są 4 szkoły, w których możesz się kształcić w kierunku związanym ze strażą pożarną, w:
- Warszawie (główna);
- Częstochowie;
- Krakowie;
- Poznaniu (centralna)
Jak wcześniej wspomniałem, zazwyczaj skończenie szkoły pożarniczej (czyli służby kandydackiej) gwarantuje pracę w straży pożarnej. Po ukończeniu służby kandydackiej w jednej z kilku szkół w Polsce, absolwenci kierowani są przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby przygotowawczej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na terenie całego kraju.
Osoba, która podejmuje służbę w Państwowej Straży Pożarnej mianowana jest "strażakiem w służbie przygotowawczej" na okres najbliższych 3 lat.
Generalnie, jak napisałem wcześniej, najłatwiej zawód strażaka jest zdobyć poprzez ukończenie jednej z wspomnianych wcześniej szkół pożarniczych w Polsce. Można zaczynać zarówno od średnich szkół policealnych, czyli szkół aspirantów (Kraków, Poznań, Częstochowa), a można też wybrać ambitniejszą drogę - Warszawa (główna szkoła pożarnicza). Jedyną uczelnią, która kształci oficerów i magistrów inżynierów pożarnictwa, jest Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, gdzie przyjmowani są kandydaci po maturze. Do Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie i Poznaniu przyjmowani są kandydaci posiadający średnie wykształcenie, nie jest tam jednak wymagana matura.
Wracając teraz do Twojego pytania odnośnie egzaminów wstępnych, które de facto są najtrudniejsze do pokonania dla wszystkich kandydatów do szkół pożarniczych w Polsce.
Część sprawnościowa składa się z:
- bieg na 50 oraz 1000 metrów;
- podciąganie na drążku (chwyt dowolny);
Jeżeli z którejkolwiek części będziesz miał np. czas większy niż maksimum, otrzymujesz za to 0 punktów (tak samo dostaniesz, gdy nie przystąpisz do jakiejkolwiek części egzaminu sprawnościowego) skutkuje to także niedopuszczeniem do części teoretycznej egzaminu wstępnego. Po pozytywnym zaliczeniu części sprawnościowej przystępuje się do części teoretycznej, gdzie odpowiada się na pytania - dostajesz test i masz 90 minut na jego rozwiązanie.
To jest dopiero I część egzaminów wstępnych, zostaje jeszcze egzamin z umiejętności pływania. W ciągu 90 sekund musisz przepłynąć 50 metrów dowolnym stylem pływackim.
Po tych 3 egzaminach jeśli uda się przejść wszystkie pozytywnie, idzie się na badania lekarskie oraz psychologiczne. To już ostatnia droga do dostania się do szkoły. Zazwyczaj limity przyjęć oscylują w granicy 60-90 osób, w zależności od szkoły.
Pozostałe informacje odnośnie dokumentów, które należy złożyć znajdziesz na stronie internetowej wybranej przez siebie szkoły pożarniczej.