Witaj! Logowanie Rejestracja

Jak wygląda i na czym polega praca administratora baz danych?
#1
Kolejny zawód oprócz testera który mnie interesuje to praca administratora baz danych. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć na czym w praktyce polega jego praca? Nie piszcie, że administrator baz danych zajmuje się "zarządzaniem bazami danych" bo tyle też w necie wyczytałem.
Chcę poznać konkrety Duży uśmiech
 
Reply
#2
Administrator zajmuje się opieką baz danych danego projektu. Ustala jakie powinny być ustawienia bazy, ile pamięci powinno być przeznaczone na poszczególne instancje, monitoruje ruch i robi backupy danych. Musi wgrywać skrypty na bazę, musi zmieniać pola kiedy zmieni się struktura bazy. Musi to robić tak żeby żadnych danych nie stracić...
W sumie jeśli raz zrobi dobrze bazę to jest szansa, że praca jest luźna. Jeśli natomiast jest to dość zmienny projekt to może spędzać masę czasu nad ogarnięciem i zarządzaniem taką bazą danych.
Hobbysta, rowerzysta, człowiek ceniący ciszę i święty spokój przede wszystkim w życiu.
 
Reply
#3
Ale mowa tutaj o jakiś bazach danych dla pewnej aplikacji czy stacjonarnych bazach danych takie które przechowują konkretne dane np. dane klientów i zamówień?
 
Reply
#4
Profesjonalny Administrator np. baz Oracle'a zajmuje się głównie stacjonarnymi bazami danych bądź hurtowniami danych jak w przypadku olbrzymich zbiorów danych (Onet, operatorzy komórkowi, banki itd.).
Co robi administrator? Zajmuje się strojeniem, optymalizacją baz danych, aby "wyciąganie" danych z bazy trwało jak najkrócej, aby baza była cały czas dostępna i w dobrej kondycji.

Programiści również muszą znać jakieś tam podstawy MySQL-a chociażby, jednakże te bazy danych które oni tworzą (a właściwie sobie generują) nie mają nic wspólnego z dużymi, zaprojektowanymi przez specjalistów od zera hurtowniami baz danych.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak wygląda praca przy wykładaniu towaru?
Ktoś pracował kiedyś przy wykładaniu towaru w hipermarkecie? Jak ta praca wygląda, ile się zarabia i ile trzeba pracować? Czy ona odbywa się tylko i wyłącznie w porach nocnych? Czy jest ona skierowana tylko do mężczyzn, czy kobiety również mogą liczyć na tą pracę?
ejzia7 3 31,213 18-12-2023, 14:13
Ostatni post: czertsBrowsing: 1 gości