Witaj! Logowanie Rejestracja

verdejo wino
Jak wygląda obrona pracy licencjackiej?
#1
Za rok trzeba będzie obronić pracę licencjacką a wcześniej oczywiście ją napisać. Chciałbym wiedzieć, jak wygląda obrona pracy licencjackiej w praktyce? Czyli jak się do tego podchodzi, co się mówi, komu się to prezentuje, ile jest czasu na prezentację pracy dyplomowej. Czy faktycznie jest tak trudno i zdarzają się przypadki, że ktoś nie zdaje obrony pracy licencjackiej?
 
Reply
#2
Obrona pracy licencjackiej odbywa się zawsze po ukończeniu studiów 1 stopnia, czyli po 3 latach nauki na uczelni wyższej. W czasie studiów zapewne jest wiele stresu związanego z zaliczaniem ćwiczeń, projektów i wykładów. Niekończące się egzaminy, zaliczenia i stresujące odpowiedzi przy tablicy podczas egzaminu ustnego to tak naprawdę nic w porównaniu ze stresem, jaki towarzyszy studentom podczas obrony pracy licencjackiej. Na obronie pracy licencjackiej trzeba walczyć o tytuł licencjata, który to jest zwieńczeniem wszystkich trzech lat nauki i morderczej drogi przez studia.

Wiele osób twierdzi, że obrona pracy licencjackiej jest formalnością. W wielu przypadkach można się z tym twierdzeniem zgodzić, gdyż jeśli ktoś pisał pracę licencjacką osobiście, na pewno nie zostanie zaskoczony żadnym pytanie związanym z tematem pracy licencjackiej. Mimo tego dla wielu osób przystępujących do obrony pracy licencjackiej jest to olbrzymi stres. Wszystko, co dotyczy obrony pracy licencjackiej znajduje się poniżej. Bez obaw, tak naprawdę nie ma czym się stresować, poniżej opisałem jak najczęściej wygląda obrona pracy licencjackiej.
  1. Najważniejsza kwestia to ubiór osobisty. Koniecznie na obronę pracy licencjackiej należy ubrać się na galowo, odświętnie. Jest to najważniejsze wydarzenie w życiu studenta na uczelni, dlatego trzeba także swoim ubiorem pokazać, że traktuje się je wyjątkowo. Najlepiej na obronę ubrać się w garnitur (w przypadku studentów) a w przypadku studentek spodnie i spódnica - najlepiej w kolorze czarno białym. Przestrzegam tutaj Panie przed zakładaniem zbyt dużych dekoltów bądź zbyt krótkich spódniczek - tego typu ubiór jest niewskazany i może obrócić się na naszą niekorzyść. Zdarzały się przypadki, gdy studentka, która miała głęboki dekolt - została wyrzucona z sali podczas obrony pracy licencjackiej.
  2. Na początku koniecznie trzeba też pomyśleć o kwiatach dla członków komisji, przed którą będziemy wygłaszać naszą pracę oraz odpowiadać na pytania. Dla mężczyzn wystarczy najczęściej jakiś gadżet lub inny prezent (kwestie te były już poruszane u nas na forum chociażby tutaj). Kwiaty często także kupuje się wszystkim członkom komisji, których najczęściej jest trzech, jednak powoli zaczyna odchodzić się od tego zwyczaju.
  3. Obrona pracy dyplomowej najczęściej wygląda tak, iż przygotowujemy prezentację, którą potem przedstawiamy komisji omawiając jednocześnie zagadnienia prezentowane w pracy. Taką prezentację musimy sobie oczywiście wcześniej przygotować. W zależności od uczelni, taką prezentację daje się wcześniej do dziekanatu/sekretariatu bądź bezpośrednio do promotora, który już przekaże ją gdzie trzeba. Koniecznie musimy ją także wziąć na obronę ze sobą.
  4. Czekając pod salą, w której będzie odbywał się nasz egzamin dyplomowy, oczekujemy, aż zostaniemy wywołani przez przewodniczącego komisji, który zaprosi nas do środka. Przywitają się z nami poszczególni członkowie komisji a następnie powiedzą nam, abyśmy przedstawili swoją prezentację. To jest ważna chwila dla nas, aby się zaprezentować z jak najlepszej strony i omówić najważniejsze zagadnienia, które były tematem naszej pracy licencjackiej.
  5. Gdy zakończymy już prezentować naszą pracę, zostaną nam podane oceny, które wystawili nam promotor jak i recenzent za pracę dyplomową. Teraz nadchodzi czas na zadawanie pytań, które i tak większość studentów zna wcześniej. Aby dobrze wypaść, nie powinno się recytować ich z pamięci, tylko odpowiadać naturalnie i zgodnie z naszymi przekonaniami i prawdą.
  6. Gdy komisja skończy zadawanie pytań, zostaniemy wyproszeni z sali, aby komisja mogła się naradzić i ustalić, jaką ocenę wystawić nam za obronę pracy licencjackiej.
  7. Po chwili zostaniemy ponownie zaproszeni do środka celem poznania wyników naszego egzaminu dyplomowego. Należy w tym momencie podziękować oraz pójść po kwiaty i prezenty dla członków komisji.
To wszystko. Od teraz możemy cieszyć się z nowego tytułu dyplomowego. Jak widać, obrona pracy licencjackiej wcale nie jest taka trudna, bywa to jednak moment stresujący dla studentów. Dlatego dobrze wcześniej poznać, jak w praktyce przebiega obrona pracy licencjackiej, aby później nie stresować się niepotrzebnie.
 
Reply
#3
Dziękuje za dokładne i szczegółowe opisanie przebiegu obrony pracy licencjackiej. Interesuje mnie jednak ta kwestia prezentów i kwiatów, podarunków dla członków komisji. Czy to jest obowiązkowe? Zastanawiam się nad tym, że gdyby na to dajmy, iż miałbym bronić się sam - w tym dniu, wtedy sam musiałbym kupować te wszystkie podarunki?
Wiesz, z jednej strony trochę szkoda na to pieniędzy, ale z drugiej strony dobrze byłoby zrobić również pozytywne wrażenie na członkach komisji, przed którą broniłbym pracę licencjacką.
 
Reply
#4
Możesz kupić tylko promotorowi jako zwykły podarunek i dać po obronie. Nie musisz kupować wszystkim kiedy jesteś sam. Podarunki dla komisji to jest dobry pomysł jak jest was więcej.
 
Reply
#5
O coś takiego mi chodziło. Myślałem już od początku, aby promotorowi dać jakiś upominek, o ile nasza współpraca będzie bardzo udana. No właśnie, tylko co mu dać jako ten prezent? Jak rozumiem wtedy indywidualnie promotorowi można dać np. w godzinach konsultacji czy tylko wtedy, gdy cała komisja siedzi w czasie obrony dyplomowej?
 
Reply
#6
To prezentacja maturalna to przy tym pikuś... Ja pamiętam, że bardzo mocno stresowałam się podczas matur ustnych: z języka polskiego jak i z języka angielskiego. Sądząc tutaj po opisie tego, jak wygląda obrona pracy licencjackiej, to te matury to były naprawdę lekkie.

Słyszałam jednak, że na obronie praktycznie zawsze wszyscy zdają - czy jest to prawdą? Znacie osoby, które nie zdały obrony pracy licencjackiej? Bo jeśli faktycznie każdy zawsze się obroni, to chyba nie ma czym się stresować. Co sądzicie?
 
Reply
#7
Powiem tak, generalnie nie ma nic łatwiejszego na studiach niż obrona pracy licencjackiej (czy jakiejkolwiek dyplomowej). W moim przypadku wiele egzaminów na studiach było trudniejsze niż egzamin licencjacki. Przecież teraz promotor daje swoim dyplomantom pytania, z których później będą odpytywani na egzaminie dyplomowym, więc cała ta obrona pracy licencjackiej to jest tak naprawdę prowizorka.

Robisz prezentację na temat swojej pracy, zawierasz w niej to wszystko o czym pisałeś/aś pracę a później mówisz o tym komisji. Jeżeli samemu pisało się pracę, wtedy nie ma już żadnych problemów ze zdaniem i obronieniem się. Naprawdę nie ma się czego obawiać, obrona pracy licencjackiej jest bardzo łatwa i przyjemna Uśmiech
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Najczęściej zadawane pytania na obronie pracy dyplomowej
Każdy ze studentów kiedyś będzie bronił swoją pracę dyplomową. Niezależnie od tego, czy będzie to praca licencjacka, inżynierska czy magisterska, na obronie pracy dyplomowej zazwyczaj pojawiają się schematyczne pytania, których można się spodziewać. Zachęcam zatem wszystkich do wypisywania w tym wątku pytań z Waszych obron pracy dyplomowej, tak, aby powstał zbiór najczęściej zadawanych pytań na obronie :) Zacznę zatem od siebie:[list=1] [*]Które fragmenty pracy są wykonane przez Pana a które zostały przez Pana zaczerpnięte z zewnątrz? [*]Jaka była największa trudność w realizacji pracy dyplomowej i jak ją Pan rozwiązał? [*]Dlaczego akurat ta technologia? Czy rozważał Pan użycie innego frameworku? [*]Jak pracę można wykorzystać w przyszłości? Czy można ją udostępnić szerszemu gronu odbiorców? [/list]
Dobromir 3 31,691 12-06-2021, 19:32
Ostatni post: Dobromir



Browsing: 1 gości