Liczba postów: 5
3
Dołączył: Mar 2012
Jakie kryteria trzeba spełnić i jak zostać nauczycielem angielskiego? Wiadomo, że zapewne trzeba najpierw skończyć studia, ale czy trzeba studiować filologię czy może wystarczy inny kierunek, ale prowadzony w języku angielskim? A co potem? Gdzie się zgłosić do kogo co i jak? Jakie wymagania są stawiane nauczycielowi angielskiego?
Liczba postów: 2,804
7
Dołączył: Jan 2012
Hmmm minimum magister filologii angielskiej i szkolenie pedagogiczne, aby zostać nauczycielem angielskiego. Te rzeczy będziesz musiał mieć żeby myśleć o tym żeby uczyć innych angielskiego.
Jednak zmartwię Cię. Będziesz miał tego magistra i nie będziesz wyróżniał się od milionów innych magistrów po anglistyce, którzy nie mogą znaleźć pracy... To tak na marginesie.
Liczba postów: 5
3
Dołączył: Mar 2012
Dzięki za odpowiedź. A jak jest z płacą takiego nauczyciela języka angielskiego tuż po studiach? Pewnie wynagrodzenie najniższe na start jest z reguły proponowane? O ile nam się poszczęści, i znajdziemy w ogóle pracę w zawodzie nauczyciela. Może ktoś z Was również jest zorientowany w temacie i wie, czy aby zostać nauczycielem angielskiego zarówno w przedszkolu jak i w podstawówce trzeba zawsze przejść tą samą drogę?
Liczba postów: 2,804
7
Dołączył: Jan 2012
Nie spodziewaj się kokosów z pracy nauczyciela. Jednak i tak nie jest źle i zawsze to jest budżetówka więc ma się w pieron przywilejów, które moim zdaniem powinny być odebrane.
Liczba postów: 5
3
Dołączył: Mar 2012
A może wie ktoś z Was, ile na start i na sam początek dostaje wynagrodzenia taki nauczyciel języka angielskiego? Jego wynagrodzenie jest ustalone jakoś przez ustawę bądź zależy od szkoły, w której nauczyciel angielskiego chce zostać zatrudniony?
Liczba postów: 2,804
7
Dołączył: Jan 2012
Nauczyciel angielskiego świeżo po studiach, dopiero rozpoczynający karierę zawodową może najczęściej liczyć na najniższą krajową. Może troszkę więcej. Jak już wspomniałem nie spodziewaj się kokosów o ile znajdziesz pracę. Magistrów angielskiego jest tyle co uczniów w 6 klasach podstawówki. I co roku kończy ich więcej i więcej. A pracy dla nich jest coraz mniej, bo szkoły są przecież zamykane a nie otwierane. Wszystkiemu winny jest niż demograficzny.
Liczba postów: 2,918
294
Dołączył: Jan 2012
Ja bym raczej powiedział, żebyś się cieszył, że w ogóle będziesz miał pracę. Na Twoje miejsce czeka jak Cubaza wspomniał - kilkadziesiąt innych osób, które za najniższą krajową będą chętnie pracować, byleby tylko mieć jakąkolwiek pracę i zdobywać doświadczenie.
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba
Liczba postów: 162
13
Dołączył: Apr 2014
Ja bym się w ogóle zastanowił nad tym, czy warto w ogóle zostać nauczycielem języka angielskiego. Wybić się bez znajomości będzie ciężko a przecież już teraz etaty dla nauczycieli są obcinane i nowych przyjęć praktycznie nie ma. To już bardziej opłaca się być lektorem na studiach, tam przynajmniej zawsze będzie popyt na zajęcia z języka obcego dla studentów, bo większość osób teraz pcha się na studia.
Liczba postów: 203
10
Dołączył: Jul 2014
Zawsze, jeżeli chcesz zostać nauczycielem jakiegokolwiek przedmiotu w szkole podstawowej, przedszkolu, gimnazjum, szkole średniej musisz skończyć studia kierunkowe. Co to oznacza kierunkowe? - związane z daną dziedziną, której chcesz nauczać. Nie jest od razu powiedziane, że chcąc zostać nauczycielem np. informatyki musisz kończyć politechnikę. Chcąc zostać nauczycielem wystarczy skończyć uczelnie pedagogiczne bądź np. kolegia nauczycielskie. Skończenie takich kolegiów bądź uczelni pedagogicznych daje nam od razu przygotowanie pedagogiczne dzięki czemu nie trzeba dodatkowo robić kursu pedagogicznego, jak to ma miejsce w przypadku gdy jesteśmy absolwentami np. politechniki, uniwersytetów czy akademii.
Jeżeli ktoś chce zostać nauczycielem, zawsze droga jest taka sama. Najpierw jak już wspomniałem - należy skończyć wybraną przez siebie specjalizację, tzn. jeśli ktoś chce być nauczycielem języka polskiego - filologię polską, nauczycielem języka angielskiego - filologię angielską, nauczycielem biologii - biologię, nauczycielem matematyki - matematykę. Wszystkie kierunki studiów wspomniane powyżej nie zawsze są oferowane wraz ze specjalnością nauczycielską (która również zawiera w sobie już kurs pedagogiczny), jednak nie jest to przeszkodą. W takich przypadkach należy ukończyć kurs pedagogiczny (takie są wymogi MEN). Kurs pedagogiczny składa się z 270 godzin dydaktycznych zajęć z pedagogiki, psychologii i metodyki nauczania. Po skończeniu należy również odbyć kilkutygodniowe praktyki w placówce dydaktycznej.
Podsumowując. Aby zostać nauczycielem w polskiej szkole musisz legitymować się skończonymi studiami wyższymi wraz z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym.
Nie wszyscy mogą to wiedzieć, ale nauczyciel jest okresowo oceniany i kontrolowany. Taka ocena zazwyczaj odbywa się tuż przed awansem danego nauczyciela na wyższy stopień a także może zostać dokonana na wniosek dyrektora szkoły, samego nauczyciela bądź innej jednostki organizacyjnej. Wyróżniamy cztery kategorie zawodowe nauczycieli: stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany.