• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
 • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja


Jaka lektura może być na maturze 2016?
#1
Cześć. Jaką lekturę typujecie na maturze 2016? Jak sądzicie, jaka książka i jakie wiersze najprawdopodobniej będą na maturze 2016 z języka polskiego? Zachęcam do podawania swoich typów, może akurat komuś uda się poprawnie wytypować lekturę, która tym razem pojawi się na maturze.

Ma ktoś jakieś pomysły i sugestie, jakie lektury albo jaką epokę warto powtórzyć przed maturą 2016? Za wszystkie sugestie bardzo dziękuję.
 
Reply
#2
Nie ma żadnej reguły, tak samo jak nie da się przewidzieć tego, jaka lektura będzie na maturze w maju 2016 z polskiego. To jest loteria. Na naszym forum co roku pojawiają się takie pytania, czasami niektórym udało się trafnie przewidzieć i wytypować lektury, które pojawiły się na maturze, jednak obstawiam, że były to zwykłe strzały Uśmiech

Jeżeli już chcemy bawić się w typowanie, wydaje mi się, że można pójść dwiema drogami: przygotowywać się z tych lektur, które pojawiają się najczęściej lub przygotowywać się z tych, które nie pojawiły się w ogóle lub pojawiły się 1-2 razy i to w latach ubiegłych.

Najpopularniejsze lektury, które pojawiały się w ostatnich latach na maturze pisemnej z języka polskiego:
 • Lalka
 • Pan Tadeusz
 • Chłopi
 • Przedwiośnie
 • Dziady cz. III
 • Ludzie bezdomni
 • Potop
 • Kordian
 • Zdążyć przed Panem Bogiem
 • Zbrodnia i kara
 
Reply
#3
Ja bym osobiście obstawiał, że na maturze w 2016 roku pojawią się lektury, których jeszcze nie było na maturze lub takie, które pojawiły się raz, czyli: "Inny Świat", "Dżuma", "Zbrodnia i Kara".

"Lalka" jest lekturą, która pojawiała się zdecydowanie najczęściej na maturze w ostatnich latach, więc osobiście uważam, że w 2016 roku nie pojawi się na maturze i można ją wykluczyć.

Moje typy lektur na maturę 2016 z polskiego:
 1. Zdążyć przed Panem Bogiem;
 2. Inny świat;
 3. Makbet;
 4. Nie-Boska komedia;
 5. Dżuma;
 6. Świętoszek;
 
Reply
#4
Nie da się tego jednoznacznie przewidzieć, moja nauczycielka języka polskiego, która jest ponoć jedną z osób sprawdzających matury powiedziała, abyśmy przygotowali się z Młodej Polski, gdyż ponoć na maturze 2016 pojawią się jakieś lektury właśnie z tej epoki. Czyli podsumowując, moim zdaniem na maturze z języka polskiego w maju 2016 roku będzie któraś z poniższych lektur:
- "Wesele"
- "Chłopi"
- "Ludzie bezdomni"
- "Jądro ciemności"
 
Reply
#5
Jak co roku. Od kilku lat słyszę, że nauczycielka mówi iż trzeba się przygotować z Młodej Polski.
 
Reply
#6
(09-12-2015, 11:35 )Cubaza napisał(a): Jak co roku. Od kilku lat słyszę, że nauczycielka mówi iż trzeba się przygotować z Młodej Polski.

W którymś roku zapewne się uda trafić Uśmiech
 
Reply
#7
A dwudziestolecie międzywojenne? To również jedna z ciekawszych propozycji na lektury, które mogą pojawić się na maturze 2016. Również nie przypominam sobie, aby w ostatnim czasie pojawiły się na maturze jakieś lektury właśnie z okresu międzywojennego.
 
Reply
#8
Jak co roku Uśmiech Wystarczy wejść do tematów z poprzednich lat i ciągle te same propozycje będą. Nie ma przecieków. Zawsze komuś się udało trafić, ale to tylko i wyłącznie dlatego, że miał farta.
 
Reply
#9
Ja proponuję jeszcze skupić się na tych lekturach: "Ludzie bezdomni", "Pan Tadeusz" i "Kordian". Przynajmniej ja z tych lektur oraz tych które wymieniłem w moim powyższym poście będę przygotowywał się do matury 2016.

Ogólnie to w sumie wydaje mi się, że maturę z języka polskiego możemy zdać bez znajomości lektur zatem z drugiej strony może zamiast czytać opracowania wszystkich lektur lepiej powtórzyć sobie np. analizowanie wierszy czy poćwiczyć umiejętność "wyciągania" informacji na podstawie fragmentu lektury. Co sądzicie?
 
Reply
#10
Osobiście twierdzę, że "Dżuma" jak i "Jądro Ciemności" są to zdecydowanie najbardziej przyjemne lektury, jakie zdarzyło mi się czytać. Tak obserwuję od kilku lat arkusze maturalne (zarówno właściwe jak i próbne) i zastanawiam się kiedy w końcu się pojawią i dlaczego CKE tak rzadko decyduje się wykorzystać wspomniane lektury na maturze.

Na maturze w tym roku może być zarówno "Wesele" jak i np. "Tango", którego dość dawno nie było. Mi wydaje się że będzie coś z autorstwa wieszczy narodowych - Mickiewicza albo Słowackiego: będzie "Pan Tadeusz", "Dziady", "Chłopi" albo "Kordian". Takie mam przeczucia że będzie coś własnie z literatury z górnej półki, ale to tylko jedno z moich przeczuć, które jak wiadomo, bardzo często może być mylne.
 
Reply
#11
Czy ktoś z Was ma jakieś najnowsze przecieki dotyczące matury pisemnej z polskiego w 2016 roku? Chodzi mi o jakieś nowsze rewelacje niż to co jest wypisane powyżej. Może ktoś przypadkiem dysponuje arkuszami? Albo niech chociaż napisze, jaka lektura będzie aby się z niej przygotować.
 
Reply
#12
Będzie coś z literatury. Może jakiś wiersz. Na pewno coś będzie z lektur obowiązkowych.
 
Reply
#13
To trochę loteria co może być, ja obstawiam Wesele lub Ferydurke. Polecam jak coś oglądanie filmików. Jak dla mnie jest to bardzo spokojna metoda przygotowania się do matury Uśmiech
 
Reply
#14
Nie ma kompletnie reguły na to co będzie. Nam mówiono żebyśmy się skupiali na tych lekturach, których dawno nie było na maturze, a okazało się, że praktycznie rok po roku powtórzyła się lektura przynajmniej jedna... bo jak wiemy może być np porównanie bohaterów z 2 lektur tak jak ja miałam i wtedy trzeba znać min. 2 lektury... ale wiadomo można i gdybać, jednak najlepiej mieć pojęcie o wszystkich lekturach, choćby streszczeniowe i troche o bohaterach myślę, że to wystarczy.Z samych fragmentów można duuużo wyciągnąć Oczko)
Albo postawić na wiersze i ich się dobrze wyuczyć, są krótkie, nie ma ich aż tak wiele i może z niego pisać?
Ja stawiam na Lalkę albo Dziady Uśmiech
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kiedy będą wyniki matur 2016?
Wiem, że matury się jeszcze nawet nie rozpoczęły, ale chciałbym wiedzieć, czy wiadomo już dzień i dokładny termin, kiedy będą wyniki matur 2016? Nie mogę znaleźć tej informacji na stronie OKE, zatem może jeszcze nie jest wiadomo? Gdyby może ktoś od dyrektora swojej szkoły albo nauczycielki wiedział dokładny termin, proszę o odpowiedź.
wladimirputin3 3 3,267 06-03-2016, 17:09
Ostatni post: miniek15mBrowsing: 1 gości