• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja


Jaka najlepsza książka do nauki C++?
#1
W nawiązaniu do mojego poprzedniego wątku o programiście C++ zwracam się z pytaniem, jakie są najlepsze książki do nauki języka programowania C++ od podstaw? Zależy mi aby ta książka była napisana językiem dla laików, od podstaw, aby wszystko było dobrze wytłumaczone.
Ktoś poleci jakieś dobre tytuły i autorów?
 
Reply
#2
Zdecydowanie polecam "Język C++. Szkoła programowania.", Stephen Prata. Autor w miarę prostym i zrozumiałym językiem opisuje najważniejsze zagadnienia z C++. Wiele osób zachwyca się Symfonią C++ Jerzego Grębosza, mnie osobiście nudzą niektóre z jego opisów, oczywiście czasem przyda je się opis czegoś w porównaniu do życia codziennego ale miejscami jest tego wręcz za dużo i lektura tego staje się nudna i nieciekawa.
 
Reply
#3
Nie ma lepszej książki do nauki języka C++ niż "Symfonia" Grębosza. Wszystkie 3 tomy - opanujesz język C++ w mig. Ahmed, książka wydaje się nudna, gdyż niektóre części, rozdziały są pisane najprostszym językiem, tak, aby wszyscy, którzy wcześniej nie mieli styczności z C++ się go nauczyli i zrozumieli. Za to właśnie się ceni profesora Grębosza. Równie dobrą książką tego samego autora jest "Pasja C++" Uśmiech
Polecam Państwu solidne, wykonane z najwyższej jakości drewna schody drewniane na zamówienie pod indywidualny wymiar. Realizujemy również nietypowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu!
 
Reply
#4
A ja polecam Wikibooks Uśmiech również bardzo dobre internetowe źródło nauki wielu języków programowania, nie tylko C++. " Symfonia C ++ Standard " jest najlepszą książką do nauki języka C++ gdyż jest pisana takim językiem, opartą na licznych przykładach przez co po prostu każdy powinien załapać o co chodzi w konkretnej części języka.
 
Reply
#5
Ja uczyłem się C++ nie korzystając z żadnych książek, lecz z darmowych kursów dostępnych w internecie oraz z wykładów, zajęć laboratoryjnych z C++ które były dostępne na stronach wielu innych uczelni.
Jeśli czegoś nie umiałem, to Stack Overflow i tam wszystko było wyjaśnione Uśmiech
 
Reply
#6
Dzięki za wypowiedzi wszystkim. Czyli ogólnie polecalibyście książkę Grębosza? Uważacie, że ile czasu trzeba poświęcić aby nauczyć się w pełni dobrze programować w języku C++? "Thinking in C++" nie będzie książką dość trudną dla specyficznych osób? A w Internecie najlepsze są materiały dydaktyczne z Wikibooks jak powiadacie?
 
Reply
#7
W pełni i dobrze? To ponad rok nauki i tworzenia rzeczy;-)
 
Reply
#8
Czyli mówisz, że trzeba przynajmniej rok poświęcić, żeby tak naprawdę dobrze opanować język C++? Lepiej uczyć się będzie z książek czy materiałów internetowych?
 
Reply
#9
Z materiałów internetowych. Książki mają to do siebie, że już w momencie wydania mogą być przestarzałe.

Ryk to jest takie minimum żeby wiedzieć co gdzie po co i dlaczego. Ale na bardzo dobrze to jeszcze za mało. Ja programuje w Javie już ładnych kilka lat, ale dalej nie poznałem jej bardzo dobrze.
 
Reply
#10
A jak sądzisz, czy C++ będzie miał jeszcze przyszłość i jest sens się go uczyć?
 
Reply
#11
Ja myślę że C++ wciąż ma swoją przyszłość, wciąż jest wykorzystywany, od nie tak dawna chociażby QT wprowadziło możliwość pisania aplikacji na androida pisząc właśnie w C++ gdzie język jest następnie interpretowany wciąż jest to rozwijane i myślę że też może mieć to swoją przyszłość.
 
Reply
#12
(27-03-2014, 21:33 )k..szuba napisał(a): A jak sądzisz, czy C++ będzie miał jeszcze przyszłość i jest sens się go uczyć?

Polecam przeanalizować poniższy wykres ukazujący trendy wśród popularności języków programowania na początku 2014 roku. Jak możesz zauważyć, popularność języka C++ spada...


[Obrazek: 1697036.jpeg]
Polecam Państwu solidne, wykonane z najwyższej jakości drewna schody drewniane na zamówienie pod indywidualny wymiar. Realizujemy również nietypowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu!
 
Reply
#13
Moim zdaniem nie ma lepszej książki niż "Symfonia C++".
 
Reply
#14
Ja bym powiedział, że teraz lepiej skupić się na lepszych językach programowania i bardziej powszechnych. Język C++ powoli staje się coraz rzadziej stosowanym i coraz mniej popularnym w firmach, ale jeśli ktoś chce się go uczyć, polecam "Thinking in C++" - po polsku.
Polecam Państwu solidne, wykonane z najwyższej jakości drewna schody drewniane na zamówienie pod indywidualny wymiar. Realizujemy również nietypowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu!
 
Reply
#15
Nie polecam uczyć się języka C++ z książek a w szczególności "Symfonii C++". Fakt faktem, że w Symfonii zawarte są kompletne podstawy programowania w języku C++, jednakże są to stare wydania, które nie uczą obecnych trendów programowania w C++. Język C++ zdążył się w ciągu tych lat (od wydania książek) mocno rozwinąć i pójść do przodu.
"Symfonia C++" opisuje dość starą wersję języka C++. Nie znajdziemy tam opisu obsługi wyjątków, która de facto w dzisiejszym programowaniu jest jednym z fundamentalnych elementów, próżno tam szukać również przestrzeni nazw, szablonów, ISO i innych rzeczy, które wykorzystuje w swojej pracy obecny programista C++.

Co ciekawe, nie wiem czy ktoś zwrócił na to uwagę, ale w "Symfonii C++" zmienne są nazywane po Polsku, co raczej nie jest dobrą praktyką i na studiach nawet już tego się nie stosuje. Dodatkowo w 2011 roku weszła do użycia nowa wersja standardu C++ 11.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaką maturę zdawać na studia informatyczne?
Witam Mam pytanie, jak jest z rekrutacją na studiach informatycznych? Czy lepiej jest mieć mature z matematyki i informatyki czy można coś wymienić na j.angielski? Generalnie chcę wiedzieć która matura i na jakim poziomie (z tych trzech) jest najważniejsza. Pozdrawiam
Masterix 5 2,313 26-02-2016, 16:06
Ostatni post: lewkaBrowsing: 1 gości