• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja


Jakiego języka programowania warto się uczyć?
#1
Jakiego języka programowania warto się teraz uczyć? Mamy 2015 rok, wszyscy mówią o Javie, i dla niej też jest najwięcej ofert pracy, ale ja szukam jakiejś alternatywy. Który język programowania jest najbardziej przyszłościowy, w którym można będzie najwięcej zarabiać jako programista i ucząc się teraz jakiego języka programowania mamy największe szanse na to, że nie zabraknie dla nas pracy w przyszłych latach?
Mam na myśli np. programistów C, C++, Delphi czy Pascala dla których teraz praktycznie z miesiąca na miesiąc zaczyna być coraz mniej ofert pracy.
 
Reply
#2
Moim zdaniem w dzisiejszych czasach warto uczyć się następujących języków programowania: Java oraz Objective C czyli wszystkich tych, które umożliwiają tworzenie aplikacji na urządzenia mobilne. Nie da się ukryć, ale wszystko zmierza w kierunku jak największej mobilności, dlatego te języki programowania w najbliższych latach będą miały coraz większy udział.

Wbrew pozorom wcale nie ma tak mało ofert pracy dla programistów języka C lub C++. W tych językach napisanych jest mnóstwo systemów wbudowanych, na które wciąż nie brakuje ofert pracy, dlatego wydaje mi się, że w najbliższych latach mimo wszystko wcale nie będzie jakiejś dużej zapaści dla C++. Fakt, że Java będzie przejmowała coraz więcej rynku, ale to nie oznacza, że programiści tych języków znikną z rynku.
 
Reply
#3
A ja bym postawił, że to języki takie jak: Python, J2EE, C# będą święcić tryumfy w najbliższych latach. Bardzo mało jest także tzw. "skryptowców" - bash, perl, shell itd.

Warto też zwrócić uwagę, że istnieją języki programowania, takie jak chociażby Python, które w porównaniu do Javy tą samą funkcjonalność są w stanie zmieścić w kilku linijkach podczas gdy Java potrzebuje na to aż kilkadziesiąt. To również przemawia za wyborem Pythona za język programowania, którego warto się uczyć. Obecnie nie ma dla niego zbyt dużo ofert pracy, jednak uważam, że w ciągu najbliższych lat powinno się to zmienić.

Warto również dodać, że Python wykorzystywany jest zarówno jako skryptowy język automatyzacji jak i typowy język programowania i pisania aplikacji. Przeglądając już teraz wybrane oferty pracy, wynagrodzenie programistów Pythona jest już teraz bardzo wysokie. Przykładowo młodszy programista Python jest w stanie w Krakowie zarobić 5000 zł netto na początek, także pieniądze jak widać są wysokie, często trudno osiągalne programując w innych językach.

Wybór należy do Ciebie, należy jednak pamiętać, aby przy wyborze technologii nie sugerować się zarobkami, gdyż one w dużej mierze zależą od naszego doświadczenia i umiejętności, dlatego mogą się różnić.
 
Reply
#4
A co sądzicie o języku SQL? Programiści języka PL/SQL jak pracują, wysyłając zapytania do baz danych? Uśmiech Chyba też nie brakuje osób, które są poszukiwane pisząc różnego rodzaju zapytania i procedury SQL-owe. Co o tym sądzicie? Czy warto uczyć się PL/SQL-a? Czy jest to przyszłościowy język programowania? Ktoś mógłby wypowiedzieć się na ten temat?
 
Reply
#5
Szczerze mówiąc, to nie spotkałem się do tej pory z pracą, w której byłby potrzebny tylko i wyłącznie SQL. To zawsze jest z czymś związane. Samo w sobie nie jest w ogóle przydatne dla pracodawcy Oczko

Zazwyczaj osoby zajmujące się bazami danych programują w proceduralnym SQL-u, ale aby móc taką osobą zostać potrzebna jest bardzo dobra znajomość baz danych różnych producentów, np. MSSQL czy Oracle. Pracy na pewno nie zabraknie dla takich osób, gdyż bazy danych wciąż ewoluują i się rozwijają.
 
Reply
#6
Znajomości SQL-a wymagają często przy programistach PHP. Dodatkowo nie chodzi o sam SQL, lecz o PL/SQL (rozbudowany SQL pod Oracle'ową wersję baz danych). Co nie zmienia jednak faktu, że sam w sobie nigdy nie występuje Język Czyli nikt nie poszukuje znawcy samego SQL-a tylko właśnie bazodanowców bądź osób zajmujących się programowaniem aplikacji webowych.

Generalnie pytanie było o język PL/SQL. Wydaje mi się, że bazy danych Oracle zyskują coraz większe znaczenie w biznesie (większym biznesie). Już teraz można zaobserwować, że istnieje dość duże zapotrzebowanie na programistów PL/SQL i na pewno w najbliższym czasie takowe zapotrzebowanie nie będzie mniejsze. PL/SQL jest już praktycznie językiem programowania wysokiego poziomu, więc posiada większość funkcjonalności znanych z innych języków jak Java czy Python. W mojej ocenie jest on jednak o wiele łatwiejszy w nauce.

Jeśli zatem interesuje Cię PL/SQL, to można jak najbardziej postawić na ten język i w nim się nadal kształcić. Bazę Oracle możesz sobie za darmo pobrać z Internetu, zainstalować na wirtualnej maszynie i tam ćwiczyć i uczyć się PL/SQL-a.
 
Reply
#7
Ok rozumiem w miarę Język ale nadal nie wiem, którego języka programowania mam się uczyć i któremu z nich poświęcić najwięcej uwagi...

No bo tak mniej więcej jaki okres czasu trzeba poświęcić na naukę języka programowania? Ile zajmuje przyswojenie podstaw i ile samemu trzeba nad nim pracować, aby w pełni go przyswoić i móc pracować jako np. młodszy programista tego języka?
 
Reply
#8
Daliśmy Ci w dwóch pierwszych postach odpowiedzi Oczko
Java(JavaEE) najbardziej plus ogólnie JAVA na urządzenia mobilne( ANDROID SDK)
Objective C - programowanie na iOS.
Takie jest moje zdanie Oczko To będzie najbardziej przyszłościowe bo coraz więcej firm chce wchodzić w urządzenia mobilne jako rozrastający się rynek.

A co do czasu, który musisz poświęcić na przyswojenie danego języka programowania, to zależy od tego, jak szybko zaczniesz łapać o co w nim chodzi. Niektórzy potrzebują przynajmniej rok codziennej nauki języka, aby w pełni go opanować i móc pracować jako programista tegoż języka a innym osobom zajmuje to kilka miesięcy. Na Twoim miejscu zacząłbym od przeczytania 1-2 książek dla początkujących o danym języku programowania, lub nauki z internetowych kursów, aby zrozumieć składnię, metody, typy danych i reguły rządzące danym językiem. Następnie musisz samemu pisać coraz to bardziej zaawansowane przykłady, aby ćwiczyć, uczyć się i poznawać nowe biblioteki danego języka programowania.
 
Reply
#9
(14-08-2012, 18:53 )admin napisał(a): Python, J2EE, C#. Mało jest też "skryptowców" - bash, perl, shell itd.

Rzadko można się spotkać z poszukiwaniami programistów Perl'a czy Shella. Tych języków używają zazwyczaj osoby, które zajmują się administrowaniem systemów/serwerów pracujących pod Linuxem, chociażby, aby ułatwić sobie pracę czy zautomatyzować jakieś działania, więc umiejętność programowania w tych językach skryptowych to wymagania stawiane głównie administratorom Uśmiech Aczkolwiek może zdarzyć się tak, że jakaś duża firma będzie do swojego zespołu potrzebowała programistę np. Perla na czas trwania jakiegoś projektu.

Od siebie dodam do tematu, że na topie ciągle będą developerzy. Teraz w dobie smartfonów góruje JAVA, ale o oprogramowaniu też nie ma co zapominać. C++ będzie powoli odchodziło do lamusa i służyć będzie jedynie do nauki programowania, C# będzie się utrzymywać na poziomie.

Za kilka lat będą miały wzięcie języki jak to ja nazywam - egzotyczne, jak Ruby czy Python Oczko Obecnie niezłą kasę można też zbić jako programista baz danych - język PL/SQL czy T-SQL. Dodam, że na pewno nie warto uczyć się Visual Basica - ten język jest już praktycznie całkowicie wypierany przez platformę .NET i język C#. Ofert pracy dla programistów tego języka także już prawie nie ma.
 
Reply
#10
A co sądzicie o językach dla aplikacji mobilnych jak np. Java? Przecież to moim zdaniem będzie najbliższa przyszłość, bo niedługo smartfonami będziemy np. sterować samochodem, domem i wszystkim innym. Do tego chyba będzie nam potrzeba programistów Java a także innych platform, piszących na Windows Phone czy Iphone?
 
Reply
#11
Nie tylko Java będzie potrzebna w przyszłości. Trzeba będzie jeszcze programistów C# i zwykłego C++. Jednak teraz programowaniem na platformę Android zajmują się nawet największe tłumoki. Po prostu cały ogrom tutoriali dostępnych za darmo w sieci sprawia, że masa osób programuje na androida nie mając o tym wcześniej żadnego pojęcia. Dodatkowo łatwe sprzedawanie i udostępnianie aplikacji w sklepie Google Play powoduje, że wcześniej czy późnej nastąpi przesyt aplikacji jak i programistów androida. Ale wydaje mi się, że to daleka przyszłość i obecnie nie ma sobie tym co głowy zaprzątać, najważniejsze, aby się uczyć i rozwijać a nie cofać.
 
Reply
#12
Pozwolę sobie odkopać trochę temat, zamieszczając poniżej interesującą infografikę, która pozwoli nam wybrać, nakierować na dany język programowania, którego chcielibyśmy się uczyć w zależności od naszych preferencji.

[Obrazek: 1697036.jpeg]
 
Reply
#13
Zdecydowanie najlepiej płatnymi językami programowania są obecnie: Ruby on Rails, Objective C oraz Python. Jeżeli zatem ktoś chciałby nauczyć się takiego języka programowania, który jest bardzo dobrze opłacany i w którym nie zabraknie w przyszłości pracy, dobrze zapoznać się z poniższym wykresem prezentującym średnie roczne wynagrodzenia programisty w danym język programowania.

[Obrazek: 1961360.jpeg]
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  W jakim języku się programuje na kierunku Informatyka na PWSZ?
Witam. Pytanie takie jak w temacie, jakie języki programowania są wykładane na informatyce na PWSZ w Tarnowie? Jakich języków student jest w stanie nauczyć się studiując ten kierunek? Proszę studentów o wypowiedź.
maciej2019 11 4,850 26-02-2016, 21:23
Ostatni post: miniek15m



Browsing: 1 gości