• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja


Kiedy zacząć uczyć się do matury?
#1
Mam takie pytanie, kiedy zacząć uczyć się do matury? Od jakiego okresu czasu powinno się rozpocząć przygotowania? Kiedy Wy (jeszcze jako maturzyści) zaczynaliście się uczyć do matury? Od kiedy najlepiej jest zacząć się uczyć do matury, aby w zupełności opanować pełen materiał i nie stresować się, że nie damy rady wszystkiego się nauczyć? Czy trzeba długo się uczyć, czy może wystarczy krótko - jakie Wy macie sposoby na skuteczną naukę? Byłbym bardzo wdzięczny za udzielone porady.
 
Reply
#2
Ja zaczynałam przygotowania do matury wraz z początkiem klasy maturalnej i uczyłam się po prostu na bieżąco, a 2 miesiące przed maturą powtarzałam materiał łącznie z całej szkoły średniej i spokojnie zdążyłam ze wszystkim Uśmiech Nawet miałam dużo czasu na inne "sprawy". Polecam więc systematyczność, żeby potem przed zbliżającymi się egzaminami nie było stresu.
Pozdrawiam i powodzenia Uśmiech
 
Reply
#3
Od kiedy najlepiej powinno się zacząć przygotowania do matury 2013 aby zdążyć opanować cały materiał? Kiedy najlepiej zacząć przygotowania w celu szybkiego przyswojenia materiału? Mam tutaj na myśli dzień, okres gdyż całe 2 lata szkoły średniej raczej nie były systematyczne pod względem nauki. Jaki termin zapewni nam gwarancję szybkiego przyswojenia wiedzy?
 
Reply
#4
Jak chcesz na spokojnie to zacznij już się uczyć , a jak Ci nie zależy na maturze to i nawet tydzień albo dzień przed Język
 
Reply
#5
Zależy! Jak mogłoby mi nie zależeć na maturze? Przecież po liceum to właśnie matura decyduje o mojej dalszej przyszłości.
 
Reply
#6
Matura nie decyduje o Twojej przyszłości niestety Uśmiech Na tym świat się nie kończy Uśmiech Wierz mi Duży uśmiech
 
Reply
#7
Ja postanowiłam uczyć się do matury od studniówki i wiele moich znajomych również przyjęło taką metodę Duży uśmiech
 
Reply
#8
@karrollinio
Ale jeżeli pytasz na forum uczelni od kiedy się zacząć uczyć więc coś jednak nie zatrybiło to powinna być Twoja decyzja Duży uśmiech my nie wiemy na jakim etapie jest Twoja wiedza. Swoją drogą matura dziś jest tak prosta że opanowanie całego materiału na nią nie powinno zająć więcej niż tydzień Język
 
Reply
#9
Ahmed napisał(a):Swoją drogą matura dziś jest tak prosta że opanowanie całego materiału na nią nie powinno zająć więcej niż tydzień .
Z matmy tak, bo wystarczy się uczyć na zajęciach na bieżąco. Ale maturę z innych przedmiotów na poziomie rozszerzonym trzeba już poświęcić więcej czasu i zazwyczaj kilka miesięcy nie wystarczy. Tutaj liczy się wiedza z całych trzech lat studiów a jej nie da się przyswoić w ciągu kilku miesięcy, chociaż może są takie osoby, które są w stanie się tego nauczyć w tak krótkim czasie.
 
Reply
#10
Kiedy najlepiej będzie zacząć przygotowania do matury aby nie zapomnieć wszystkiego co się uczyło do tej pory? Proszę o informacje i opinie byłych maturzystów bo każdy mówi coś innego i nie ma jednoznacznej opinii na ten temat.
 
Reply
#11
Tak w ogóle najczęściej do matury najlepiej zacząć uczyć się po studniówce tak na całego Uśmiech To jest moim zdaniem taki optymalny okres jeżeli nie masz zbyt wiele przedmiotów rozszerzonych do zdawania. Jeśli zdajesz jakieś przedmioty na poziomie rozszerzonym, to zacząłbym na Twoim miejscu powtarzać już od początku ostatniej klasy szkoły średniej, czyli od września.
 
Reply
#12
Ja zaczęłam przygotowania do matury od początku lutego Uśmiech To taki dobry okres na powtórki jeśli zdajesz jakieś obszerne przedmioty jak Wos, biologia, chemia itd. - do takich przedmiotów trzeba się dużo wcześniej zacząć przygotowywać.

Nauka „na ostatnią chwilę” to chyba najgorsze ze wszystkich rozwiązań, które można wybrać. Nie dość, że pojawia się ryzyko, że nie zdążymy opanować cały powtarzany materiał, to do tego dochodzi jeszcze dodatkowo stres, który wynika z pośpiechu (wiem to na przykładzie mojego kolegi).

Dlatego do matury najlepiej zacząć przygotowywać się jak najwcześniej – najlepiej już od początku klasy maturalnej - jak to napisano powyżej. Naturalnie, nie muszą być to na początku powtórki kompleksowe, ale powolne przypominanie sobie zagadnień czy wykonywanie ćwiczeń. Dobrze w tym celu byłoby zakupić sobie różnego rodzaju ćwiczenia, repetytoria i inne książki, które w jednym miejscu kondensują całą wiedzę ze szkoły średniej, która jest wymagana na egzaminie maturalnym.

W klasie maturalnej większość czasu poświęca się na powtórki, przerabianie arkuszy maturalnych, doskonalenie umiejętności, co powoduje, że także w szkole można dobrze przyswoić zdobytą wiedzę i nie zawsze trzeba poświęcać czas w domu do przygotowania się do egzaminu maturalnego.
 
Reply
#13
No właśnie, kiedy najlepiej jest rozpocząć naukę do matury? Ile tygodni/miesięcy przed maturą warto rozpocząć przygotowania? Macie jakieś zdanie w tej kwestii oprócz tego, co jeszcze powyżej zostało napisane? Wszelkie uwagi w tym temacie są bardzo mile widziane i zachęcam do wypowiedzi w tym temacie.
 
Reply
#14
Wszystko w praktyce zależy od tego, jakie przedmioty zdajesz na maturze i ile one wymagają do nauczenia, przyswojenia materiału. Ogólnie ja zawsze twierdzę, że najlepiej zacząć uczyć się do matury jest tuż po studniówce. Sam tak rozpoczynałem przygotowania i naukę, jednak ja nie zdawałem np. biologii, gdzie trzeba przyswoić naprawdę masę materiału i ten krótki okres od studniówki może nam na to nie wystarczyć.

Osobiście, jeśli ktoś zdaje przedmioty wymagające dużo nauki (biologia, historia, WOS, chemia itd.) rekomendowałbym zacząć przygotowania i powtórki już od nowego roku. 5 miesięcy powinno w zupełności wystarczyć ucząc się codziennie po trochę.
 
Reply
#15
Nie wiem jak Wy, ale ja uczę się do matury od nowego roku. Z polskiego czytam opracowania lektur, gdyż szkoda tracić czas na czytanie całej literatury. Z matmy rozwiązuję zadania a z angielskiego uważam, że nie ma w ogóle sensu się uczyć, gdyż nie jest to nic trudnego.

Na około 2-3 tygodnie przed maturą warto zacząć już generalnie powtarzać materiał (bardziej intensywnie, więcej czasu poświęcać na jego powtarzanie). Nie można również zapominać o odpoczynku, aby dać czas komórkom na zregenerowanie się.
 
Reply
#16
Jeśli komuś naprawdę zależy na dobrych wynikach z matury to uczy się cały czas i stara się, aby ze wszystkiego mieć jak najwyższe wyniki.

Matura z angielskiego dla średnio ogarniętej osoby na pewno trudności nie sprawi, jednak gdy ktoś myśli o studiach filologicznych, matura rozszerzona z języka obcego wymaga poświęcenia już znacznie więcej czasu na przygotowania.
 
Reply
#17
Teraz w szkołach średnich w 3 klasie (lub w ostatniej - czwartej) i tak większość nauki i zajęć będzie podporządkowana pod maturę więc możesz włożyć trochę więcej dodatkowego wysiłku, który narzucą Ci w szkole + nie wiele własnej inicjatywy i to moim zdaniem w zupełności starczy, aby nauczyć się do matury. Oczywiście możesz też cały czas ostro uczyć się do matury przez całą 3 klasę, jeżeli oczywiście masz duże ambicje i stwierdzisz że będzie to odpowiednie aby na spokojnie zdążyć przerobić cały materiał.

Wystarczy więc w mojej ocenie, że w trzeciej klasie na spokojnie siądziesz i zaczniesz wszystko powtarzać. Systematyczna nauka to nie jest naprawdę klucz do sukcesu. To wbrew pozorom nie jest tak, że uczysz się systematycznie przez trzy lata, przyjdziesz w dniu egzaminu maturalnego, siądziesz i napiszesz wszystko z pamięci. Musisz sobie powtórzyć bo może się okazać, że coś jednak uleciało, a zawsze coś uleciało. Wiem to z autopsji.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kiedy będą wyniki matur 2016?
Wiem, że matury się jeszcze nawet nie rozpoczęły, ale chciałbym wiedzieć, czy wiadomo już dzień i dokładny termin, kiedy będą wyniki matur 2016? Nie mogę znaleźć tej informacji na stronie OKE, zatem może jeszcze nie jest wiadomo? Gdyby może ktoś od dyrektora swojej szkoły albo nauczycielki wiedział dokładny termin, proszę o odpowiedź.
wladimirputin3 3 3,091 06-03-2016, 17:09
Ostatni post: miniek15mBrowsing: 2 gości