O pracy testerów można by sporo pisać. Wszystko zależy od firmy, ale czasami programiści nie lubią testerów (i odwrotnie), a wiem to na podstawie własnych doświadczeń. Testerzy potrafią uznać coś za błąd, co błędem nie jest (dla programistów). Często zlecają naprawienie tego a programista stwierdza, że jest to taka błahostka, iż nie będzie mieć na nic wpływu i że tak było w założeniach. W skrócie jest to tak, że programista tworzy coś, wierząc i twierdząc, że nie zawiera (dany kod) błędów. Testerzy wyłapują powiedzmy, że 15 błędów po czym raportują to do programisty (bądź zespołu programistów zależnie od projektu). Programiści poprawiają 10 z nich i wyjaśniają, że 5 pozostałych to nie błędy
Testerzy odrzucają 6 z 10 poprawek i znajdują 5 kolejnych błędów. Taki cykl powtarza się kilkukrotnie aż dział sprzedaży/marketingu będzie naciskać aby produkt wypuścić. Klient w swoim produkcie znajduje jednak 50 nowych błędów a programista, który tworzył kod już nie pracuje w firmie. Nowy zespół programistów naprawia 50 błędów tworząc jednocześnie 200 nowych
I tak w kółko
Oczywiście jest to czysto żartobliwy scenariusz, jednakże niejednokrotnie tak właśnie wygląda komunikacja na drodze tester-programista.
Wracając jeszcze do tego, jak wygląda praca testera oprogramowania. Zależy to od danego projektu bądź od profilu firmy - czy są to aplikacje webowe, na telefony/PC itd. Niektóre firmy wymagają umiejętności klikania, gdyż testy polegają na np. przeklikaniu nowo stworzonego produktu, sprawdzenia formularzy, itd. Klika się wtedy po całej aplikacji i zgłasza błędy (najczęściej korzysta się z narzędzi np. Jira czy Bugzilli albo od jakiegoś pakietu np. od HP). Często pisze się również przypadki testowe.
Niektóre większe firmy wymagają coraz częściej znajomości języków programowania w których tworzone jest oprogramowanie aby można było pisać testy automatyczne. Dobrze jest brnąc w tą branżę mieć certyfikat ISTQB. Dobrze też poznać pakiet Selenium (często go wymagają) służący do automatyzacji testów a potem konwertuje się to na daną bibliotekę np. .NET-ową (C#).