Witaj! Logowanie Rejestracja

Nowe specjalności kształcenia od roku akademickiego 2014/15!
#1
Tarnowska PWSZ podobnie jak w latach ubiegłych co roku wzbogaca swoją ofertę edukacyjną dostosowując się tym samym do potrzeb rynku i zapotrzebowania na specjalistów.

Senat PWSZ w Tarnowie zatwierdził zmiany w programie studiów, dzięki którym studenci rozpoczynający studia w roku akademickim 2014/15 będą mogli wybierać spośród 16 kierunków studiów i 25 specjalności na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich.

Nowości w tym roku zostały przygotowane dla studentów i studentek filologii angielskiej oraz ochrony środowiska.

Tegoroczne nowości to:
  1. odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami;
  2. ochrona i gospodarowanie zasobami przyrody;
  3. filologia angielska z drugim językiem obcym do wyboru: język niemiecki lub język francuski;
Począwszy od tego roku akademickiego, kształcenie na kierunku Ochrona środowiska będzie odbywało się na dwóch nowych specjalnościach, takich jak: odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami oraz ochrona i gospodarowanie zasobami przyrody. Wybór specjalności będzie następował tuż po pierwszym semestrze studiów.
Program studiów zawiera wiele zajęć praktycznych, włącznie z zajęciami terenowymi, dobrze przygotowujących do samodzielnego rozwiązywania problemów związanych z ochroną środowiska w przyszłej pracy.

Poniżej opis pierwszej specjalności:

Cytat:Studia mają charakter interdyscyplinarny, studenci zapoznają się z całością problematyki ochrony środowiska wraz z rozszerzonym zakresem wiedzy i umiejętności dotyczących problematyki odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami. Analiza rynku pracy oraz prawodawstwa Polski i UE wskazują, że wzrastać będzie zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się taką problematyką. W programie specjalności wprowadzono szereg ciekawych i różnorodnych zajęć praktycznych, terenowych i laboratoryjnych. Ze względu na bardzo szeroki zakres i złożoność aspektów prawnych i ekonomicznych w ochronie środowiska, dużo uwagi w programie studiów poświęcono tej tematyce, tak aby studenci uczyli się implementacji zagadnień prawnych, ekonomicznych i administracyjnych w konkretnych zastosowaniach, takich jak opracowywanie programów środowiskowych, ekspertyz, decyzji środowiskowych, ocen oddziaływania na środowisko, aplikowania o fundusze na ochronę środowiska itp. Oprócz zajęć typowych dla kierunku ochrona środowiska, wprowadzono szereg nowoczesnych kursów dedykowanych specjalności, między innymi: „wstęp do odnawialnych źródeł energii i energia słoneczna” „energooszczędność”, „energia wiatru”, „energetyka jądrowa”, „energetyka geotermalna”, „ekspertyzy i opinie środowiskowe”, „gospodarka odpadami przemysłowymi” i wiele innych.

A poniżej dla drugiej specjalności:

Cytat:Studia mają charakter interdyscyplinarny, studenci zapoznają się z całością problematyki ochrony środowiska wraz z rozszerzonym zakresem wiedzy i umiejętności dotyczących problematyki ochrony i gospodarowania zasobami przyrody. Analiza rynku pracy oraz prawodawstwa Polski i UE wskazują, że wzrastać będzie zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się problematyką ochrony zasobów przyrody oraz szeroko pojętym gospodarowaniem i zarządzaniem zasobami przyrody na terenach chronionych, biologicznie cennych, ale również przekształconych antropogenicznie, rolniczo i przemysłowych. Na specjalności wprowadzono szereg ciekawych i różnorodnych zajęć praktycznych, terenowych i laboratoryjnych. Ze względu na bardzo szeroki zakres i złożoność aspektów prawnych i ekonomicznych w ochronie środowiska i przyrody, dużo uwagi w programie studiów poświęcono tej tematyce, tak aby studenci uczyli się implementacji zagadnień prawnych, ekonomicznych i administracyjnych w konkretnych zastosowaniach, takich jak opracowywanie programów środowiskowych, ekspertyz, decyzji środowiskowych, ocen oddziaływania na środowisko itp. Będą także przygotowani do prowadzenia nadzoru przyrodniczego nad inwestycjami oraz aplikowania o fundusze na ochronę przyrody. Oprócz zajęć typowych dla kierunku ochrona środowiska, wprowadzono szereg nowoczesnych kursów dedykowanych dla specjalności, między innymi: „ochrona przyrody czynna”, „obszary Natura 2000”, „ochrona gatunkowa, monitoring siedlisk przyrodniczych”, „ochrona i zarządzanie krajobrazem”, „ekspertyzy opinie i inwentaryzacje przyrodnicze”, „Wprowadzenie do rekultywacji i kompensacji przyrodniczych” i wiele innych. Rozszerzony kurs GIS (Geographic Information System), zwłaszcza po praktycznym zastosowaniu tej techniki przy wykonywaniu pracy licencjackiej, da praktyczne umiejętności bardzo poszukiwane na rynku pracy.

Z kolei dla studentów Filologii angielskiej czeka kolejna, nowa specjalność: filologia angielska z drugim językiem obcym. Do wyboru są: język niemiecki lub język francuski.

Cytat:W ramach tej specjalizacji na naukę drugiego języka obcego przeznaczono w planach studiów 330 godzin. Godziny lektoratu (150 godz.) połączone z godzinami dla specjalizacji filologia angielska z drugim językiem obcym do wyboru dają łącznie 480 godzin nauki drugiego języka!
Wybór tej specjalizacji następuje w semestrze drugim, czyli w momencie wyboru lektoratu j. obcego (język niemiecki lub francuski) i w kolejnych semestrach do godzin lektoratu (prowadzonych przez lektorów zatrudnionych w PWSZ w Tarnowie) dodane zostaną godziny dla nowej specjalizacji , które będą kontynuacją nauki danego języka i pogłębieniem jego znajomości. Przedmioty w ramach nowej specjalizacji (filologia angielska z drugim językiem obcym do wyboru: język niemiecki lub język francuski) będą skoordynowane z wybranym przez studentów lektoratem.
 
Reply
#2
Dobrze, że coś się zmienia w tym zakresie. Rynek pracy cały czas ewoluuje. Edukacja powinna za nim nadążyć.
 
Reply
#3
Biedronka i tak czeka na Was z otwartymi ramionami Oczko
 
Reply
#4
Na Ciebie tymbardziej z logiką jaką blyszczysz na forum ;]
 
Reply
#5
miniek15m, zachowuj się. Bo takim zachowaniem nie pokazujesz nic oprócz braku kultury.
 
Reply
#6
Dobra juz dobra. Żarty o biedronce są przecież lepsze Uśmiech
 
Reply
#7
On Cię nie obraził, Ty go tak. Nie jestem Twoim dziadkiem, ojcem, babcią, matką, adminem, moderatorem, papieżem itp. Nie lubię żartów, na forum publicznym, w których obraża się innych.

Nie musisz mnie lubić, nie musisz mieć o mnie dobrego zdania. Po prostu nie lubię czegoś takiego jak Ty tutaj pokazałeś.
Hobbysta, rowerzysta, człowiek ceniący ciszę i święty spokój przede wszystkim w życiu.
 
Reply
#8
Juz chill cubaza. Edycja po ochłonięciu Uśmiech ja za to nie lubię jak ktoś nie chce używać inteligencji. Skończmy temat. Peace
 
Reply
#9
To fakt ;-) inteligencja nie boli, aczkolwiek akurat z tym postem się zgodzę ponieważ te specjalizacje są takie średnie ;-)
Hobbysta, rowerzysta, człowiek ceniący ciszę i święty spokój przede wszystkim w życiu.
 
Reply
#10
Dobrze, ze informatyka sie dobrze trzyma Uśmiech
 
Reply
#11
Biedronka nie taka złaOczko. Można gorzej wdepnąć hehe
 
Reply
#12
odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami;
ochrona i gospodarowanie zasobami przyrody;

Brzmią bardzo ciekawie i przyszłościowo Uśmiech
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy po 1 roku studiów magisterskich można się przenieść na zaoczne?
Mam pytanie, po 1 roku magisterki dziennie chciałabym sie przenieść na 2 (ostatni) rok zaocznie. Po 1 roku dziennych studiow są 3 miesiące praktyk, które obowiązują jedynie na dziennych, na zaocznych nie mają w ogóle praktykcz. Stąd pytanie czy musze je robić? czy skoro od 2 roku będę na zaocznych mnie nie będą obowiązywać już jak zaocznych?
aktep130 4 13,768 12-02-2017, 19:09
Ostatni post: poziomka



Browsing: 1 gości