• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja

Czy po filologii angielskiej jest praca?
#1
Myślę nad studiowanie filologii angielskiej, jednak chciałbym dowiedzieć się, czy po filologii angielskiej jest szansa na pracę - w zawodzie oczywiście. Zastanawiam się, gdyż chyba filologia angielska jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów - czy warto ją studiować, aby mieć później pracę? Co studenci o tym myślą? Poszlibyście drugi raz na ten kierunek?

#2
Cześć,

tak jak praktycznie w każdej dziedzinie - wszystko zależy od Ciebie. Ofert pracy nie jest tak wiele jak chociażby w dziedzinie informatyki, jednak uważam, że będąc dobrym w tej dziedzinie - bez problemu można sobie poradzić. Jeśli można zarobić na nagrywaniu śmiesznych filmów na YouTube (niekoniecznie bezpośrednio na wyświetleniach, ale na współpracy z przeróżnymi firmami chociażby), to z pewnością można poradzić sobie na rynku jako specjalista od języków. Wszystko zależy od tego w jakim stopniu język angielski rzeczywiście Cię pasjonuje i ile wysiłku jesteś w stanie zainwestować, żeby stworzyć dla siebie pożądaną sytuację.

Studenci filologii z reguły idą w kierunku tłumaczeń, bądź nauczycielstwa. Pierwszy z nich to praca głównie w samotności, siedząc - pewnie przypadnie Ci do gustu, jeśli jesteś silnym introwertykiem Uśmiech Nie mam pojęcia o rynku tłumaczeń, jednak zewsząd dochodzą do mnie słuchy, że w Polsce nie jest zbyt dobrze - praca żmudna, a zysk proporcjonalnie niewielki. Jednak biorąc pod uwagę, że istnieją ludzie, którzy dobrze radzą sobie finansowo w tej dziedzinie - nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś do nich dołączył.

Jeśli chodzi o nauczycielstwo, ciekawym kierunkiem jest TEFL (Teaching English as a foreign language). Z dyplomem (przynajmniej licencjackim) masz dużo więcej opcji do wyboru, jeśli chodzi o lokalizacje. Warunki płacowe również bywają lepsze, chociaż to nie reguła. Dyplom, choć pomaga, nie zawsze jest wymagany. Wszystko zależy od Twojej pewności siebie i umiejętności zaprezentowania się w dobrym świetle. Na pewno warto ukończyć kurs TEFL, dzięki czemu zyskasz uprawnienia do nauki na całym świecie i będziesz wyglądał o wiele lepiej w oczach pracodawców. Jeśli faktycznie pasjonuje Cię angielski, masz zacięcie nauczycielskie i chciałbyś zobaczyć trochę ciekawych miejsc, doświadczyć innych kultur - z pewnością Ci się to spodoba.

Wszystko zależy od Ciebie, Twojego usposobienia i Twojej wizji na życie. Pisz śmiało, w razie jakichkolwiek pytań Uśmiech

#3
Praca po filologii angielskiej jest i zawsze będzie. Teraz wszystko tylko zależy od Ciebie, jaki kierunek rozwoju wybierzesz. Zapewne masz świadomość, że w dzisiejszych czasach sam tytuł magistra i dyplom ukończenia uczelni wyższej nie wystarczy. Musisz się czymś wyróżniać spośród innych osób, dlatego dobrze jest kończyć różne kursy, szkolenia czy nawet studia podyplomowe. Dobrze jest przy tym także równocześnie zdobywać doświadczenie zawodowe.

Zajęcia z native speakerami na filologii angielskiej
Cześć! Zamierzam wybrać się na filologię angielską. Tutaj pytanie do obecnych studentów - jak duża część zajęć odbywa się z native speakerami? Wg. oficjalnej strony PWSZ zatrudniony jest tylko jeden wykładowca spoza Polski, jednak z kilku postów na tym forum wywnioskowałem, że może być inaczej. Będę wdzięczny za bliższe informacje :)
hitchcock 3 1,064 01-12-2015, 19:35
Ostatni post: palaus2