• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja

Czy po szkole zawodowej można iść do wojska?
#1
Zastanawia mnie fakt, czy już po szkole zawodowej przyjmują ludzi do wojska? Czy trzeba skończyć nie wiem, jakieś technikum czy liceum wojskowe aby dopiero móc starać się o pracę w wojsku? Mam na myśli oczywiście wojsko zawodowe.

#2
W dzisiejszych czasach do zawodowego wojska można się dostać przez wyższą szkołę wojskową, NSR lub z cywila jeśli oczywiście wcześniej odbyło się służbę wojskową.

W NSR służbę pełnią żołnierze rezerwy. Żołnierzem rezerwy można zostać po odbyciu zasadniczej służby wojskowej (której już nie ma) lub po odbyciu służby przygotowawczej. Ze służby przygotowawczej można zostać powołanym do zawodowej. Osoba, która odbyła już służbę zasadniczą może starać się do wojska bezpośrednio (z pominięciem NSR).

Odpowiadając na Twoje pytanie, do szkoł oficerskich potrzebna jest zdana matura. Zatem po skończeniu szkoły zawodowej nie możesz dostać się do wyższych szkół oficerskich. Po skończeniu zawodówki możesz zrobić sobie jakieś liceum dla dorosłych, uzupełniające, następnie zdać mature i dopiero starać się do szkoły oficerskiej, aczkolwiek wymagana jest bardzo wysoka sprawność fizyczna.

Liceum czy technikum - co lepsze i co wybrać?
Witam Nie wiem co wybrać: liceum czy technikum? Obecnie jestem w trzeciej klasie gimnazjum i zastanawiam się nad wyborem szkoły średniej. Chciałbym, aby szkoła średnia dobrze przygotowała mnie do studiów: lepsze będzie liceum, po którym szybciej pójdę na studia (więc chyba słabiej mnie przygotują do studiów, skoro mniej czasu jest na naukę?) czy może technikum, które trwa aż 4 lata, co wydaje mi się, że po tych 4 latach będę lepiej przygotowany. Dobrze myślę? Mam zamiar później studiować elektronikę na PWSZ w Tarnowie bo mnie to kręci ;) Jednak zastanawiam się nad tym, czy lepiej wybrać liceum czy technikum? Rozumiem, że w technikum ogarnę więcej wiedzy technicznej, ale z drugiej strony te 4 lata to długo... Czy może w czasie tych 4 lat więcej się nauczę? A liceum lepiej przygotuje do matury, nie ma praktyki lecz tylko 3 lata - czy jest to jego wadą czy zaletą? Co poradzicie, studenci? Proszę o wypowiedzi z Waszego punktu widzenia i doświadczenia. Sebastian
hidek0 20 4,746 05-12-2015, 13:50
Ostatni post: Cubaza