01-01-2014, 14:51
Czy po szkole zawodowej można iść do wojska?
Zastanawia mnie fakt, czy już po szkole zawodowej przyjmują ludzi do wojska? Czy trzeba skończyć nie wiem, jakieś technikum czy liceum wojskowe aby dopiero móc starać się o pracę w wojsku? Mam na myśli oczywiście wojsko zawodowe.
04-03-2014, 18:27
Czy po szkole zawodowej można iść do wojska?
W dzisiejszych czasach do zawodowego wojska można się dostać przez wyższą szkołę wojskową, NSR lub z cywila jeśli oczywiście wcześniej odbyło się służbę wojskową.

W NSR służbę pełnią żołnierze rezerwy. Żołnierzem rezerwy można zostać po odbyciu zasadniczej służby wojskowej (której już nie ma) lub po odbyciu służby przygotowawczej. Ze służby przygotowawczej można zostać powołanym do zawodowej. Osoba, która odbyła już służbę zasadniczą może starać się do wojska bezpośrednio (z pominięciem NSR).

Odpowiadając na Twoje pytanie, do szkoł oficerskich potrzebna jest zdana matura. Zatem po skończeniu szkoły zawodowej nie możesz dostać się do wyższych szkół oficerskich. Po skończeniu zawodówki możesz zrobić sobie jakieś liceum dla dorosłych, uzupełniające, następnie zdać mature i dopiero starać się do szkoły oficerskiej, aczkolwiek wymagana jest bardzo wysoka sprawność fizyczna.

Liceum czy technikum - co lepsze i co wybrać?
Skoro myślisz nad elektroniką (czy nawet jakimkolwiek kierunkiem technicznym), zdecydowanie radzę Ci: idź do technikum. Będąc na studiach technicznych, po technikum będziesz o wiele lepiej przygotowany do przedmiotów technicznych. Cubaza pisał swego czasu, że obecnie jest bardzo mało chętnych na kierunki techniczne, więc przyjmują praktycznie wszystkich, więc nie musisz się o to martwić ;) Dodatkowo większa liczba godzin nauczania w technikum w mojej ocenie znacznie lepiej przygotuje Cię do matury z fizyki lub matematyki.
hidek0 20 2,687 05-12-2015 13:50
Ostatni post: Cubaza
  Czym różni się liceum profilowane od ogólnokształcącego?
Zawsze zastanawiało mnie, czym jaka jest różnica pomiędzy liceum profilowanym a liceum ogólnokształcącym? Śmiem się domyślać, że liceum profilowane jest ukierunkowane na określoną tematykę, ale przecież w liceum ogólnokształcącym też mamy: klasy o profilu X. Zatem jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma typami liceów? Byłbym wdzięczny, gdyby mi to ktoś dogłębnie i dosadnie wyjaśnił.
miak75 0 381 05-12-2015 13:29
Ostatni post: miak75
  Jaki jest realny próg punktowy w pierwszym technikum?
Wiem, że min. liczba brana pod uwagę wynosi 80 pkt. Chodzi mi o kierunki chemiczne (technik technologi chemicznej i technik analityk), to jedyne takie kierunki w Tarnowie i w dodatku najlepsze technikum, wiec próg punktowy na pewno jest wysoki. Jaki jest przybliżony próg punktowy?
paatryczeg 0 1,133 29-11-2014 21:45
Ostatni post: paatryczeg
  Kierunki studiów po profilu matematyczno - geograficznym (mat-geo)?
Mówiąc ogólnie, po liceum matematyczno-geograficznym możesz iść na każde kierunki studiów na których wymagana jest matura z matematyki oraz geografii, pod warunkiem, że zdajesz geografię jako dodatkowy przedmiot. Profil matematyczno geograficzny bardzo dobrze przygotowuje do studiów na kierunkach ścisłych. Wiedza zdobyta na tym profilu w szkole średniej bardzo dobrze przydaje się na kierunkach studiów takich jak: matematyka, ekonomia, rachunkowość i finanse, geografia, geologia, gospodarka przestrzenna, ochrona środowiska, inżynieria środowiska. Mówiąc ogólnie, profil ten najlepiej przydaje się w przypadku osób, które planują studia oparte na geografii.
o1o2 2 9,198 21-11-2014 14:05
Ostatni post: trolek12
  Studia po liceum zaocznym?
Czy osoba kończąca liceum zaoczne może iść na studia? Czy w ogóle w liceum, w którym uczy się w trybie zaocznym jest w ogóle matura? Czy może ktoś wyjaśnić tą kwestię budzącą wątpliwości w ogólnej sferze uczniów i kandydatów do liceum zaocznego?
e-pytania.pl 1 1,358 21-11-2014 14:03
Ostatni post: trolek12