Witaj! Logowanie Rejestracja

Jak liczy się średnią na studiach?
#1
Cześć

Tak jak w temacie, jak policzyć tą średnią ocen na studiach? Bo w szkole normalnie średnią to wiem a na studiach inaczej czy tak samo?

Pozdrawiam
 
Reply
#2
Każdy przedmiot ma przypisaną wartość punktów ECTS. Mnożysz uzyskaną ocenę z przedmiotu przez liczbę punktów dla danego przedmiotu. Sumujesz i dzielisz przez sumę samych punktów ECTS.

Np.

Analiza matematyczna - 3.0 - 8 pkt ECTS
Algebra - 4.5 - 4 pkt ECTS
WF - 5.0 - 0 pkt ECTS (czyli nie liczy się do średniej)
Historia - 3.5 - 6 pkt ECTS
itd.

Średnia: 3.0*8+4.5*4+3.5*6 / 18 więc średnia wynosi: 3,5
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#3
Średnia Ważona xD
 
Reply
#4
(06-04-2012, 21:26 )dzastin18 napisał(a): Średnia Ważona xD
Zgadza się, każdy przedmiot ma swoją wagę w postaci punktów ECTS. Przedmioty kończące się egzaminem mają z reguły największą liczbę punktów, czyli ocena z tych przedmiotów liczy się najbardziej.
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#5
OK, ale co jesli z danego przedmiotu sa 3 oceny: z wykladu z cwiczen i z egzaminu ? To koncowa ocena z tego przedmiotu jest srednia tych 3 ocen ?? I co jesli punktacja Ects wyglada tak: egzamin - 5, wyklad - 0, cwiczenia - 0 ??? To znaczy, ze naprzyklad oceny z cwiczen nie bierze sie wogole pod uwage ??!!
 
Reply
#6
Z wszystkiego masz osobną ocenę, chyba że prowadzący wymyśli inaczej. Z wykładu masz zazwyczaj tylko "zal" chyba że prowadzący postarał się żeby była z tego ocena, tal jak u nas z elektroniki Kucewicz, co wszystkim nam wydaje się całkowicie bez sensu..
 
Reply
#7
No i jesli z czegos jest "ZAL" a na karcie pisze mi ze punkty Ects to 1 to co mam zrobic pomnozyc 1 * ZAL !!??? Duży uśmiech
 
Reply
#8
Chodzi mi o to ze na "Karta okresowych osiagniec studenta" z naprzyklad Analizy Matematycznej za egzamin jest 5 punktow Ects, za cwiczenia 0 i za wyklad 0. A w indeksie mam te trzy pozycje z tego przedmiotu wziete w taka klamre i pisze obok 5 - tak jakby za calosc bylo 5 punktow. Wiec teraz nie wiem czy mam liczyc srednia arytmetyczna z cwiczenia + egzamin (bo z wykladu nie ma oceny) i to pomnozyc przez punkty Ects, czy brac pod uwage tylko ocene z egzaminu i ja pomnozyc przez 5 ????
 
Reply
#9
Zawsze liczy się tylko wykład z danego przedmiotu. Nie ma tak, że laborki z czegoś są punktowane pkt. ECTS.

Ocena za wykład to ocena końcowa na którą składa się najczęściej: ocena z zaliczenia wykładu lub egzamin, ocena z laborek/ćwiczeń, ocena z projektu itd.

I to ta końcowa ocena jest wpisywana do indeksu.

Czasami jest tak, że nie ma wykładu, ale wtedy jest tylko ocena z laborek i to ona jest wpisywana do indeksu.
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#10
ok rozumiem juz dzieki wielkie Uśmiech

a co jesli naprzyklad z jednego przedmiotu mam wpisane juz w indeksie ZAL ten przedmiot to WYbrane Technologie Chemiczne i byl z tego tylko wyklad na obecnosc a punkty Ects do tego przedmiotu to 1 co wtedy jak to liczyc ??
 
Reply
#11
Nie wiem, czy w syllabusach jest wyszczególnione jak wygląda ocena końcowa (ta wpisywana do indeksu), ale na innych uczelniach jest to ładnie napisane:

Przykład:

Ocena końcowa: średnia ważona: ocena z egzaminu (waga 0,4) , ocena z laboratoriów (waga 0,3) oraz ocena z seminarium (waga 0,3)

I tą właśnie ocenę końcową prowadzący wpisuje do indeksu. Ta ocena właśnie liczy się do średniej (jest mnożona przez liczbę pkt. ECTS przypisaną do przedmiotu).
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#12
"ZAL" to zaliczenie bez oceny. Nie liczy się to do średniej, no bo jak? Uśmiech
Zapraszam do uczestniczenia w życiu forum, pozdrawiam serdecznie Wasz Kuba Uśmiech
 
Reply
#13
No to dobrze, bo myślałem, że ocena z ćwiczeń się zupełnie nie liczy do średniej a jednak ta końcowa jest wystawiona w oparciu o nią, wiec luz. Aha czyli gdybym zamiast ZAL miał ocenę to wtedy bym liczył a tak to nie ok dzięki Uśmiech
 
Reply
#14
Zatem czy średnia ważona na studiach to jest dobre rozwiązanie? A może mimo wszystko lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie średniej arytmetycznej i na jej podstawie wyliczania studentom średnich?
 
Reply
#15
Średnia ważona jest lepsza. Ocena z egzaminu nie może być tak samo ważna jak ocena z ćwiczeń. Ocena z egzaminu ma wyższą wagę niż z ćwiczeń.
 
Reply
#16
Ale od kiedy to ocena z ćwiczeń jest liczona do ostatecznej średniej? Ja mówię tu o ogólnej średniej. Średnia z przedmiotu jest wystawiana na podstawie ćwiczeń, projektu czy egzaminu i z tych 3 ocen jest liczona jakaś tam średnia co wpływa na ostateczną ocenę z przedmiotu.
 
Reply
#17
Wiem już, jak liczy się średnią na studiach, jednak wciąż nie wiem, czy ocena z ćwiczeń liczy się do średniej ogólnej za cały semestr? Czy mógłby mi to ktoś wyjaśnić na jakimś przykładzie. Wiem, że np. ze statystyki są ćwiczenia i jest zaliczenie na ocenę. To do czego ta ocena jest i po co? Jestem studentką pierwszego roku więc jeszcze nie jestem w tych wszystkich tematach uczelnianych biegła. Uśmiech
 
Reply
#18
Kamilie w jednym temacie wystarczy Oczko Tak, ocena z ćwiczeń liczy się do średniej Oczko Jeśli oczywiście ćwiczenia były na coś innego niż "zaliczenie" Oczko
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Po jakich studiach jest dobrze płatna praca?
Cześć Mam pytanie po jakich studiach jest teraz dobrze płatna praca? Jakie studia muszę skończyć aby znaleźć dobrze płatną pracę? Jakie studia muszę skończyć aby w ogóle znaleźć pracę gdzie dobrze zarobię?? Co polecacie studiować aby dobrze zarobić?
szegid 10 8,252 19-03-2018, 8:31
Ostatni post: janko22Browsing: 2 gości