• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja


Jaka lektura może być na maturze 2015?
#1
Poważnie zastanawiam się nad tym, jaka lektura może być na maturze 2015. Były niedawno matury próbne 2015, i w związku z tym zaczęłam nad tym poważnie myśleć. Czy Wy macie może jakieś przewidywania, co do tego, jaka lektura będzie, jaka może się pojawić na maturze z języka polskiego w 2015 roku? Za wszystkie wypowiedzi, typowania bardzo Wam dziękuję. Czytałam poprzednie wątki na forum odnośnie lektur i niektórym z użytkowników udało się poprawnie wytypować lekturę, która okazała się być na maturze. Może i teraz się uda? Zapraszam do dyskusji.
 
Reply
#2
Lepiej jednak brać pod uwagę jakieś prognozy, bo sama nie uwierzyłam, że mogą się sprawdzić a akurat wtedy się sprawdziło. Myślę, że w związku z wojną na wschodzie może być temat o wojnie, okupacji, łagrach itp. Ciągle jest coś z Lalki więc tego też nie należy lekceważyć.
 
Reply
#3
Odpowiedź na tak postawione pytanie: każda lektura może być na maturze, jednak można przypuszczać, że na 70% nie będzie lektur, które były w zeszłym roku na maturze z języka polskiego. Warto przy tym zwrócić uwagę, że od 2015 roku zmienia się forma egzaminu maturalnego z języka polskiego, dlatego też można oczekiwać, że może być "ciekawie".

Generalnie warto się spodziewać, że na maturze 2015 pojawi się któryś z poniższych tekstów:
Cytat:- Sofokles "Antygona" lub "Król Edyp" (wersja literacka lub spektakl teatralny)
- "Bogurodzica", "Lament świętokrzyski"
- Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny, psalmy
- Mikołaj Sęp Szarzyński - wybrane sonety
- William Szekspir "Makbet" lub "Hamlet"
- Adam Mickiewicz - wybrane sonety i inne wiersze (w tym "Romantyczność), "Dziady" cz. III, Pan Tadeusz
- Juliusz Słowacki - wybrane wiersze
- Cyprian Norwid - wybrane wiersze
- Bolesław Prus "Lalka"
- Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i kara" lub "Łagodna"
- Joseph Conrad "Jądro ciemności"
- Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leopold Staff - wybrane wiersze
- Stanisław Wyspiański "Wesele"
- Władysław Reymont "Chłopi" (tom I - Jesień)
- Stefan Żeromski - wybrany utwór ("Ludzie bezdomni", "Wierna rzeka", "Echa leśne" lub "Przedwiośnie")
- Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Jan Lechoń, Julian Przyboś, Józef Czechowicz, Konstanty Ildefons Gałczyński - wybrane wiersze
- Jarosław Iwaszkiewicz - wybrane opowiadanie
- Bruno Schulz - wybrane opowiadanie
- Tadeusz Borowski - wybrane opowiadanie - Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Stanisław Barańczak 0 wybrane wiersze
- Miron Białoszewski - wybrane utwory
- wybrany dramat dwudziestowieczny z literatury polskiej (np. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Sławomira Mrożka lub Tadeusza Różewicza)
- wybrana powieść polska z XX lub XXI w. (np. "Granica" Zofii Nałkowskiej, "Solaris" Stanisława Lema, "Cudzoziemka" Marii Kuncewiczowej)
- wybrana powieść światowa z XX lub XXI w. (np. "Proces" Franza Kafki, "Dżuma" Alberta Camusa, "Imię róży" Umberto Eco)

Oczywiście jest to poziom podstawowy. Na poziomie rozszerzonym z języka polskiego realizowanych jest więcej lektur. Ciężko powiedzieć jednoznacznie, jaka lektura pojawi się na maturze z polskiego w 2015 roku. W zeszłych latach udało się niektórym osobom przewidzieć u nas na forum, jaka lektura była na maturze, zatem może i tym roku uda się niektórym przewidzieć? Uśmiech
 
Reply
#4
Zazwyczaj niektórzy jak się ich pytam o to, jaką lekturę typują na maturze w 2015 roku to mówią, że na pewno nie pojawi się lektura, która była na maturze rok wcześniej. Czyli już zazwyczaj 2 lektury i jakieś inne utwory literackie odpadają Uśmiech
 
Reply
#5
Nie bardzo. Jeśli dobrze pamiętam to Chłopi pojawiali się 3 lata z rzędu Oczko
 
Reply
#6
Stresujecie się nadchodzącą maturą? Sam również jestem ciekawy tego, jaka lektura może pojawić się na maturze w tym roku, aczkolwiek tak naprawdę to loteria Uśmiech

Generalnie to, może w końcu pojawi się na maturze "Dżuma"? Chyba to właśnie "Dżumy" nigdy jeszcze nie było na maturze. Może też być "Nad Niemnem" - też w miarę ciekawa i fajna lubiana przeze mnie książka. Jeżeli chodzi o kolejne typy lektur, które mogą pojawić się na maturze, to osobiście kieruję się w stronę "Wesela" lub "Dziadów". Również dawno nie było ich na maturze, więc istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się i w tym roku. Tak samo jak "Pan Tadeusz" - sporo tematów można na jego podstawie napisać a również dawno nie było go na maturze.

Jeśli już bawimy się w typy, to z pewnością można wykluczyć lektury które były w zeszłych latach. Chyba nie zdarzyło się, że rok w rok się pojawiają. Zdarzyło się jednak że lektury które były na próbnej maturze z Operonu były także na maturze prawdziwej z CKE - są raczej niezależni od siebie, więc mogły się pojawić. Jeżeli już to najprędzej lektury mogą powtórzyć się te, które na maturze były przynajmniej 2-3 lata wcześniej.
 
Reply
#7
Powiadasz ze wesela dawno nie było? Kurde, to ciekawi mnie co to za wesele było rok temu na maturze
 
Reply
#8
Warto powtórzyć te lektury, które tylko raz pojawiły się na maturze. Może zatem wybrane zostaną jakieś z nich? Od siebie uważam, że na maturze 2015 może pojawić się temat, który będzie opierał się na lekturach: "Ludzie bezdomni", "Pan Tadeusz", "Makbet", "Świętoszek" czy "Kordian". Dawno te lektury się nie przewijały i może w tym roku coś z nich będzie. Ot taki mój typ.
 
Reply
#9
A ja tylko przypominam, że Chłopi pojawiali się na 5 maturach pod rząd(próbne i normalne)...
 
Reply
#10
I wcale nie wyklucza to tego, aby nie pojawili się szósty raz Uśmiech
 
Reply
#11
No i udało mi się zgadnąć Uśmiech Na maturze były "Dziady". Czy są tutaj jacyś maturzyści? Napiszcie, jak Wam poszło Uśmiech
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka lektura może być na maturze 2016?
Cześć. Jaką lekturę typujecie na maturze 2016? Jak sądzicie, jaka książka i jakie wiersze najprawdopodobniej będą na maturze 2016 z języka polskiego? Zachęcam do podawania swoich typów, może akurat komuś uda się poprawnie wytypować lekturę, która tym razem pojawi się na maturze. Ma ktoś jakieś pomysły i sugestie, jakie lektury albo jaką epokę warto powtórzyć przed maturą 2016? Za wszystkie sugestie bardzo dziękuję.
samiecalfa1995 13 29,686 27-04-2016, 12:19
Ostatni post: aktep130Browsing: 1 gości