• Witaj na Forum PWSZ w Tarnowie
  • Mamy nadzieję, że znajdziesz to czego szukasz
Witaj! Logowanie Rejestracja


Liceum czy technikum - co lepsze i co wybrać?
#1
Witam

Nie wiem co wybrać: liceum czy technikum? Obecnie jestem w trzeciej klasie gimnazjum i zastanawiam się nad wyborem szkoły średniej. Chciałbym, aby szkoła średnia dobrze przygotowała mnie do studiów: lepsze będzie liceum, po którym szybciej pójdę na studia (więc chyba słabiej mnie przygotują do studiów, skoro mniej czasu jest na naukę?) czy może technikum, które trwa aż 4 lata, co wydaje mi się, że po tych 4 latach będę lepiej przygotowany. Dobrze myślę? Mam zamiar później studiować elektronikę na PWSZ w Tarnowie bo mnie to kręci Oczko Jednak zastanawiam się nad tym, czy lepiej wybrać liceum czy technikum?

Rozumiem, że w technikum ogarnę więcej wiedzy technicznej, ale z drugiej strony te 4 lata to długo... Czy może w czasie tych 4 lat więcej się nauczę?
A liceum lepiej przygotuje do matury, nie ma praktyki lecz tylko 3 lata - czy jest to jego wadą czy zaletą?

Co poradzicie, studenci? Proszę o wypowiedzi z Waszego punktu widzenia i doświadczenia.
Sebastian
 
Reply
#2
Skoro myślisz nad elektroniką (czy nawet jakimkolwiek kierunkiem technicznym), zdecydowanie radzę Ci: idź do technikum. Będąc na studiach technicznych, po technikum będziesz o wiele lepiej przygotowany do przedmiotów technicznych. Cubaza pisał swego czasu, że obecnie jest bardzo mało chętnych na kierunki techniczne, więc przyjmują praktycznie wszystkich, więc nie musisz się o to martwić Oczko

Dodatkowo większa liczba godzin nauczania w technikum w mojej ocenie znacznie lepiej przygotuje Cię do matury z fizyki lub matematyki.
 
Reply
#3
Zgadzam się z adminem, jak zamierzasz później iść na elektronikę to wybierz technikum, ogarniesz podstawy, które Ci się później przydadzą zdecydowanie na studiach, a do tego będziesz już miał tytuł technika elektronika a to już coś jest. Liceum lepiej przygotowuje do matury? To już zależy jakie liceum i jakie technikum i jaki reprezentują poziom swoją wiedzą.

Ogólnie rzecz biorąc, bardzo dużo zależy od tego, czy po szkole ponadgimnazjalnej planujemy iść dalej na studia, czy z góry zakładamy, że chcemy (bądź musimy) iść od razu do pracy. W przypadku jeżeli ktoś idzie do pracy, to o wiele bardziej lepsze jest technikum, po którym mamy przynajmniej konkretny zawód, przeciwnie niż po liceum.
 
Reply
#4
Dziękuje Wam za rzeczowe odpowiedzi. A jakie technikum polecacie? ZSME w Tarnowie jest najlepsze według Was czy może lepsze jest ZST w Mościcach?
 
Reply
#5
Na elektronika wydaje mi się, że tak Uśmiech Możesz też zainteresować się oczywiście ZST. Oba technika prezentują wysoki poziom w Tarnowie a ich uczniowie/absolwenci są laureatami wielu prestiżowych i ogólnopolskich konkursów.
 
Reply
#6
Jeśli mam być szczery to bardziej polecałbym ZST. Może przez to, że ja tam chodziłem do technikum. W ZST mają lepsze pracownie elektryczne i elektroniczne. Jakoś bardziej mi tam też atmosfera spasowała. Minusem jest dojeżdżanie, jednak Tarnów jest mały to te 10 minut nikogo nie zbawi Oczko heheheh Uśmiech
Dodatkowo jeśli ktoś się zastanawia tak jak Ty nad elektroniką na studiach to technikum jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Do matury przygotuje tak samo, bo ten sam materiał jest. Uczyć się i tak będziesz musiał sam bo bądź co bądź tak się trzeba niestety uczyć :/ Bo nauczyciele jacy są tacy są Uśmiech
 
Reply
#7
Dodatkowo jeśli pójdziesz do technikum elektronicznego to przekonasz się czy faktycznie cię to interesuje i czy chcesz się tym bawić dalej na studiach.

Generalnie po studiach będziesz miał o wiele większą szansę na znalezienie pracy (i to lepiej płatnej) niż po technikum. W ogóle śmieszy mnie takie podejście, że po technikum ma się zawód, a po liceum nic. Co to w ogóle jest zawód? To, że potrafię coś robić? W liceum też nabywasz umiejętności, a jeśli dodatkowo robiłeś jakieś kursy, to też potrafisz wykonywać wiele rzeczy.

Podsumowując, jeśli myślisz o studiach i dobrej pracy, polecam jednak liceum, a w dalszej kolejności studia, niekoniecznie dzienne, ale jednak studia, aby mieć przynajmniej ten tytuł licencjata czy inżyniera.
 
Reply
#8
(16-03-2012, 13:35 )okazik napisał(a): Dodatkowo jeśli pójdziesz do technikum elektronicznego to przekonasz się czy faktycznie cię to interesuje i czy chcesz się tym bawić dalej na studiach.

To swoją drogą. Powiem szczerze, że ja się zdziwiłem w pierwszej klasie technikum Oczko W pierwszej klasie negatywnie bardzo, potem w drugą stronę bo zrozumiałem, że od tego musiałem zacząć żeby mieć podstawy Język

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy pójdziemy do liceum czy do technikum. Ważne jest głównie to, czy będziemy specjalistami w określonej dziedzinie a chociażby w branży informatycznej bardziej liczą się właśnie umiejętności, których można nauczyć się w domu - niekoniecznie na studiach.
 
Reply
#9
Tylko technikum do studiów technicznych Oczko Nie wyklucza to jednak absolwentów po liceach. Ale po technikum jest zdecydowanie łatwiej na studiach, przynajmniej na tych początkowych semestrach.

Według mnie warto mieć wyuczony zawód, a technikum takie z pewnością daje. W większych miastach można znaleźć technika na bardzo wysokim poziomie, po których z łatwością można dostać się na studia. Dodatkowo technikum zdecydowanie lepiej przygotuje nas do chociażby matury rozszerzonej, aczkolwiek to też głównie zależy od nauczyciela.
 
Reply
#10
Dziękuję Wam za odpowiedzi! Czyli z Waszych odpowiedzi wynika, że lepiej wybrać technikum i chyba tam właśnie pójdę, tylko teraz sprawa do którego?
 
Reply
#11
Cubaza Ci polecił ZST w Mościcach Uśmiech Link do wypowiedzi.

Wracając jeszcze do sedna wątku, zarówno liceum jak i technikum ma swoje mocne i słabe strony. Liceum w mojej ocenie znacznie lepiej przygotuje do matury z przedmiotów nietechnicznych, bo więcej jest tam godzin polskiego, matematyki, chemii, biologii itp.

Technikum daje nam z kolei zawód, a przy pójściu na studia o podobnym profilu jest to bardzo fajny start na nowej uczelni, bo część przedmiotów będzie już znajoma, natomiast osobie z liceum praktycznie w większości zupełnie obca.
 
Reply
#12
A ja polecam ZSME na Szujskiego Uśmiech

Tak naprawdę to nie ma jednego idealnego wyjścia. Myślę, że nadal w naszym społeczeństwie istnieje przekonanie, że do technikum idą gorsi uczniowie, a do liceum - ci lepsi, którzy chcą iść później na studia. Tylko ostatnio obserwuje się, że to właśnie studia są niewiele warte, bo już nie gwarantują pracy.
 
Reply
#13
Czy ktoś może polecić coś innego niż ZST i ZSME? Ktoś chodził do innych techników w Tarnowie niż wymienione te dwa?
 
Reply
#14
arQ, nie chcę Cię zasmucić, ale nie ma innych techników z taką bazą dydaktyczną jak te dwa. Te dwa technika są technikami z krwi i kości a nie tak, że je porobili w momencie reformy oświaty, w której każda szkoła musiała mieć technikum liceum i zawodówkę w swoich budynkach.
Jeszcze w miarę dobre technikum jest w szpulkach, przepraszam Szkole Odzieżowej na Brodzińskiego. Na przeciwko III LO.
 
Reply
#15
Witam
Zastanawiam się co wybrać, co będzie lepsze i lepiej mnie przygotuje do studiów. Liceum jest krótsze - trwa tylko 3 lata (prawda?) zatem szybciej mógłbym pójść na studia. Technikum z kolei trwa aż 4 lata to dość długo, czy zatem absolwent technikum jest lepiej przygotowany do studiów i pracy zawodowej niż absolwent po liceum? Jak uważacie, co lepiej będzie wybrać?
 
Reply
#16
To już zależy od Ciebie. Ja bym wybrał technikum. Nad liceum bym się nawet nie zastanawiał. Prawda jest taka, że to TYLKO rok dłużej a nie aż 4 lata. Masz zawód, masz maturę, możesz rozpocząć, lepiej wyglądające, studia inżynierskie z lepszego pułapu bo masz jakieś podstawy i nie siedzisz w książkach jak ludzie po liceum. Tak przynajmniej było na Elektronice i Telekomunikacji, że ludzie po liceum musieli dłużej siedzieć nad książkami niż ja, czy koledzy z technikum.
 
Reply
#17
Jedynie właśnie masz lepszy start na studiach i jesteś bardziej ogarniętym na jakimś kierunku. To fakt i mogę to potwierdzić. Nie oszukujmy się, to, że masz po technikum już jakiś zawód nie gwarantuje Ci pracy. Dopiero skończenie studiów może Ci zagwarantować otwarcie drogi do większości zawodów oraz do lepszej ścieżki kariery i tym samym wynagrodzenia.
 
Reply
#18
Ale o jakich studiach myślisz? Technicznych? Jeżeli tak to technikum bez zastanowienia Uśmiech Chyba że jesteś humanistą no to tutaj bym się wahał. Aby iść chociażby w kierunki biologiczne, to osobiście polecam zdecydowanie liceum, jednak jeżeli coś innego to technikum.
 
Reply
#19
Myślałem raczej nie wiem studia techniczne może... ale nie wiem czy podchodzić potem do matury w technikum a jak tego nie zrobię to po studiach. Nie wiem nic co będzie za 4 lata.
 
Reply
#20
Ja obecnie uczę się w liceum i również nie żałuję. Jeśli ktoś od samego początku zakłada, że pójdzie na studia, to po co dodatkowo tracić rok w technikum, skoro można szybciej pójść na studia, szybciej skończyć studia i znaleźć pracę? Moim zdaniem technikum to stracony rok.

Przedmioty techniczne (np. z branży IT) które są w technikum to archaizm, są zupełnie oderwane od rzeczywistości, technologie, których w ogóle w praktyce się nie używa, więc po co się ich uczyć? Kto teraz robi bazy danych w Accessie... żadna poważna firma chyba z tego nie korzysta. W mojej ocenie tylko liceum, które lepiej przygotuje nas do matury a na studiach i tak większość przedmiotów jest od podstaw, więc wcale wiedza z technikum nie jest nam na studiach potrzebna.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czym różni się liceum profilowane od ogólnokształcącego?
Zawsze zastanawiało mnie, czym jaka jest różnica pomiędzy liceum profilowanym a liceum ogólnokształcącym? Śmiem się domyślać, że liceum profilowane jest ukierunkowane na określoną tematykę, ale przecież w liceum ogólnokształcącym też mamy: klasy o profilu X. Zatem jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma typami liceów? Byłbym wdzięczny, gdyby mi to ktoś dogłębnie i dosadnie wyjaśnił.
miak75 0 1,024 05-12-2015, 13:29
Ostatni post: miak75Browsing: 1 gości