Witaj! Logowanie Rejestracja

Praca w sklepie a książeczka sanepidowska
#1
Czy do pracy w sklepie potrzebna jest książeczka sanepidowska? Chodzi o to, że pracownik w sklepie (zwykłym markecie) ma zazwyczaj kontakt z żywnością, stąd to moje pytanie. Czy musi mieć taki pracownik wyrobioną książeczkę sandinowską?
 
Reply
#2
Tak musisz mieć książeczkę. Zawsze kiedy jest jakiś kontakt z żywnością wymagaja książeczki. Nie ważne co robisz.
 
Reply
#3
Wcale nie. Z tego co ostatnio wyczytałem, pracodawca nie może wymagać od pracownika aktualnej książeczki sanepidowskiej, ponieważ ona nie jest żadnym dokumentem medycznym, który by cokolwiek potwierdzał. Nawet jeżeli pójdziesz do lekarza, to on wystawi jedynie zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy w zawodzie.
Poza tym warto zapoznać się z tym orzeczeniem ustawy:
Cytat:pracodawca ma obowiązek skierowania osoby do lekarza medycyny pracy lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej celem uzyskania przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych
Potwierdza to, że nie trzeba i nie powinno się wymagać od osób do pracy w gastronomii aktualnych książeczek sanepidowskich. Niestety, ale pracodawcy chyba za bardzo też o tym nie wiedzą...
 
Reply
#4
To powiedz to pracodawcy, ze nie zrobisz książeczki sanepidowskiej, ciekawe czemu ciągle jest wymagana..
 
Reply
#5
Ciągle jest wymagana, bo pracodawcy są tego nieświadomi. Żyją w ubiegłym wieku ciągle, gdzie wtedy faktycznie książeczka sanepidowska była wymagana. A przepisy, które to zniosły zostały uchwalone w 2008 roku. Jak widać tylko u nas w kraju jest taka idiotyczna biurokracja.

W okresie wakacyjnym pracowałem w UK w kilku lokalach gastronomicznych i nigdzie nie były wymagane ode mnie żadne badania, żadne książeczki sanepidowskie czy inne skierowania do lekarzy. Takich lokali na wyspach jest mnóstwo i co, nikt od tego nie umarł, że ja nie miałem wyrabianych badań lekarskich.

A te całe panie z sanepidu, które przyłażą na kontrolę i wymagają książeczek sanepidowskich od pracodawców powinni w końcu po sześciu latach przeczytać tą ustawę. Do pracy w gastronomii wystarczy zaświadczenie od lekarza, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania pracy. I tyle. Jeżeli jakaś osoba rekrutująca bądź pracodawca od Was będzie tego wymagać, to dajcie mu do przeczytania ustawę i niech się douczy.
 
Reply
#6
Owszem, tak jest, ale u nas nadal się wymaga i ciężko wyjaśnić pracodawcy, że przepisy się zmieniły. Wymagają i koniec więc trzeba zrobić. Kolega wyżej pytał czy trzeba to odpowiadam jak jest u nas, więc niech się z tym liczy, że mimo przepisów będą raczej od niego jej wymagać.
 
Reply
#7
No właśnie, trzeba ich uświadomić, że nie mogą wymagać książeczki sanepidowskiej skoro przepisy tego nie wymagają.
 
Reply
#8
No to uświadamiaj Język to pożegnasz się z pracą Uśmiech tak to jest już u nas...
 
Reply
#9
To uświadamianie powinno już być na etapie rekrutacji do pracy (uświadamiania podczas rozmowy kwalifikacyjnej) że nie powinni pisać w ogłoszeniu o pracę, że bezwzględnie wymagają książeczki sanepidowskiej do pracy w gastronomii.
 
Reply
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak wygląda praca przy wykładaniu towaru?
Ktoś pracował kiedyś przy wykładaniu towaru w hipermarkecie? Jak ta praca wygląda, ile się zarabia i ile trzeba pracować? Czy ona odbywa się tylko i wyłącznie w porach nocnych? Czy jest ona skierowana tylko do mężczyzn, czy kobiety również mogą liczyć na tą pracę?
ejzia7 3 31,948 18-12-2023, 14:13
Ostatni post: czerts



Browsing: 2 gości