06-04-2012, 0:02
Witajcie!

Zarejestrowałem się przed chwilą, więc wypada się przedstawić. Jestem Mateusz, lat 20. Pochodzę i mieszkam w Tuchowie.

Piszę w związku ze studiami kapłańskimi w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Mam nadzieję, że Pan Administrator się nie pogniewa na mnie, że umieszczam wypowiedź w tej sekcji.

Cała idea mojego pojawienia się tutaj tyczy się kwestii tychże studiów, w związku w którymi mam kilka pytań, które znajdują się poniżej.

1) Jak takie studia przebiegają? Czego tacy "studenci" się uczą?
2) Czy takowe studia różnią się czymś od zwykłych na uczelniach? - sesja, egzaminy, zaliczenia? - można zostać wydelegowanym z uczelni za niezaliczenie egzaminu?
3) Rygor. Słyszałem, że zabronione jest używanie urządzeń elektronicznych - laptopy, telefony komórkowe etc. Czy to prawda?

Na początek to tyle. Jeśli z czasem mi się przypomni, postaram się dopisać.

Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania. Pozdrawiam, Wesołych Świąt.
08-04-2012, 22:09
Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie
1) Teologii, czyli nauki o bogu. Dodatkowo filozofii, łaciny i innych przedmiotów "zawodowych", że się tak wyrażę.
2) Nie, możesz zostać wyrzucony za niepodporządkowanie się, czy za kiepskie stopnie.
3) Racja. W szczególności na pierwszych latach jest ograniczony kontakt z mediami, by "siebie nie niszczyć". Jest jeden telefon na korytarzu i tam się kontaktujesz. Komputery z internetem są w bibliotece.
19-04-2012, 21:51
Witaj!

Przepraszam za brak odpowiedzi. Spowodowane było to brakiem czasu ;-)

Dziękuję za odpowiedź!

Ad.1) O jakie inne jak to nazwałeś: "przedmioty zawodowe" chodzi?
Ad.2) Czyli jednak tak jak na studiach. Za niepodporządkowanie się - czyli o jakich regułach mowa dokładniej? Są one gdzieś wyszczególnione?
Ad.3) Z tym nie ma problemu. Komputera używam sporadycznie a telefonu praktycznie w ogóle.

Pozdrawiam!
02-05-2012, 13:14
12-05-2012, 9:09
Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie
(02-05-2012 13:14 )reckefeller napisał(a):  Robią małe pranie mózgu, więc zabraniają komunikować się ze światem. Jak w więzieniu, ale mam szacunek do ludzi, którzy się tego podejmują.

Co ciekawe, do WSD w Tarnowie zjeżdżają "studenci" z naprawdę oddali.

Na miasto klerycy mogą wyjść tylko chyba w piątek z tego co się orientuję, żeby móc wrócić do domu też muszą dostać jakąś przepustkę - przynajmniej na pierwszych latach.

Jest ciężko, dużo wyrzeczeń i zakazów, stąd tak dużo osób rezygnuje.
03-05-2013, 14:03
Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie
Czy to prawda że w seminarium gwałcą?
03-05-2013, 14:11
Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie
Tak w czwartek będą Ciebie szukać żebyś siedział w szafie.

Czyli standard, Twoje pytania mnie osłabiają...
23-05-2013, 19:04
Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie
Ksiądz też człowiek ale oni podobno się wyładowują inaczej

Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam do zapoznania się z moją ofertą: http://urbanski-drzwi.pl/. Najlepszej jakości wyroby stolarskie: drzwi drewniane, drzwi zewnętrzne/wewnętrzne, schody drewniane czy balustrady. Zapraszam!

Czy w seminarium można mieć komputer?
Wszystko zależy generalnie od konkretnego seminarium. Są seminaria, w których od pierwszego roku wolno mieć zarówno komputer z dostępem do internetu jak i telefon komórkowy (np. opolskie), a są seminaria, gdzie jest to zabronione całkowicie (np. krakowskie).
szymonix 11 5,525 24-12-2015 22:26
Ostatni post: mamaitata
  Co wolno a czego nie wolno w seminarium?
Nie wolno pić alkoholu, szerzyć nieprawdy, [url=http://pwsz-tarnow.edu.pl/Czy-w-seminarium-mo%C5%BCna-mie%C4%87-komputer-t]mieć komputera[/url], głosić jakiś zabobonów i innych sprzecznych z nauką kościoła dogmatów. Trzeba być posłusznym innym, wyższym rangą osobom. Generalnie pobyt w seminarium jest czymś jak zakon, zamknięcie się i konieczność podporządkowania się innym regułom.
kaznodzieja 1 1,708 24-12-2015 22:23
Ostatni post: mamaitata
  Ile lat trzeba się uczyć w seminarium na księdza?
W WSD w Tarnowie nauka na księdza trwa 6 lat. Zapewne w innych Wyższych Seminariach Duchownych w Polsce na księdza trzeba się uczyć również 6 lat, gdyż jest to okres ustalony przez prawo kościelne (czy coś podobnego).
kaznodzieja 2 13,633 17-09-2014 9:14
Ostatni post: sident
  Ile kosztuje nauka w seminarium?
Witam Czy idąc do seminarium duchownego muszę coś płacić za naukę? Ile to kosztuje w przypadku seminarium w Tarnowie? Jeśli już to za co konkretnie się płaci? Pozdrawiam
kaznodzieja 1 4,080 28-03-2014 13:56
Ostatni post: spamer24
  Czego uczą się księża w seminarium?
Cóż, przedmiotów w seminarium jest sporo. Księża w seminarium uczą się głównie przedmiotów humanistycznych, uczą się myślenia, historii kościoła, głównie teologii oraz języków obcych - greckiego oraz łaciny. Nauczana jest też etyka, prawo kanoniczne, pedagogika. Ogólnie nauczane są przedmioty typowo humanistyczne i religijne oraz "myślące", filozoficzne.
kaznodzieja 1 2,790 06-08-2013 23:03
Ostatni post: admin