Umowa o dzieło czy umowa zlecenie dla studenta - jaka jest lepsza?
Chciałbym się dowiedzieć, który rodzaj umowy jest korzystniejszy dla studenta. Czy umowa o dzieło czy może umowa zlecenie? Jak to wygląda tak z profilu potencjalnego pracującego i dorabiającego sobie studenta? Która bardziej się opłaca i jest zwyczajnie korzystniejsza?
Serdecznie wszystkich Państwa zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. Najlepszej jakości wyroby stolarskie drzwi drewniane, drzwi zewnętrzne/wewnętrzne, schody drewniane czy balustrady. Zapraszam do kontaktu.

Dla studenta zdecydowanie lepsza i korzystniejsza jest umowa o dzieło. Zasadnicza różnica pomiędzy umową o dzieło a zlecenie jest taka, że w przypadku umowy o dzieło nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS-u. Odprowadzany jest tylko należny podatek do Urzędu Skarbowego, więc mówiąc prościej - student w przypadku umowy o dzieło zarabia więcej.

Dodatkowo w umowie o dzieło liczy się efekt końcowy i to ma znaczenie a nie jak w przypadku umowy zlecenie - praca nad tym czymś. Co ciekawe, w przypadku umowy o dzieło podatek możemy dodatkowo obniżyć doliczając koszty uzyskania przychodu (często jest to wykorzystywane jako: "prawa autorskie").

W przypadku zatrudniania studentów na umowę zlecenie, która dla pracodawców jest korzystna, gdyż nie muszą płacić składek.

Osoba zatrudniona na umowę zlecenie nie ma jednak prawa do urlopu wypoczynkowego i nie jest chroniona przed zwolnieniem (nie przysługuje nam okres wypowiedzenia), lecz za to otrzymuje wyższe wynagrodzenie netto. Dlatego właśnie wielu studentom bardziej opłaca się wybrać umowę zlecenie, niż zdecydowanie bardziej kosztowną dla pracodawcy umowę o pracę.

Dziękuje za wytłumaczenie. Jednak z tego co wynika to nie ma znaczenia na jaką umowę jest zatrudniany student skoro zarówno na umowie o dzieło nie płaci się ZUS-u ani na umowie zlecenie - z racji tego, że pracownik jest studentem. Dobrze to rozumiem?

Polecam Państwu solidne, wykonane z najwyższej jakości drewna pod indywidualny wymiar. Realizujemy również nietypowe zlecenia. Zapraszamy do kontaktu!

(30-11-2013, 13:31 )spamer24 napisał(a): Dla studenta najkorzystniejsza jest umowa o dzieło! Dodatkowo jeżeli jego dochód w danym roku nie przekroczy kwoty wolnej od podatku - będzie przysługiwał mu zwrot podatku!

Nie rozumiem, skoro jego dochody nie osiągną kwoty wyższej niż próg dochodu bez podatku to jak to zwrot podatku? Czyli jednak płaci w takim przypadku student podatek gdy ma podpisaną umowę o dzieło?

Co miesiąc pracodawca odprowadza w Twoim imieniu do US zaliczkę na podatek dochodowy. Na koniec roku, kiedy składasz rozliczenie roczne wykazujesz wszystkie dochody i wpłacone zaliczki. Jeżeli Twoje dochody po odliczeniach nie przekroczą kwoty wolnej od podatku są Ci zwracane.

piotrow, dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie tej kwestii. Wynika z tego, że umowa o dzieło jest najkorzystniejsza dla studenta jeżeli wysokość jego zarobków w skali roku wyniesie nie więcej niż próg dochodu bez podatku?

Podatek zapłacisz zawsze taki sam, niezależnie od typu umowy. Jeżeli nie przekroczysz kwoty wolnej od podatku to cały zapłacony podatek zostanie Ci zwrócony.
Różnica jest w kwestii składek na ZUS.

A powiedz mi, jeżeli ktoś ze mną podpisuje umowę o dzieło, np. dwie osoby prywatne podpisują ze sobą umowę o dzieło (jedna - wykonawca) jest studentem. W takim przypadku druga osoba prywatna (która musi zapłacić studentowi za pracę) musi zapłacić do urzędu skarbowego studenta należny podatek?

W przypadku dwóch osób fizycznych to zleceniobiorca jest zobowiązany do rozliczenia się z US.

I wygląda to całkiem normalnie, jednak co w przypadku, gdy do umowy o dzieło muszę wystawić rachunek? Czy wtedy także muszę rozliczać się co miesiąc?

Czy warto jest kończyć studia MBA
Chciałbym w przyszłym roku uderzyć na studia MBA - ale pojęcia nie wiem gdzie je robić najlepiej. Dużo słyszałEm o różnych uczelniach no i ... mhm ... polecicie coś ? Czy w ogóle warto robić studia MBA ? czy wpływają na jakoś czy też mogą wpłynąć na naszą karierę ? Jakie macie zdanie ? Może znacie kogoś kto zrobił studia typu mba i rzeczywiście mu się to opłacało - bo studia nie są tanie niestety i decyzja jest poważna.
gimber 1 1,990 01-10-2018, 11:15
Ostatni post: janko22