prezentacja maturalna konspekt - "Różne funkcje przemiany bohatera"
Witam! Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc mam już prawie napisany konspekt do pracy ale nie wiem czy wszystko jest dobrze czy dobre książki wybrałam i wgl nie mogłam znaleźć literatury przedmiotu, mam krótki plan ale nie wiem czy dam radę napisać całą pracę w internecie jest dużo na temat przemiany, ale nic konkretnego ja potrzebuje funkcji przemiany bohatera.

TAK WYGLĄDA MÓJ KONSPEKT:

Temat: Różne funkcje przemiany bohatera. Omów na wybranych przykładach literackich.

I. LITERATURA PODMIOTU:
1. A. Mickiewicz, Pan Tadeusz
2. J. Słowacki, Kordian
3. F. Dostojewski, Zbrodnia i kara
4. Z. Krasiński, Nie-Boska komedia
II. LITERATURA PRZEDMIOTU:
1. S. Małkowski: Romantyzm. Wyd. Warszawa: WSiP, 1995, „Kordian” s. 253-256.
2. D. Kozicka: Słownik bohaterów literackich. Wydawnictwo PPU „Park”, wydanie I. Raskolnikow, s. 353, Jacek Soplica, s.381, hr. Henryk, s. 165, Kordian, s. 225.
3. J. Pelczar: Pan Tadeusz w klasie ósmej i szkole średniej. Wyd. MIXT, Poznań 1995.
4. J. Maciejewski: „Kordian” Juliusza Słowackiego. Wyd. Warszawa: WSiP, 1976.
RAMOWY PLAN WYPOWIEDZI:
I. WSTĘP:
a. Wyjaśnienie pojęcia „przemiana wewnętrzna bohatera”.
b. Miłość do kobiety, do Boga lub do ojczyzny jako czynnik powodujący przemianę.
Teza : Metamorfoza jako element życia ludzkiego pełniący w literaturze różnorodne funkcje.
II. ROZWINIĘCIE:
1. Funkcje przemiany wewnętrznej bohatera:
a. Dojrzewanie wewnętrzne bohatera – hrabia Henryk („Nie-Boska komedia”),
b. Odkupienie win młodości – Jacek Soplica („Pan Tadeusz”),
c. Oczyszczenie swoje sumienia i poniesienie kary – Rodion Raskolnikow („Zbrodnia i kara”).
d. Znalezienie idei życiowej i przejście od marzeń do czynów – Kordian („Kordian”).
2. Wpływ przemiany na dalsze losy bohatera.
III. WNIOSKI:
1. Uniwersalność motywu przemiany bohatera.
2. Przemiana jest to proces długotrwały i złożony.
3. Przemiana bohatera wpływa pozytywnie na jego dalsze losy.

Proszę o pomoc czy to jest dobry konspekt? Z góry Dziękuje Uśmiech

W literaturze przedmiotu raczej nie podaje się lektur, tylko jak mnie uczono, najlepiej pisać jakieś opracowania, skąd się korzystało - a nie same lektury, które omawiasz.

Moim zdaniem powinnaś skorzystać z czegoś takiego jak poniżej:

Cytat:1. J. Święch, Literatura polska w latach II wojny światowej, Warszawa, PWN, 2005.
2. T. Wroczyński, Literatura polska po 1939 roku. Podręcznik dla klas maturalnych, Warszawa, WSiP, 1998.

ale to nie są lektury tylko ich opracowania, i podr o romantyzmie.

A co innego chcesz podać w literaturze przedmiotu? Lektury opracowujesz, omawiasz i skądś musisz korzystać. Tam się nie wpisuje lektur, bo lektury wpisujesz w lit. podmiotu.

no właśnie, to są opracowania lektur jak widać:
1. S. Małkowski: Romantyzm. Wyd. Warszawa: WSiP, 1995, „Kordian” s. 253-256.
4. J. Maciejewski: „Kordian” Juliusza Słowackiego. Wyd. Warszawa: WSiP, 1976.

a to są lektury:
1. A. Mickiewicz, Pan Tadeusz
2. J. Słowacki, Kordian
3. F. Dostojewski, Zbrodnia i kara
4. Z. Krasiński, Nie-Boska komedia

Do kiedy trzeba złożyć deklarację maturalną 2015?
Czy ktoś z maturzystów orientuje się, do kiedy trzeba złożyć deklarację maturalną 2015? Chodzi o to, iż zdaję maturę w 2015 roku i do kiedy ostatecznie muszę się zdecydować, jakie przedmioty zdaję na maturze? Wiem, że w ubiegłych latach dwukrotnie podpisywało się deklarację wyboru przedmiotów zdawanych na maturze, ale od 2015 roku mają być duże zmiany organizacyjne na maturze, stąd nie wiem, czy ta kwestia również się zmieni. Przez wakacje dobrze byłoby już nad tym pomyśleć, co dalej po szkole średniej.
shavi 0 3,209 08-08-2014, 23:43
Ostatni post: shavi